Najniższe bezrobocie od 1991 roku. Co z Funduszem Pracy?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 17:09
Fundusz Pracy to punkt porozumienia pomiędzy związkami zawodowymi i pracodawcami z Rady Dialogu Społecznego. Brak zgody następuje jednak wciąż ze stroną rządową. Gośćmi audycji Kapitał i Praca byli: Łukasz Kozłowski z organizacji Pracodawcy RP i Bogdan Grzybowski z OPZZ.
Audio
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjne Foto: pixabay / CC0

Podczas ostatniej Rady Dialogu Społecznego wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że można ograniczyć wydatki na Funduszu Pracy nawet o 3 mld zł. Celem jego działania jest bowiem przeciwdziałanie bezrobociu i walka z nim. Tymczasem, jak wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia wyniosła we wrześniu 6,9 proc. Tak niskiego wskaźnika nie odnotowano od 1991 roku.

Jak zauważył Bogdan Grzybowski jesteśmy świadkami, tego, że od 2009 r. Fundusz służy jako rezerwa do łatania dziury budżetowej w państwowym budżecie. - Od tego czasu wbrew opinii partnerów społecznych, zaczęły być z niego finansowane wynagrodzenia lekarzy rezydentów, pielęgniarek i położnych. Miało to być incydentalne, stało się jednak normą – powiedział gość audycji.

Tymczasem jak podkreślił Łukasz Kozłowski, wymienione cele powinny być wydatkiem budżetu państwa. - Każdy rok przynosi kolejne niekorzystne zmiany w gospodarce finansowej Funduszu Pracy, ponieważ dochodzą nowe cele do zrealizowania nie mające związku z pierwotnymi założeniami dla jakiego został powołany - powiedział przedstawiciel OPZZ.

Zdaniem gości audycji Fundusz Pracy powinien być nastawiony na wszystkich bezrobotnych. – Mamy w ustawie o promocji zatrudnienia, niemal 40 różnych instrumentów. W zależności od sytuacji na danym rynku pracy, dany urząd dysponuje tymi środkami, dla grup potrzebujących. Nie ma potrzeby włączenia do tego Funduszu Pracy – powiedział Bogdan Grzybowski.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/kawa

Kapitał i Praca w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 5.10.17

Godzina emisji: 15.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezrobocie wciąż spada. „Mimo podnoszenia płac coraz trudniej o pracownika. To bariera dla rozwoju”

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 11:25
- Pojawiają się sygnały, że brak rąk do pracy powoli staje się barierą dla rozwoju. Pracodawcy zastanawiają się czy gdy kupią maszyny, będzie kto miał je obsłużyć – powiedział w Pulsie Gospodarki Mariusz Adamiak (PKO BP). O zmianach na rynku pracy dyskutowali również Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza) i Adam Czerniak (Polityka Insight).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spadek bezrobocia w Polsce. Czy zabraknie rąk do pracy?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 10:11
Stopa bezrobocia w Polsce wynosi 8,1 proc. i jest najniższa od 1991 roku. O tym, czy Polsce grozi tzw. strukturalne bezrobocie i strukturalny brak rąk do pracy rozmawiali w programie Rządy Pieniądza Piotr Kuczyński (Dom Inwestycyjny Xelion) i dr Artur Bartoszewicz (SGH).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyższe zasiłki i koniec profilowania osób bezrobotnych

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 11:20
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje reformę urzędów pracy. Chce m.in. znieść profilowanie osób bezrobotnych i podnieść wysokość zasiłku dla bezrobotnych do kwoty tysiąca złotych. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli prof. Mirosław Grewiński (Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej) i Łukasz Kozłowski (Pracodawcy RP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezrobocie najniższe od 26 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 11:00
Sytuacja na rynku pracy poprawia się z miesiąca na miesiąc i jak wynika z informacji resortu rodziny i pracy w kwietniu stopa bezrobocia wyniosła 7,7 procent. Tym samym była niższa o 0,4 punktu procentowego niż w poprzednim miesiącu i niższa o 1,7 procent niż przed rokiem. O zmianie mówili w Polskim Radiu 24 Wojciech Kreft (ekspert ds. rynku pracy) i Mirosław Grewiński (Uczelnia Korczaka).
rozwiń zwiń