"Instytucja rzecznika Rady Dialogu Społecznego jest potrzebna"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 16:00
Jako "Solidarność" jesteśmy rozczarowani, ale są kolejne dwa lata by przekonać stronę rządową, że instytucja rzecznika Rady Dialogu Społecznego jest potrzebna – powiedział przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Dodał, że "usamodzielnienie Rady jest rzeczą istotną". W audycji Kapitał i Praca rozmawiali o tym prof. Jacek Męcina (Konfederacja Lewiatan), Jan Guz (OPZZ) i Mateusz Szymański (w imieniu NSZZ "Solidarność").
Audio
  • 9.11.17 Prof. Jacek Męcina, Jan Guz i Mateusz Szymański o instytucji rzecznika Rady Dialogu Społecznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/EastNews

solid– Rozczarowanie przewodniczącego "Solidarności" wynika z tego, że kiedy dwa lata temu ustawa wchodziła w życie, umówiliśmy się, że po dwóch latach dokonamy jej oceny i podejmiemy działania sprzyjające dalszemu usamodzielnianiu się Rady. Niestety, po dwóch latach okazało się, że zabrakło odwagi partnerom społecznym - z wyjątkiem NSZZ Solidarność - by takiej zmiany dokonać i by powstała instytucja, która stanowiłaby niezależną, w pełni wolną od nacisków rządowych platformę dialogu społecznego – wyjaśnił Mateusz Szymański.

Nie zgodził się z nim Jan Guz Jeśli odwaga ma polegać na tym, że powołamy kolejną instytucję, która będzie próbowała pogodzić dialog społeczny między stroną rządową, pracodawcami a związkami zawodowymi, to nie o taką odwagę chodzi. Żadne przepisy prawne, żadne dodatkowe instytucje nie spełnią swojej roli jeśli nie będzie woli dialogu, woli rozmowy. Tymczasem woli dialogu nie ma ze strony rządu. Dialog coraz bardziej słabnie – zauważył.

 Znamienne jest to, że po prawie roku prac "Solidarności" nie udało się przekonać do idei rzecznika – podsumował z kolei prof. Jacek Męcina.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Kapitał i Praca w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 9.11.17

Godzina emisji: 15:40

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent powołał siedmiu nowych członków Rady Dialogu Społecznego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 12:15
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło rozpoczęło się w Pałacu Prezydenckim posiedzenie plenarne Rady Dialog Społecznego. Prezydent powołał siedmiu nowych członków rady, nastąpiło także przekazanie przewodnictwa w radzie stronie rządowej, czyli minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Dialogu Społecznego. Rozmowy o ochronie zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 15:32
Zmiany w Radzie Dialogu Społecznego. Przewodnictwo w jej pracach objęła strona rządowa w osobie Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak podkreślała w Gorącym Temacie Anna Grabowska, publicystka Polskiego Radia 24, a także ekspertka RDS, podczas poniedziałkowego spotkania Rady – w którym wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło – zajmowano się jednak nie tylko kwestiami organizacyjnymi, ale także ściśle merytorycznymi.
rozwiń zwiń