Kapitał i Praca: O nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 16:00
Prezydent Andrzej Duda w ostatnich dniach skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie m.in. ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Założenia nowelizacji zostały zaakceptowane przez RDS. W audycji Kapitał i Praca komentarz Zbigniewa Żurka z Business Centre Club i Sławomira Wittkowicza z Forum Związków Zawodowych.
Audio
  • 8.02.18 Kapitał i Praca: O nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Zmiany w obecnie obowiązującej ustawie zakładają m.in., że Rada Dialogu Społecznego uzyska prawo do opiniowania projektów strategii, programów oraz innych dokumentów rządowych, dotyczących planowanych działań Rady Ministrów.

– Prezydencki projekt zakłada, że programy, które są istotne dla życia społeczno-gospodarczego, dla dużych grup obywateli, będą konsultowane z RDS już na etapie przygotowywania – mówił Sławomir Wittkowicz. – Na tym polega dialog, że rządzący przedstawiają pomysł, konsultują go z partnerami, prezentującymi duże grupy, a potem wyciągają wnioski, także z uwag krytycznych. Bo konsultacja to nie tylko oczekiwanie, że odpowiedzią będzie stwierdzenie, że to „fantastyczny pomysł” – dodawał gość PR24.

Nowe rozwiązanie ma zapewnić stronom Rady wpływ na tworzenie innych niż ustawy dokumentów rządowych, dotyczących np. warunków rozwoju społeczno-gospodarczego czy zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki.

Więcej w całej rozmowie ze Zbigniewem Żurkiem i Sławomirem Wittkowiczem.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/prezydent.pl/zz

_____________________

Kapitał i Praca w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 8.02.18

Godzina emisji: 15.40


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Instytucja rzecznika Rady Dialogu Społecznego jest potrzebna"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 16:00
Jako "Solidarność" jesteśmy rozczarowani, ale są kolejne dwa lata by przekonać stronę rządową, że instytucja rzecznika Rady Dialogu Społecznego jest potrzebna – powiedział przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Dodał, że "usamodzielnienie Rady jest rzeczą istotną". W audycji Kapitał i Praca rozmawiali o tym prof. Jacek Męcina (Konfederacja Lewiatan), Jan Guz (OPZZ) i Mateusz Szymański (w imieniu NSZZ "Solidarność").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Rafalska o Radzie Dialogu Społecznego: podnieść jakość pracy i komunikację

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 13:57
Przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego objęła strona rządowa w osobie Elżbiety Rafalskiej. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej mówiła o działaniach Rady w audycji Społeczny Punkt Widzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Dialogu Społecznego. Czy rząd Mateusza Morawieckiego postawi na dialog?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 16:05
Przedstawiając złożenia swojej polityki w expose premier Morawiecki mówił o roli Rady Dialogu Społecznego jako platformy wypracowywania porozumień i propozycji legislacyjnych. Czy to może oznaczać nową jakość współpracy z rządem? Gośćmi audycji Kapitał i Praca byli: Zbigniew Żurek z BCC i Sebastian Koćwin przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie. Rada Dialogu Społecznego w 2017 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 15:44
Jak wyglądał mijający rok z perspektywy związków zawodowych i pracodawców z Rady Dialogu Społecznego? Jakie były sukcesy i porażki w pracach RDS? Rok 2017 w Radzie Dialogu Społecznego podsumowali w audycji Kapitał i Praca Mateusz Szymański (NSZZ „Solidarność”) i Grzegorz Baczewski (Konfederacja Lewiatan).
rozwiń zwiń