Uczelnie odwołują spotkania z działaczką pro-life. Cenzura?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 16:26
Wykłady Rebecki Kiessling miały odbyć się na uczelniach w różnych miejscach Polski. Spotkało się to z protestami części studentów; wykład odwołano m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim, w Toruniu oraz we Wrocławiu. Sprawę komentowali w programie Gorący Temat prof. Jacek Bartyzel (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i dr Tomasz Sommer (Najwyższy Czas).
Audio
  • 20.03.17 Prof. Jacek Bartyzel i dr Tomasz Sommer o dyskusji wokół wizyty amerykańskiej działaczki ruchów obrony życia Rebecci Kiessling w Polsce.
Rebecca Kiessling podczas spotkania w Civitas Christiana we Wroclawiu
Rebecca Kiessling podczas spotkania w Civitas Christiana we WroclawiuFoto: Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Jak stwierdził prof. Jacek Bartyzel, cenzura na uczelni jest czymś oczywistym. - Każda recenzja naukowa jest cenzurą i sam fakt, że władze uczelni w jakiś sposób limitują dostęp do swoich murów sam w sobie nie musiałby budzić sprzeciwu – wyjaśnił. 

Jak dodał prof. Bartyzel, nie zawsze jednak na uniwersytetach odbywają się spotkania czy wykłady o charakterze stricte naukowym. - Wątpliwości budzi także kwestia rzekomych religijnych czy religijno-światopoglądowych uwarunkowań. To dziwny zarzut, bo generalnie rzecz biorąc nie wiem dlaczego takie stanowisko motywowane religijnie nie mogłoby być obecne – stwierdził.

W opinii dr Tomasza Sommera uniwersytet jest miejscem poświęconym nie tylko nauce. - Dzieją się na nim też inne rozmaite rzeczy z dziedziny ideologii, dziedzin społecznych czy politycznych – wyliczał.

Rebecca Kiessling, amerykańska prawniczka, prezeska organizacji Save the 1, działaczka na rzecz całkowitego zakazu aborcji, przyjechała do Polski na zaproszenie Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris". Kiessling została poczęta w wyniku gwałtu. Dowiedziała się o tym fakcie już jako osoba pełnoletnia i od tego czasu zaczęła walkę o wykreślenie przepisu o dopuszczalności usuwania ciąż w takim przypadku.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24/pr

Gorący Temat w Polskim Radiu 24

_____________________

Data emisji: 20.03.17

Godzina emisji: 15:18

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ile wolności słowa na polskich uczelniach? Odwołane wykłady działaczki pro-life

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 18:40
Mecenas Rebecca Kiessling, amerykańska działaczka pro-life poczęta w wyniku gwałtu i walcząca o wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji. To właśnie ona miała wystąpić na kilku polskich uczelniach z serią wykładów o ochronie życia poczętego. Spotkało się to jednak z falą protestów środowisk lewicowych, w wyniku czego część wystąpień została odwołana. Jak do tej sytuacji ma się zasada wolności słowa na polskich uczelniach?
rozwiń zwiń