Biskupi: autentyczny patriotyzm nie zna nienawiści do nikogo

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 16:10
Biskupi zabrali głos w sprawie patriotyzmu, nacjonalizmu i języka debaty publicznej. W siedzibie Episkopatu Polski zaprezentowano dokument „Chrześcijański kształt patriotyzmu”. Oprócz duchownych, omawiali go politolodzy, politycy i naukowcy. Dokument episkopatu komentowali w programie Gorący Temat profesor Jan Hartman z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Tomasz Krzyżak, szef działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Audio
  • 28.04.2017 Jan Hartman i Tomasz Krzyżak o dokumencie „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.
Warszawa, 28.04.2017. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej, w trakcie której zaprezentowano dokument KEP nt. chrześcijańskiego kształtu patriotyzmu.
Warszawa, 28.04.2017. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej, w trakcie której zaprezentowano dokument KEP nt. chrześcijańskiego kształtu patriotyzmu. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Według profesora Jana Hartmana dokument „Chrześcijański kształt patriotyzmu” to świetnie napisany tekst, który jest godny upowszechniania. - Ten dokument jest bardzo ważny, ponieważ po jego publikacji księża-nacjonaliści mogą mieć trochę mniej śmiałości w swoich działaniach. To obszerny, pięknie napisany tekst, który wyraża wszystko, co kulturalni i wrażliwi ludzie powtarzają od stu lat, dając odpór szowinizmowi i pysze narodowej. Pod względem treści ten tekst jest oczywisty, lecz sam fakt, że tak zdystansowana do nowoczesności instytucja wydaje taki dokument, to ogromna satysfakcja i zwycięstwo etyki liberalno-demokratycznej – powiedział etyk.

Zdaniem Tomasza Krzyżaka to dokument dość ogólny, ale porządkujący pewne pojęcia. - Biskupi unikali wymieniania nazwisk wielkich Polaków, których uznajemy za patriotów, by różne środowiska nie kwestionowały ich. Ten dokument może być interpretowany jako przytyk w kierunku PiS, ale musimy pamiętać, że w marcu 2012 roku, na początku II. kadencji PO wydany został podobny dokument. Dlatego uważam, że to tekst skierowany do wszystkich wierzących, odwołujących się do wartości chrześcijańskich – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał prof. Hartman, z „Chrześcijańskim kształtem patriotyzmu” powinni zapoznać się wszyscy katolicy. - W oficjalnych dokumentach Kościół od bardzo dawna naśladuje liberałów i demokratów, natomiast co do realnej działalności poszczególnych księży i biskupów bywa bardzo różnie. Jeszcze niedawno widzieliśmy ONR w Kościele. Mam nadzieję, że księża nacjonaliści przeczytają ten tekst i zrozumieją, że to do nich jest on adresowany. Ten dokument dotyczy również polityków skrajnej prawicy, a także najsilniejszego człowieka polskiego Kościoła Tadeusza Rydzyka – stwierdził filozof.

Z kolei redaktor Krzyżak mówił, że dokument to reakcja na obserwowany przez Kościół „renesans postaw patriotycznych”. – Z jednej strony hierarchowie Kościoła dostrzegają wzrastające w siłę ruchy nacjonalistyczne, które określają jako „bałwochwalcze”, a z drugiej zauważają politykę historyczną, która jest nadmiernie wykorzystywana przez partie polityczne. Dla mnie ten list jest docenieniem postaw patriotycznych, ale też zwróceniem uwagi na zagrożenia związane z ich wykorzystywaniem – wyjaśniał redaktor „Rzeczpospolitej”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24/kk/IAR

Gorący temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________ 

Data emisji: 28.04.2017

Godzina emisji: 15:11


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Patriotyzm – jeden z wyznaczników społeczeństwa obywatelskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 10:09
11 listopada wielu Polaków celebrowało Święto Niepodległości, dając wyraz swojego patriotyzmu. Czym dziś jest miłość do ojczyzny i jak ważna jest ona w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i Adam Zawadzki, dziennikarz TVP Info, prezes fundacji ,,Dziękujemy za Wolność”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko jest historią: oblicza patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 15:25
Polacy odzyskują świadomość historyczną, patriotyzm stał się wręcz modny. O blaskach i cieniach patriotyzmu we współczesnej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patriotyzm wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 14:55
Patriotyzm. Choć pojęcie jest jedno, w różnych czasach przybiera różne formy. Co definiuje patriotyzm w czasie pokoju, a czym jest on w momencie walki? O tym w audycji Wszystko jest Historią mówił dr Tomasz Łabuszewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrześcijańskie społeczeństwo obywatelskie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 09:35
Jak budowało się pierwsze chrześcijańskie społeczeństwo obywatelskie? Były nim pierwsze gminy, które jednoczyła bardzo świeża i mocna idea zmartwychwstania Chrystusa. O ich historii mówił ks. dr hab. prof. UKSW Waldemar Linke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof, ksiądz Dariusz Oko o niszczeniu chrześcijaństwa przez nazizm i komunizm

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 16:36
– Potworne systemy, jak nazizm i komunizm, zgadzały się w nienawiści do chrześcijan, a w szczególności do księży – powiedział w Polskim Radiu 24 ks. dr hab. Dariusz Oko, teolog i filozof z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Rozmówca Adriana Klarenbacha odniósł się również do istoty zmartwychwstania Chrystusa oraz pomocy, której należy udzielać uchodźcom.
rozwiń zwiń