Jest gotowy pakiet przepisów uszczelniających system podatkowy. Jakie zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 16:01
"Wolność – polski projekt dla Europy" – pod tym hasłem w Warszawie trwa VII edycja kongresu Polska Wielki Projekt. Drugi dzień poświęcony jest przede wszystkim kwestiom gospodarczym. O reformie polskiego systemu podatkowego mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów.
Audio
  • 19.05.2017 Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów o zmianach w systemie podatkowym
Premier Beata Szydło podczas uroczystości otwarcia kongresu. VII Kongres Polska Wielki Projekt zorganizowany pod hasłem Wolność - polski projekt dla Europy rozpoczął się, 18 bm. w Warszawie
Premier Beata Szydło podczas uroczystości otwarcia kongresu. VII Kongres Polska Wielki Projekt zorganizowany pod hasłem "Wolność - polski projekt dla Europy" rozpoczął się, 18 bm. w WarszawieFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Jak wskazywał gość, każde państwo zachowuje prawo opodatkowania działalności, która jest organizowana na jej terytorium. – Uchylanie się od opodatkowania w Polsce przez międzynarodowe korporacje ministerstwo postrzega jako przejaw łamania reguł, zamierzamy się z tym rozprawiać – podkreślił.

Maciej Żukowski zaznaczył, że Departament Podatków Dochodowych przygotował już pakiet przepisów uszczelniających, a za 3-4 tygodnie ujawni go opinii publicznej. – Nie czeka nas żadna rewolucja, będziemy starali się skłonić podatników, którzy w modelu biznesowym mają niepłacenie podatków, do ich zapłacenia. Polska jest krajem o stosunkowo niskim opodatkowaniu, rzadko który kraj na świecie ma równie preferencyjny system – tłumaczył.

Gość ocenił, że w dzisiejszych czasach musimy mierzyć się z takimi problemami, jak obecność wielkich korporacji i osiąganie zysków w Polsce, podczas gdy nie mają tu nawet biura, majątku, który można by zająć. – W przypadku międzynarodowych korporacji problemem jest transferowanie zysków pod postacią różnych opłat za granicę, do rajów podatkowych itp. W przypadku polskich podmiotów są to ciut inne techniki, polegające na kreowaniu sobie nierzeczywistych strat lub kosztów – wyjaśnił.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.    

Polskie Radio 24/ip

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 15:11


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europejski Kongres Gospodarczy: uszczelnianie systemu podatkowego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 19:29
System podatkowy musi się zmienić, a jedną z możliwości jest opodatkowanie pracy robotów. Tak uważają uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Eksperci wskazują, że z powodu zmian gospodarczych, w przyszłości państwa będą musiały szukać nowych źródeł pieniędzy. O obecnych i przyszłych wyzwaniach podatkowych mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor generalny Global Compact w Polsce, Kamil Wyszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

VII Kongres Polska Wielki Projekt w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 22:00
Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. relokacji uchodźców oraz VII Kongres Polska Wielki Projekt. To najważniejsze tematy, o których mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morawiecki: Plan Odpowiedzialnego Rozwoju to kręgosłup polityki gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 14:09
W Warszawie trwa VII Kongres Polska Wielki Projekt. W tym roku odbywa się pod hasłem „Wolność - polski projekt dla Europy”. Drugi dzień jest poświęcony przede wszystkim kwestiom gospodarczym. Spotkanie polityków i ekspertów otworzył dziś wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Kongres relacjonuje korespondentka Polskiego Radia 24 Ewa Wasążnik.
rozwiń zwiń