PiS ograł hazardowy biznes. Zyska budżet

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 19:01
Od 1 kwietnia obowiązują nowe przepisy, dotyczące gier hazardowych. Zakazane zostało oferowanie zakładów wzajemnych bez zezwolenia ministra finansów. Na dostawców internetu nałożono z kolei obowiązek blokowania dostępu do domen wpisanych do rejestru, oferujących gry hazardowe niezgodnie z ustawą. - PiS ograł hazardowy biznes, zachował się jak rasowa drużyna piłkarska, będzie to korzystne dla kilku sfer życia w Polsce - mówił w audycji Gorący Temat Sławomir Horbaczewski, ekonomista.
Audio
  • 14.08.2017 Sławomir Horbaczewski, ekonomista o efektach noweli ustawy o grach hazardowych
Od 1 lipca zaczął działać rejestr stron zakazanych. To skutek działania nowej ustawy hazardowej, która nakazuje dostawcom internetu blokowanie stron prowadzonych przez nielegalne kasyna i bookmacherów.
Od 1 lipca zaczął działać rejestr stron zakazanych. To skutek działania nowej ustawy hazardowej, która nakazuje dostawcom internetu blokowanie stron prowadzonych przez nielegalne kasyna i bookmacherów.Foto: WerbeFabrik / pixabay / CC0

Tylko w tym roku dzięki zmianom do Skarbu Państwa trafi dodatkowe ćwierć miliona złotych.

Jak przypomniał gość, od lat było wiadomo, że wielu internetowych buckmacherów nie płaci danin w Polsce. Choć prawo telekomunikacyjne umożliwiało blokowanie takich stron, przez długi czas nic z tym nie zrobiono. – Dziennie takie strony odwiedzało 200 tys. Polaków. Takich domen było prawie 900 – przypomniał.

Sławomir Horbaczewski wskazywał, że choć blokowanie stron działa dopiero od 1 lipca, to Polacy przestali z nich korzystać już 1 kwietnia, z chwilą wejścia ustawy w życie. – Nie trzeba Polaków przymuszać, wystarczy im powiedzieć, że jest taka a nie inna sytuacja. Słuchają i współpracują. Nie tylko w senesie formalnym należy ścigać przestępców, ale stworzyć sytuację w przestrzeni publicznej i już bardzo wiele zmian się dokonuje – ocenił.

Ekonomista podkreślił, że zmiany sprawią, iż dochody państwa wzrosną rocznie o ok. 500 mln zł. – Poza tym mamy olbrzymie dochody dla społeczeństwa, zarabiają pracownicy, interesariusze. To będzie kwota, która, jeśli chodzi o zmultiplikowanie, przekroczy miliard złotych – tłumaczył.

Zdaniem Sławomira Horbaczewskiego, to bardzo dobry przykład dla innych branż. – Słuchajmy naukowców, oni pokazują, gdzie w gospodarce są jeszcze miejsca, gdzie podatki można ściągać z pożytkiem dla biznesu i społeczeństwa – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.  

Polskie Radio 24/ip

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 14.08.2017

Godzina emisji: 15:08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: Jeszcze w tym roku dodatkowo 20 mld zł do budżetu z podatków

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 22:03
"Myślę, że jeszcze w tym roku do budżetu może wpłynąć dodatkowo 20 mld zł więcej z podatków" – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, pieniądze te wpłyną dzięki zwiększeniu kontroli granic. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 szef związku zawodowego celników Sławomir Siwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyłudzenia VAT. "Mogliśmy mieć program Rodzina 5000 Plus"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 16:31
Ministerstwo Finansów ujawniło skalę wyłudzeń podatku VAT w minionych latach. Według resortu, luka podatkowa w 2015 roku była ponad siedmiokrotnie większa niż w 2007 roku – wzrosła z 7,1 miliarda złotych do ponad 50. W Gorącym Temacie komentarz Janusza Szewczaka, ekonomisty, posła Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń