Lech Wałęsa składał fałszywe zeznania? Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 15:35
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi postępowanie karne w sprawie składania fałszywych zeznań przez Lecha Wałęsę. Tak wynika z informacji Informacyjnej Agencji Radiowej. W Gorącym Temacie komentarz Piotra Dmitrowicza, publicysty i historyka. O sprawie Lecha Wałęsy mówił też prof. Wojciech Roszkowski, historyk. 
Audio
  • 22.08.17 Piotr Dmitrowicz: Lech Wałęsa w sprawie swojej przeszłości od lat kluczy
  • 22.08.17 Prof. Wojciech Roszkowski: to Lech Wałęsa wywołał tę procedurę
Lech Wałęsa
Lech WałęsaFoto: WOJCIECH JARGILO/REPORTER/EASTNEWS

Postępowanie śledczych IPN dotyczy złożenia przez Lecha Wałęsę nieprawdziwych zeznań, mających służyć za dowód w postępowaniu przygotowawczym, dotyczącym dokumentów z teczki personalnej i teczki pracy TW "Bolka", znalezionej w domu Czesława Kiszczaka.

– Działania podjęte przez IPN to słuszny krok – oceniał w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz. – Lech Wałęsa w sprawie swojej przeszłości od lat kluczy, żeby nie powiedzieć, że kłamie – wskazywał historyk. Zdaniem gościa PR24, w obliczu pojawienia się niekorzystnych dla byłego przywódcy "Solidarności" dokumentów, nie należy się jednak spodziewać, że przyzna się on do agenturalnej przeszłości. – Wątpię, by Lech Wałęsa po tylu latach oszukiwania mógł stanąć w prawdzie i powiedzieć, jak było naprawdę – mówił na naszej antenie Piotr Dmitrowicz.

Podczas okazywania byłemu prezydentowi dokumentów TW "Bolka", twierdził on, że nie zostały one przez niego napisane, ani podpisane. W związku z tym prokuratorzy IPN sprawdzali, czy funkcjonariusze SB podrabiali dokumenty z teczki personalnej i teczki pracy TW "Bolka".

Pod koniec czerwca na podstawie opinii Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie oraz zeznań świadków, w tym byłych funkcjonariuszy SB, prokuratorzy IPN uznali, że ponad 50 dokumentów z lat 1970-1976, w tym zobowiązanie do współpracy ze SB, doniesienia i pokwitowania odbioru pieniędzy są autentyczne, czyli zostały wytworzone lub podpisane przez Lecha Wałęsę.

Prof. Wojciech Roszkowski mówił na naszej antenie, że raczej nie ma wątpliwości w tej sprawie, "podobnie jak większość historyków, którzy widzieli dokumenty z teczki byłego prezydenta".  - Biegli zakwestionowali jeden dokument, resztę uznali za prawdziwą. Pan Prezydent Lech Wałęsa jest w niedobrej sytuacji, to on wywołał tę procedurę, to on chciał udowadniać przed sądem, że ktoś te dokumenty sfałszował. To się obraca przeciwko niemu - powiedział Roszkowski. Dodał również, że na Lecha Wałęsę może spaść odpowiedzialność karna.    

Szef pionu śledczego IPN, prokurator Andrzej Pozorski, powiedział IAR, że postępowanie dotyczy też innych spraw, w których zeznawał były prezydent, podczas których twierdził, że nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa, nie pobierał za to wynagrodzeń czy nie pisał donosów.

Postępowanie, które zostało wszczęte 29 czerwca, prokuratorom IPN zlecił Prokurator Generalny, do którego wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego prezydenta.

Więcej w dołączonych nagraniach.

Gościem I części Gorącego Tematu był mec. Stefan Hambura, który mówił o możliwościach dochodzenia przez państwo polskie reparacji wojennych od Niemiec. Mecenas podkreślał, że sprawa reparacji nadal nie została wyjaśniona w stosunkach polsko-niemieckich. W jego ocenie, najważniejszym jest, by polski rząd zdecydował, czy chciałby dochodzić rekompensaty. – Trzeba takie żądanie zgłosić i rozpocząć rozmowy – zaznaczył. Przypomniał, że strona niemiecka od kilkudziesięciu lat powołuje się na deklarację z 1953 roku, nie ma jednak żadnego konkretnego dokumentu w tej sprawie i "Niemcy o tym wiedzą". – Nie trzeba się bać własnej odwagi, pytanie do polskiego rządu, czy ten punkt zodstanie wniesniony na agendę polsko-niemiecką – podsumował.

Polskie Radio 24/IAR

___________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 22.08.17

Godzina emisji: 15.08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Z punktu widzenia historii Polski jest bez znaczenia czy Lech Wałęsa był TW"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 08:00
- Ani sekundy nie byłem po tamtej stronie, jestem czysty jak łza – oświadczył były prezydent Lech Wałęsa, który w piątek w Warszawie wziął udział w konferencji IPN „Sprzeczne narracje – historia powojennej Polski”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Kukiz’15: Wałęsa powinien był się przyznać do współpracy z SB

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 09:08
– Gdyby Lech Wałęsa powiedział prawdę, przyznał się w latach 90. do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, tylko by na tym zyskał – mówił w Rozmowie Poranka Adam Andruszkiewicz, poseł Kukiz’15. We wtorek Instytut Pamięci Narodowej przedstawi opinię dotyczącą teczki TW "Bolek", przygotowaną przez Instytut Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wiesław Wysocki: Lech Wałęsa to postać czarno-biała

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 17:00
– To potwierdzenie tego, co już wcześniej dotarło do świadomości społecznej – tak o przedstawionej przez Instytut Pamięci Narodowej opinii nt. teczki TW "Bolka", wskazującej na współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa, mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował również dr Andrzej Anusz, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa współpracował z SB. "Opinia biegłych jest jednoznaczna"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 10:25
Przedstawiona przez Instytut Pamięci Narodowej opinia nt. teczki TW "Bolka" potwierdza współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. Biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie uznali, że pismo "Bolka" jest tożsame z pismem Lecha Wałęsy. W Debacie Poranka sprawę komentowali Zbigniew Janas i Adam Borowski, działacze opozycji w PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa współpracował z SB. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 11:45
– To postawienie "kropki nad i" w kwestii, która jest znana od dawna – mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie" o przedstawionej przez Instytut Pamięci Narodowej opinii nt. teczki TW "Bolka", potwierdzającej współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. Na naszej antenie sprawę komentowali również Andrzej Stankiewicz z portalu "Onet.pl" i Marek Król, publicysta.
rozwiń zwiń