Szósta próba nuklearna Korei Północnej. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 16:23
"Słowa i działania Korei Północnej nadal są bardzo wrogie i niebezpieczne dla Stanów Zjednoczonych" - tak na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zareagował na szóstą i najpotężniejszą dotąd próbę atomową Pjongjangu. O sprawie mówili w audycji Gorący Temat korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz i Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Audio
  • 3.09.17 Tomasz Sajewicz i Oskar Pietrewicz o kolejnej próbie jądrowej Korei Północnej.
Japońska telewizja transmitująca kadry z północnokoreańskich agencji informacyjnych.
Japońska telewizja transmitująca kadry z północnokoreańskich agencji informacyjnych. Foto: PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

"Korea Północna jest państwem zbójeckim, które stało się wielkim zagrożeniem i źródłem zakłopotania dla Chin" - napisał Trump, dodając, że Pekin „próbuje pomóc, ale z niewielkim powodzeniem”. Chiny są największym partnerem handlowym Korei Północnej. "Zgodnie z tym co mówiłem, Korea Południowa przekonuje się, że mówienie przez nią o ustępstwach wobec Korei Północnej nie zadziała, oni rozumieją tylko jedno!" - stwierdził amerykański prezydent w kolejnym wpisie.

Jak podkreślił Tomasz Sajewicz, najostrzej brzmią słowa płynące z Seulu. - Pojawiły się zdania, że Korea Południowa będzie dążyła do pełnej izolacji Korei Północnej – zauważył gość. Dodał, że duże zaniepokojenie wyraziła także Japonia. - Doszło dziś do rozmowy telefonicznej doradców ds. bezpieczeństwa przy administracji waszyngtońskiej i w Japonii. Chodziło o potwierdzenie tego, czy Stany Zjednoczone będą - w przypadku realnego zagrożenia dla Japonii - broniły przed ewentualnym atakiem ze strony Korei Północnej, co zostało potwierdzone – mówił Sajewicz.

Jak podkreślił z kolei Oskar Pietrewicz, niedzielna próba nie jest zmianą jakościową. - Wciąż należy stawiać znak zapytania przy miniaturyzacji, faktycznej wartości bojowej pocisków międzykontynentalnych. Uważam, że większe ma to znaczenie polityczne. Każe to bowiem wszystkim w regionie - a także analitykom, publicystom - zrozumieć, że Korea Północna zrealizowała to, co mówiła przez lata. W związku z tym mówienie o denuklearyzacji, o tym, że wyrzeknie się tego arsenału, jest bajką. Rzeczywistość jest bolesna z punktu widzenia państw regionu gdyż widzą, że nie udało się jej powstrzymać prośbą ani groźbą – tłumaczył ekspert.

Wstępne szacunki wskazują, że moc rażenia testowanego w niedzielę ładunku to ok. 70 kiloton. Bomba atomowa zrzucona przez USA na Hiroszimę miała moc 15 kiloton.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/pr

___________________________

Data emisji: 3.09.17

Godzina emisji: 15:08

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: Korea z premedytacją wystrzeliła rakietę nad terytorium Japonii

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 21:00
Pjongjang wystrzelił pocisk rakietowy, który przeleciał nad Japonią, rozpadł się na trzy części i wpadł do morza w odległości około 1200 kilometrów na wschód od przylądka Erimo na wyspie Hokkaido. O działaniach Korei Północnej w audycji Światowa Szachownica mówił Rafał Tomański, ekspert ds. Korei, autor książki "Niebo-Piekło. Zrozmieć Koreę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Władze północnokoreańskie posiadają technologię, która jest niebezpieczeństwem dla całego świata"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 13:19
 - W ciągu ostatnich 12 miesięcy - za czasów przywództwa Kim Dzonk Una - Korea Północna wystrzeliła więcej rakiet krótkiego, średniego, dalekiego zasięgu i przeprowadziła więcej testów jądrowych, niż podczas całego okresu rządów jego ojca Kim Dzong Ila. To znaczy, że Korea Płn. się zbroi – powiedział korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz. O testach bomby wodorowej mówił także Nicolas Levi (Polska Akademia Nauk).  
rozwiń zwiń