Komentarze po przesłuchaniu prezydenta Gdańska przed komisją ds. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 15:40
Zakończyło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej, badającej aferę Amber Gold. Komisja przesłuchała prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Paweł Adamowicz odpowiadał na pytania o swoje kontakty z twórcami piramidy finansowej Amber Gold. Zdaniem Marcina P. to nie on a prezydent Gdańska zabiegał o kontakty. Paweł Adamowicz zaprzeczył tym zeznaniom. O przesłuchaniu prezydenta Gdańska mówił w audycji Gorący Temat Maciej Chudkiewicz z „Tygodnika Solidarność” i Jakub Jałowiczor z tygodnika "Gość Niedzielny".
Audio
  • 12.09.2017 Maciej Chudkiewicz: „Dzisiejsze posiedzenie nie było proste dla Pawła Adamowicza”
  • 12.09.17 Jakub Jałowiczor: "Mimo przepychanek, które miały miejsce, żaden z członków Komisji nie przekroczył granicy".
Warszawa, 12.09.2017. Sejmowa Komisja śledczą ds. Amber Gold, w składzie poseł PiS Marek Suski (4L), przewodnicząca posłanka PiS Małgorzata Wassermann (C) i poseł Kukiz15 Tomasz Rzymkowski (2P), 12 bm. w Sejmie.
Warszawa, 12.09.2017. Sejmowa Komisja śledczą ds. Amber Gold, w składzie poseł PiS Marek Suski (4L), przewodnicząca posłanka PiS Małgorzata Wassermann (C) i poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski (2P), 12 bm. w Sejmie. Foto: PAP/Marcin Obara

Zdaniem Macieja Chudkiewicza dzisiejsze posiedzenie nie było proste dla Adamowicza. – Nie spodziewałem się, że prezydent Gdańska powie coś konkretnego i przyzna się do czegokolwiek. Mam wrażenie, że żyjemy w totalnym „Matrixie”, skoro prezydent miasta wojewódzkiego nie wie w ogóle w czym bierze udział. Albo nieświadomie pomagał firmie, która robiła ogromny przekręt, albo w sprytny sposób współpracował z Amber Gold i Marcinem P., uwiarygadniając firmę i ciągnąc ten słynny samolot. – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według publicysty interesujące jest czy przesłuchanie wpłynie na wynik przyszłorocznych wyborów samorządowych. – Osoby, które znają prezydenta Adamowicza mówią, że ma on trudny charakter i ostry język. Z jednej strony mogłoby się wydawać, że kariera prezydenta Adamowicz po powiązaniu z aferą Amber Gold będzie się chyliła ku upadkowi. Przykład Hanny Gronkiewicz-Waltz pokazuje, że można rządzić przez lata, mimo tego, że dzieje się w mieście wiele złych rzeczy. Widać było po Adamowiczu, że był w silnym stresie podczas przesłuchania – mówił Chudkiewicz.

W ocenie gościa Polskiego Radia 24 politycy mogli chcieć wykorzystać inwestycje w mieście dla swoich celów.  – Prezydent Adamowicz wielokrotnie przekonywał, że nie zna Marcina P. i nie miał na temat jego interesów żadnej wiedzy. Dopuszczam też taką ewentualność, że nawet jeśli gdańscy politycy mieli wiedzę na temat Amber Gold, to starali się ugrać coś na tym, że jest koniunktura – można było sobie zrobić kampanię promocyjną lub dostać pieniądze na film o Lechu Wałęsie – podsumował Chudkiewicz.

- Coraz więcej wskazuje na to, że Pawła Adamowicza łączyły jakieś związki z Marcinem P. – powiedział Jakub Jałowiczor, dziennikarz Gościa Niedzielnego.

Mimo że nie ma na to jednoznacznych dowodów, to zdaniem dziennikarza, świadczy to bardziej o ostrożności w kontaktach obu stron, niż o tym, że nie miały one miejsca.

- Adamowiczowi na pewno to przesłuchanie nie pomoże w rozwiązaniu wielu problemów jak choćby w sprawie oświadczeń majątkowych. Komisja pokazała, że jest w stanie pracować merytorycznie. Mimo przepychanek, które miały miejsce, żaden z członków Komisji nie przekroczył granicy – podsumował Jakub Jałowiczor.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR

_____________________

Gorący temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 15:12


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nowi świadkowie. Przesłuchanie komisji ds. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 13:30
Sejmowa Komisja Śledcza do spraw Amber Gold wznawiła swoje prace po wakacyjnej przerwie. W poniedziałek po godz. 12 sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold rozpoczęła przesłuchanie b. dyrektora marketingu linii lotniczych Jet Air, Ireneusza Dylczyka. - Miałem odczucie, że z inwestycją w Jet Air jest coś nie tak - zeznał świadek. Posiedzenie komisji było transmitowane w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

24 pytania do Marka Suskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 07:21
W studiu Polskiego Radia 24 komentarz do bieżących wydarzeń politycznych. Naszym gościem będzie poseł Marek Suski, członek sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Gdańska przed komisją śledczą ds. Amber Gold. "Nie miałem żadnych kontaktów z Marcinem P."

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 19:50
Gdybyśmy wiosną 2012 r. wiedzieli, kim jest Marcin P., nie byłoby umów, nie byłoby konferencji prasowych, ani rozmów z Amber Gold, m.in. dotyczących finansowania filmu o Lechu Wałęsie - zapewniał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas wtorkowego przesłuchania przed komisją śledczą. Posiedzenia komisji transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja śledcza Amber Gold przesłuchała kolejnych świadków

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 22:00
Sejmowa Komisja Śledcza do spraw Amber Gold zakończyła w poniedziałek późnym popołudniem swoje pierwsze posiedzenie po wakacyjnej przerwie. Zeznania złożyło dwóch świadków. Pierwszy na pytania posłów odpowiadał Ireneusz Dylczyk, były dyrektor marketingu linii lotniczej Jet Air. W 2011 roku przewoźnika przejęła spółka Amber Gold. Po nim przed komisją stawił się gdański biznesmen Marius Olech, któremu w tym samym roku zaproponowano inwestycję w Jet Air. Przesłuchania w audycji Północ-Południe komentował Krzysztof Losz z Naszego Dziennika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Suski: W Trójmieście wszyscy mają słabą pamięć

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 08:36
Sejmowa Komisja Śledcza do spraw Amber Gold ma przesłuchać we wtorek prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Posłowie chcą zapytać między innymi o działania prezydenta w sprawie spółki, a także o działania jego urzędników. – Trójmiasto jest zrośnięte, tam wszyscy wszystkich znają, ale mają słabą pamięć – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Marek Suski, wiceprzewodniczący komisji i poseł PiS. Posiedzenie komisji śledczej będziemy transmitować w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń