SN i KRS tematem środowych rozmów prezydenta z klubami parlamentarnymi

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 15:40
Projektowane ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa to tematy środowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami kubów sejmowych. O spotkaniach prezydenta Andrzeja Dudy z klubami parlamentarnymi mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski  (Gazeta Polska Codziennie) oraz prof. Łukasz Młyńczyk (politolog, Uniwersytet Zielonogórski). Konsultacje relacjonowały reporterki PR24 Olga Bobienko i Ewa Wasążnik. 
Audio
  • 13.09.2017 Adrian Stankowski: „Prezydent swoimi wetami wziął odpowiedzialność za przebieg reformy”
  • 13.09.2017 Konsultacje prezydenckie ws. reformy sądownictwa. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 (godz. 18:06)
  • 13.09.2017 Konsultacje prezydenckie ws. reformy sądownictwa. Po spotkaniu z klubem Kukiz'15. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 (godz. 17:01)
  • 13.09.2017 Konsultacje prezydenckie ws. reformy sądownictwa. Trwa spotkanie z PO. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 (godz. 15:36)
  • 13.09.2017 Konsultacje prezydenckie ws. reformy sądownictwa. Zakończyło się spotkanie z PiS. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 (godz. 14:36)
  • 13.09.2017 Konsultacje prezydenckie ws. reformy sądownictwa. Relacja Olgi Bobienko (godz. 14:06)
  • 13.09.2017 Relacja Olgi Bobienko (godz. 13:07)
  • 13.09.17 Łukasz Młyńczyk o konsultacjach prezydenckich ws. reformy sądownictwa
Przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, poseł PiS Arkadiusz Mularczyk i rzecznik PiS Beata Mazurek przed Pałacu Prezydenckim, 13.09.2017
Przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, poseł PiS Arkadiusz Mularczyk i rzecznik PiS Beata Mazurek przed Pałacu Prezydenckim, 13.09.2017Foto: PAP/Marcin Obara

Spotkanie z PiS

Ze słów prezydenta wynika, że około 25 września poznamy dokładny, ostateczny kształt propozycji ws. projektów ustaw o SN i KRS - powiedział po spotkaniu przedstawicieli klubu PiS z Andrzejem Dudą szef klubu Ryszard Terlecki. - Spotkaliśmy się z panem prezydentem, który przedstawił nam jakby dalszy tryb postępowania. Z tych słów jego wynika, że około dwudziestego piątego poznamy już dokładnie kształt ostateczny jego propozycji - powiedział Terlecki. - Rozmawialiśmy o pewnych rozwiązaniach szczegółowych, umówiliśmy się, że nie będziemy ich w tej chwili upubliczniać, to jest jeszcze kwestia przyszłości - dodał.

Komentarz Adriana Stankowskiego

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński zapewniał w Polskim Radiu 24, że Andrzej Duda przygotuje ustawy o SN i KRS w taki sposób, że „będą przybliżały wymiar sprawiedliwości obywatelom, będą wychodziły naprzeciw oczekiwaniom 80 proc. Polaków, którzy uważają, że wymiar sprawiedliwości należy reformować”. Według Adriana Stankowskiego prezydent był zobowiązany spotkać się ze wszystkimi klubami, lecz pierwszym politykiem, z którym prezydent rozmawiał był Jarosław Kaczyński.

- Bardzo dobrze, że panowie się spotkali, bowiem nieporozumienia, które wychodziły, stawały się niebezpieczne. Prawo i Sprawiedliwość nie może przeprowadzać żadnych zmian wbrew prezydentowi, natomiast prezydent nie zostanie wybrany na druga kadencję bez poparcia PiS. Prezydent swoimi wetami wziął odpowiedzialność za przebieg reformy sądownictwa – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Komentarz prof. Łukasza Młyńczyka

Zdaniem prof. Łukasza Młyńczyka opozycja wybiera drogę bez odwrotu. – Prezydent wyartykułował, że konstytucja jest najważniejszą wartością. W tej sytuacji opozycja jest pod ścianą, musi zareagować pozytywnie na zmiany, bowiem została w jej stronę wyciągnięta ręka. Jednakże oni cały czas będą grać kartą ustroju sądów powszechnych, zwłaszcza, że KE wzywa do odwrócenia zmiany. Opozycja odwołuje się do środowisk sędziowskich – jeśli wyślą one sygnał, że propozycja jest zła, to pójdą za tym w ciemno – mówił politolog.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa


Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

____________________ 

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 13:13

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Może się okazać, że prezydent gra na PiS”

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 13:02
W poniedziałek prezydent zawetował ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Decyzja poprzedzona była kilkudniowymi protestami opozycji w tej sprawie. Tymczasem lider PiS, Jarosław Kaczyński uważa, że zatrzymanie reformy sądownictwa było błędem i należy zastanowić się, jak z tego wyjść. O najważniejszych wydarzeniach w Podsumowaniu Tygodnia mówili Dawid Wildstein (TVP Info) i Maciej Gajek (Newsweek).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłanka Nowoczesnej: Weta prezydenta nie dają gwarancji, że z brzydkiego kaczątka wyrośnie łabędź

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 09:50
Gościem audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka była Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Klubu Poselskiego Nowoczesnej. W Polskim Radiu 24 parlamentarzystka m.in. oceniła dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezydent Andrzej Duda realizuje zmiany, które są w interesie Polski"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 16:33
- W świetle polskiej konstytucji prezydent ma prawo skierować ustawę do ponownego rozpatrzenia przez Sejm, gdy dopatruje się uzasadnienia takiej decyzji. Prezydent miał podstawy, by zawetować ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zarówno prezydent RP, obywatele, jak i polski rząd są zdeterminowani, by dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości - powiedział w audycji Rozmowa PR24 Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Polskiemu sądownictwu potrzebna jest głęboka reforma”

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 15:59
W środę prof. Michał Królikowski, b. wiceminister sprawiedliwości w rządach PO, przyznał w rozmowie z RMF FM, że bierze udział w pracach nad prezydenckimi propozycjami reformy sądownictwa. Wyraził pogląd, że o ile konstytucja pozwala na „radykalne reformy w wymiarze sprawiedliwości”, to jednocześnie „mrozi pewne wartości, jak niezawisłość, niezależność sądów”. O reformie sądownictwa mówił w audycji Gorący Temat radca prawny Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kołodziej: reforma sądownictwa potrzebna, jak woda do życia

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 17:11
W piątek wieczorem zmiany w sądownictwie były jednym z tematów spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. W środę prezydent Andrzej Duda spotka się z wszystkimi klubami parlamentarnymi w sprawie reformy Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. O reformie wymiaru sprawiedliwości w audycji Jeden na Jednego mówił Andrzej Kołodziej, działacz pierwszej "Solidarności" i Solidarności Walczącej.
rozwiń zwiń