Ekspert: nie będzie dobrej gospodarki bez zdrowych pracowników

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 15:33
Trwa protest głodowy rezydentów. Młodzi lekarze chcą zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, a także m.in. zwiększenia liczby medyków pracujących w szpitalach i wzrostu wynagrodzeń. W Gorącym Temacie rozmowa z drem n. med. Maciejem Hamankiewiczem, prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej.
Audio
  • 6.10.17 Ekspert: nie będzie dobrej gospodarki bez zdrowych pracowników
Warszawa, 05.10.2017. Lekarze rezydenci kontynuują 5 bm. protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie.
Warszawa, 05.10.2017. Lekarze rezydenci kontynuują 5 bm. protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Foto: PAP/Paweł Supernak

Od poniedziałku lekarze rezydenci w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie prowadzą protest głodowy, domagając się przede wszystkim wzrostu finansowania ochrony zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe 10 lat.

– Nie da się organizować ochrony zdrowia za mniej niż 6-6,8 proc. PKB – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr n. med. Maciej Hamankiewicz. Tymczasem, według planów rządu, finansowanie na poziomie 6 proc. PKB ma być zapewnione do 2025 roku. – Mamy wieloletnie zaniedbania, to może nie wystarczyć – wskazywał ekspert.

W ocenie dra n. med. Macieja Hamankiewicza, rozmowy dotyczące finansowania systemu opieki zdrowotnej powinny być prowadzone nie tylko z resortem zdrowia. – Być może premier, a także minister finansów, dostrzegą to, że nie będzie dobrej gospodarki, jeżeli nie będzie jej obsługiwało grono zdrowych pracowników. Zdrowie to fundament życia społecznego, to nasze największe dobro – pointował gość PR24. 

Obecne wydatki budżetowe na ochronę zdrowia są mniejsze niż 5 procent PKB.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski

Polskie Radio 24

____________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 6.10.17

Godzina emisji: 15.21


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lekarze rezydenci walczą o swoje prawa

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 18:42
Kilka tysięcy młodych lekarzy protestowało na ulicach Warszawy. Domagali się podwyżek, przestrzegania kodeksu pracy i uregulowania czasu dyżurów. Manifestacja była zwieńczeniem trwających od niemal roku nieudanych negocjacji z rządem, które miały poprawić sytuację młodych lekarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w służbie zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 19:49
Po strajku pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka coraz głośniej poprawy swoich warunków pracy domagają się lekarze-rezydenci. O problemach służby zdrowia w Polskim Radiu 24 mówił dr Stanisław Maksymowicz, socjolog medycyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy finansowania służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 14:53
W najbliższa sobotę w Warszawie odbędzie się demonstracja Porozumienia Zawodów Medycznych. Pielęgniarki, lekarze rezydenci czy ratownicy medyczni domagają się wzrostu wynagrodzeń. W Polskim Radiu 24 o problemach dotyczących finansowania służby zdrowia mówili Krzysztof Hałabuz, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i dr Dobrawa Biadun, ekspertka ds. ochrony zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Służba zdrowia: strajk lekarzy rezydentów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 15:40
W poniedziałek w całej Polsce lekarze rezydenci rozpoczęli protest głodowy przeciwko – jak mówią – swoim głodowym pensjom. Jedną z form protestu jest akcja oddawania krwi zaplanowana w dniach 2-6 października, organizowana pod hasłem "Niech poleje się krew". W Gorącym Temacie komentarz dra Stanisława Maksymowicza, eksperta ds. służby zdrowia z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń