„Jest szansa na to, że po 28 latach ustawa reprywatyzacyjna położy kres niesprawiedliwości i patologiom”

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 15:32
- Z ustaleń prokuratury wynika, że wartość stołecznych nieruchomości wyłudzonych w ramach przestępczej reprywatyzacji sięga miliarda złotych – powiedział o aferze reprywatyzacyjnej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W najbliższym czasie powołany zostanie - podobny do działającego już w Krakowie - zespół do analizy spraw związanych z wyłudzaniem nieruchomości na terenie Łodzi. Zapowiedzi prokuratora generalnego oraz szefa Komisji Weryfikacyjnej Patryka Jakiego dotyczące tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej, komentował w audycji Gorący Temat Piotr Micuła ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
Audio
  • 12.10.17 Piotr Micuła o założeniach tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej.
Warszawa, 12.10.2017. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, 12 bm. podczas konferencji prasowej poświęconej nowym informacjom o śledztwach w sprawie reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.
Warszawa, 12.10.2017. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, 12 bm. podczas konferencji prasowej poświęconej nowym informacjom o śledztwach w sprawie reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Foto: PAP/Leszek Szymański

- Cieszy nas, że założenia do projektu dużej ustawy reprywatyzacyjnej są zgodne z postulatami, które nasze stowarzyszenie jeszcze rok temu prezentowało podczas komisji sejmowej – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Micuła. - Jest szansa na to, że po 28 latach niesprawiedliwości, krzywd i wszystkich patologii, z którymi mieliśmy do czynienia nie tylko na terenie Warszawy – ta ustawa położy temu kres – dodał.

Micuła odniósł się także do najważniejszych – w jego opinii – punktów projektu ustawy. - Najważniejsza jest kwestia wyceny nieruchomości – to, że będą wyceniane na dzień kiedy doszło do nacjonalizacji gruntu na terenie Warszawy. Pozwoli to zdecydowanie obniżyć skalę roszczeń i ich wymiar w związku z czym nie będą aż takim obciążeniem dla skarbu państwa niż gdyby wyceniano je na dzień dzisiejszy. Bardzo dobrym pomysłem jest też to, że odszkodowania będą wynosiły tylko 20 proc. – podsumował gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24

____________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.10.17

Godzina emisji: 15:08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Rabiej: w sprawie reprywatyzacji na całej linii zawiodło państwo

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 16:35
 – W sprawie reprywatyzacji na całej linii zawiodło państwo, zawiodły prokuratury, zawiodły sądy – mówił w Rozmowie PR24 Paweł Rabiej z Nowoczesnej, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Dziś odbyło się pierwsze – niejawne dla mediów – posiedzenie komisji w pełnym składzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W stolicy protest przeciwko łamaniu praw lokatorów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 11:15
We wtorek po południu na sesji rady dzielnicy Praga-Północ lokatorzy zreprywatyzowanych kamienic mają protestować przeciwko braku zainteresowania ich losem przez władze dzielnicy i miasta. Komitet Obrony Praw Lokatorów, organizator protestu, chce nagłośnić również działalność jednej z warszawskich firm, która zajmuje się skupowaniem roszczeń do prestiżowych nieruchomości. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówił Jakub Żaczek, członek Komitetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Skala zaniechać i patologii ws. reprywatyzacji jest ogromna”

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 22:36
Mecz Polska-Dania w eliminacjach do piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa ws. poufnych danych udostępnionych przez Hannę Gronkiewicz Waltz. To najważniejsze tematy, które skomentowali goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera reprywatyzacyjna. Paweł Lisiecki: „Możliwy konflikt interesów”

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 17:00
– W pewnym momencie nad władzami Warszawy mógł być rozciągnięty parasol ochronny związany z reprywatyzacją – powiedział Paweł Lisiecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości i członek Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. W audycji „Jeden na Jednego” rozmowa na temat prac Komisji, a także stosunku do jej działania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reprywatyzacja. "W Krakowie przestępcom jest łatwiej niż w Warszawie"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 19:49
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że kwerenda zaległych spraw dotyczących reprywatyzacji w Krakowie wykazała, że także tam doszło do procederu wyłudzeń nieruchomości na podstawie nieprawdziwych dokumentów. Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw Piotr Gozdowski (Wolne Miasto Warszawa).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: Proceder wyłudzania kamienic w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 19:33
Sprawę reprywatyzacji krakowskich kamienic analizuje zarówno powołany przez prokuratora generalnego zespół prokuratorów, jak i aktywiści ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne. Prokuratorzy badają nieprawidłowości w postępowaniach; stowarzyszenie przeprowadza „społeczny audyt”. O reprywatyzacji w Krakowie mówił w audycji Kulisy Spraw Witold Gadowski, dziennikarz śledczy.
rozwiń zwiń