Rezydenci nadal protestują. „To nasz krzyk rozpaczy”

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 15:30
– To nasz krzyk rozpaczy i determinacji w drodze do pozytywnych zmian – mówił w Gorącym Temacie Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL. Lekarze rezydenci kontynuują protest głodowy, nie zgadzając się na propozycje rządu, dotyczące realizacji ich postulatów.
Audio
  • 12.10.17 Gorący Temat: Rezydenci nadal protestują
  • 12.10.2017 Sejmowa debata na temat protestu rezydentów. Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
Warszawa, 12.10.2017. Lekarze rezydenci i przedstawiciele zawodów medycznych kontynuują, 12 bm. protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie.
Warszawa, 12.10.2017. Lekarze rezydenci i przedstawiciele zawodów medycznych kontynuują, 12 bm. protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Młodzi lekarze, oprócz wzrostu poziomu wynagrodzenia dla rezydentów, chcą zmian w cały systemie opieki zdrowotnej. – Naszym głównym postulatem jest wzrost finansowania służby zdrowia do poziomu 6,8 procent PKB w trzy lata. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że minimalne nakłady w tym zakresie powinny wynosić 6 proc. PKB – podkreślał na naszej antenie Łukasz Jankowski. – Tymczasem, dziś wydajemy na opiekę zdrowotną 4,4 proc. PKB. To znacząco zbyt mało, potrzebny jest skokowy wzrost – dodawał gość PR24. Minister Konstanty Radziwiłł powiedział natomiast w Sejmie, że tylko w 2018 roku na służbę zdrowia zostanie przeznaczone prawie 6 miliardów złotych więcej niż w tym roku. Poziom 6 proc. PKB ma zostać osiągnięty w 2025 roku.

Przedstawiciel Porozumienia Rezydentów OZZL, odnosząc się do propozycji resortu zdrowia, dotyczących zakończenia protestu i rozpoczęcia rozmów, ocenił że w tym kontekście „nie można mówić o dialogu”. – To raczej jest monolog. Resort zdrowia informuje nas o swoich planach, nasze zdanie nie jest brane pod uwagę – wskazywał Łukasz Jankowski, zaznaczając przy tym, że w niektórych sprawach już wcześniej rezydenci współpracowali z ministerstwem. – To był np. zespół roboczy, który zajmował się zmianami w kształceniu rezydentów. Wyniki tych działań nie zostały jednak ani opublikowane, ani wcielone w życie – pointował gość PR24.

W czwartek, w Sejmie, minister Radziwiłł podkreślił, że każdy lekarz rezydent w Polsce może liczyć na stopniowe podwyżki. W 2021 roku wynagrodzenie młodych lekarzy mają być nie mniejsze niż 5250 złotych. Dziś ta kwota jest o 2000 złotych niższa.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24

____________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.10.17

Godzina emisji: 15.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protesty w służbie zdrowia. Będzie dymisja ministra?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 10:30
Po nocnych rozmowach z przedstawicielami rządu, cztery przedstawicielki NZSS Solidarność nie chcą opuścić gmachu ministerstwa zdrowia domagając się podwyżki wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia. O tym, czy rok po wyborach to czas politycznej refleksji czy też początek nowego politycznego sezonu rozmawiali w Debacie Poranka politolog dr Andrzej Anusz (UKSW), Tomasz Sawczuk (Kultura Liberalna) i Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarz również dla nieubezpieczonych. "Intencje są dobre"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 15:08
Od początku roku również osoby nieubezpieczone mogą bezpłatnie pójść do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Nie mają jednak prawa do refundowanych recept. Nie zniknie zatem system eWUŚ, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki medycznej. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował Mariusz Gujski z magazynu "Służba Zdrowia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nawet najlepiej zaplanowanej reformy nie da się zrealizować bez rąk do pracy"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 11:40
Od 1 października 594 placówki zdrowia będą funkcjonować w ramach tzw. sieci szpitali. Resort zdrowia przekonuje, że nowe rozwiązania poprawią dostęp do leczenia specjalistycznego w szpitalach i zapewnią odpowiedni poziom finansowania. Gościem Polskiego Radia 24 była Maria Ochman z Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Gdy rezydenci będą więcej zarabiać, mniej będą musieli dorabiać i lepiej będą się uczyć”

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:44
„Pracujemy nad ustawą, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB. Ustawa jest praktycznie gotowa, w najbliższym czasie będzie mogła być skierowana do uzgodnień” – poinformowała w środę premier Beata Szydło. O problemach służby zdrowia i strajku głodowym lekarzy rezydentów mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL: naszym głównym postulatem jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 09:25
Lekarze rezydenci po spotkaniu z premier Beatą Szydło poinformowali o wznowieniu zawieszonej w środę rano głodówki. Ich zdaniem negocjacje nie przyniosły przełomu. O proteście lekarzy rezydentów mówił w Polskim Radiu 24 Damian Patecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest głodowy lekarzy rezydentów. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:11
Każdy rezydent może liczyć na stopniowe podwyżki - mówił w Sejmie minister zdrowia. Zapewnił, że pod koniec 2021 roku będą oni zarabiać o ponad 2 tysięcy złotych więcej niż obecna pensja minimalna, na jaką może liczyć rezydent. W czwartek Konstanty Radziwiłł przedstawia informację w sprawie protestu głodowego lekarzy rezydentów, trwającego od 2 października. O proteście rezydentów mówili w Polskim Radiu 24 publicysta „Sieci” Marek Król, dr Jerzy Gryglewicz ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego i Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń