X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lekarze ze Wschodu receptą na małą liczbę medyków w Polsce? Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 18:30
Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi rozmów z Ukrainą ws. „ściągania do Polski medyków ze Wchodu” – podał w środę resort, w reakcji na medialne doniesienia. MZ przekazało, że od dawna analizuje rozwiązania ws. dopuszczania cudzoziemców do wykonywania zawodu lekarza. W Gorącym Temacie komentarz Marzeny Sygut z portalu „Rynek Zdrowia”. O sprawie mówił też w Polskim Radiu 24 profesor Lech Chyczewski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Audio
  • 18.10.17 Lekarze ze Wschodu receptą na małą liczbę medyków? Komentarz
  • 18.10.2017 Lekarze z Ukrainy wspomogą służbę zdrowia w Polsce? Komentarz profesora Lecha Chyczewskiego z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/proimos/CC-BY-SA

„Dziennik Gazeta Prawna” podał, że rząd chce ściągnąć do Polski medyków ze Wschodu – planuje uproszczenia w ich zatrudnianiu, by załatać dziury kadrowe i osłabić presję płacową w służbie zdrowia. Resort zdrowia zaprzeczył podanym informacjom.

Ministerstwo zaznaczyło jednak, że obecnie analizuje „rozwiązania prawne innych państw, które dotyczą dopuszczania cudzoziemców do wykonywania zawodu lekarza. Te prace trwają już od dłuższego czasu i nie są związane z ostatnimi wydarzeniami w służbie zdrowia”. – Nie chcemy, jak sugeruje artykuł, w ten sposób „osłabić presji płacowej w służbie zdrowia” – dodano.

Jak podkreślała w Polskim Radiu 24 Marzena Sygut, dopuszczenie ukraińskich lekarzy do polskiego rynku pracy, w większej liczbie, może nie być łatwym zadaniem. – System kształcenia lekarzy na Ukrainie zupełnie odbiega od tego, który mamy w Polsce – wskazywała publicystka, zaznaczając przy tym, że proces nostryfikacji ukraińskich dokumentów jest złożonym procesem. Ekspertka podkreślała natomiast, że wyjazd polskiego lekarza z kraju nie jest trudny. – Nasz system jest kompatybilny z tym, co mamy w UE – pointowała.

W ocenie prof. Lecha Chyczewskiego ściąganie lekarzy z Ukrainy to ryzykowny proces. – Ci lekarze z Ukrainy, którzy już u nas pracują, są bardzo dobrze oceniani i przygotowani do zawodu. Natomiast zwróciłbym uwagę na opuszczanie kraju przez naszych absolwentów szkół medycznych. Jako uniwersytecki szpital kliniczny w Białymstoku, odczuwamy spore braki lekarzy na anestezjologii, chirurgii, ortopedii. To są te specjalności gdzie jest wielki deficyt – powiedział gość Polskiego Radia 24.

„DGP” podał, powołując się na dane Naczelnej Izby lekarskiej, że w Polsce obecnie leczy 1137 obcokrajowców z 98 państw – przede wszystkim Ukrainy (306), Białorusi (139) i Niemiec (81).

Więcej w całej rozmowie z Marzeną Sygut i Lechem Chyczewskim

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/PAP

____________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 18.10.17

Godzina emisji: 15.21 i 18:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Polski rynek pracy a zniesienie wiz dla Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 18:00
Polscy pracodawcy, wraz ze spadającym bezrobociem, mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników. Ten trend może się jeszcze zwiększyć. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy. Dzięki temu będą oni mogli szukać pracy za naszą zachodnią granicą. Jak dużym będzie to wyzwaniem dla polskiego rynku pracy opartego w wielu sektorach na pracownikach zza wschodniej granicy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Gdy rezydenci będą więcej zarabiać, mniej będą musieli dorabiać i lepiej będą się uczyć”

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:44
„Pracujemy nad ustawą, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB. Ustawa jest praktycznie gotowa, w najbliższym czasie będzie mogła być skierowana do uzgodnień” – poinformowała w środę premier Beata Szydło. O problemach służby zdrowia i strajku głodowym lekarzy rezydentów mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL: naszym głównym postulatem jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 09:25
Lekarze rezydenci po spotkaniu z premier Beatą Szydło poinformowali o wznowieniu zawieszonej w środę rano głodówki. Ich zdaniem negocjacje nie przyniosły przełomu. O proteście lekarzy rezydentów mówił w Polskim Radiu 24 Damian Patecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie Zawodów Medycznych dołącza do protestu lekarzy rezydetów

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 12:45
Przedstawiciele związków zawodowych działających w służbie zdrowia zdecydowali, że protest lekarzy rezydentów przekształcony zostanie w protest Porozumienia Zawodów Medycznych. Z kolei minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powołał zespół, który ma zająć się wzrostem finansowania służby zdrowia. O proteście Porozumienia Zawodów Medycznych mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń