PO zapowiada odbudowę II filaru polskiego systemu emerytalnego. Komentarz eksperta

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 16:26
„Przeniesienie przez rząd Donalda Tuska obligacji skarbowych z filara kapitałowego do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych było błędem. Platforma odbuduje filar kapitałowy w systemie emerytalnym” – zapowiedział podczas sobotniej konwencji w Łodzi szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. O ekonomicznych skutkach propozycji PO mówił w audycji Gorący Temat były wiceminister finansów Cezary Mech.
Audio
  • 22.10.17 Cezary Mech o zapowiedzi Grzegorza Schetyny dotyczącej odbudowy II filaru polskiego systemu emerytalnego.
Wystąpienie przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny
Wystąpienie przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza SchetynyFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Lider Platformy zapowiedział stworzenie projektu „Akcja Twoja Polska”. W jej ramach ugrupowanie, jeśli powróci do władzy, będzie chciało odbudować prywatne emerytury. - Tak, jak pięć lat temu tak i dzisiaj, uważam, ze błędem było przeniesienie obligacji skarbowych z filara kapitałowego do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – oświadczył Schetyna. - Przestrzegałem przed tym i sam zostałem w filarze kapitałowym – dodał.

Jak podkreślił Cezary Mech, jeśli chodzi o kwestie polityczne, „widać dążenie do pewnej wspólnoty programowej z partią Nowoczesna”. – Nowoczesna była zaangażowana w tworzenie systemu emerytalnego i siłą rzeczy w miarę dobrze orientuje się w mechanizmach funkcjonujących w II filarze. Należy to traktować jako dążenie do tego, co dzieliło PO w ramach ugrupowania, w kierunku ustalenia jednego frontu ze strony opozycji – stwierdził gość.

Odniósł się także do zapowiedzi Grzegorza Schetyny z punktu widzenia gospodarki. - Z powrotem wróciłyby akcje do tych, którzy chcą oszczędzać w OFE. Ci, którzy oszczędzają w OFE, mieliby możliwość wyboru czy wrócą one w postaci obligacji czy ze strony skarbu państwa. Wydaje się, że jest to możliwe – podsumował Mech.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 22.10.17

Godzina emisji: 15:08

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ekspertka krytycznie o zmianach w OFE

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 15:36
Według projektu Ministerstwa Rozwoju, dotyczącego zmian w systemie emerytalnym, środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych mają w 25 procentach trafić na Fundusz Rezerwy Demograficznej, a w 75 procentach na Indywidualne Konta Emerytalne. W Gorącym Temacie komentarz prof. Grażyny Ancyparowicz, członka Rady Polityki Pieniężnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Grzegorz Schetyna to lider samozwańczy”

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 12:33
W sondażu, przeprowadzonym na zalecenie Polskiego Radia 24, 58 procent respondentów na pytanie: „kto według Pan(i) byłby najlepszym liderem Platformy Obywatelskiej?”, odpowiedziało: „trudno powiedzieć”. W PR24 komentarz Bartosza Czupryka, specjalisty ds. wizerunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Publicyści o poparciu dla PiS i PO

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 09:59
– Sukces notowań PiS-u polega na doskonałym wyczuwaniu nastrojów społecznych i przejmowaniu spraw, które nurtują i bulwersują Polaków – oceniał w Debacie Poranka Michał Matys, publicysta. W Polskim Radiu 24 o poparciu dla partii politycznych – w kontekście afery reprywatyzacyjnej – mówił również Adrian Stankowski z Gazety Polskiej Codziennie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Schetyna mówił o PO w sposób konkretny, że jest partią centrową. To nowość"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 13:45
„Zaczynamy maraton wyborczy. Jesteśmy przygotowani na wybory samorządowe, parlamentarne i prezydenckie” - podkreślił w sobotę podczas Konwencji Programowej PO w Łodzi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Jego wystąpienie komentował w Polskim Radiu 24 Michał Kolanko z Rzeczpospolitej, politolog prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski) i Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie).
rozwiń zwiń