X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dymisja szefa MON. „Nie ma uzasadnienia odwołania Antoniego Macierewicza”

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 15:36
We wtorek prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów, m.in. nowych szefów: MON, MSWiA, ochrony środowiska i zdrowia. Stanowisko stracił m.in. Antoni Macierewicz. O zakończonej rekonstrukcji rządu mówili w audycji Gorący Temat Tomasz Sakiewicz (red. nacz. „Gazety Polskiej Codziennie) i Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).
Audio
  • 09.01.2018 Tomasz Sakiewicz i Tomasz Wróblewski o rekonstrukcji rządu.
  • 09.01.2018 Antoni Macierewicz podczas uroczystości przekazania resortu MON
Na zdjęciu archiwalnym z 12.09.2017 r. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego 09.01.2017 dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Minister Macierewicz został odwołany ze stanowiska.
Na zdjęciu archiwalnym z 12.09.2017 r. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego 09.01.2017 dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Minister Macierewicz został odwołany ze stanowiska.Foto: PAP/Paweł Supernak

rząd pap 1200.jpg
Rekonstrukcja rządu. Nowi ministrowie w gabinecie Morawieckiego

Zdaniem Tomasza Sakiewicza wielu wyborców jest oburzonych decyzją o dowołaniu Antoniego Macierewicza. – Tydzień temu napisałem taki komentarz, że jeśli Andrzejowi Dudzie uda się doprowadzić do dymisji Antoniego Macierewicza, to na prezydenta już nie zagłosuję. Nie należy nie dotrzymywać swojego słowa. Może pan prezydent powinien odebrać te telefony, przeczytać SMS i tweety ludzi oburzonych i zrozpaczonych, ponieważ ci ludzie zaczynają prezydenta zaliczać do tych samych kategorii co Lecha Wałęsę – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Według redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” najważniejsze jest teraz to, co będzie się działo ze śledztwem ws. katastrofy smoleńskiej. – Musimy teraz usłyszeć co dalej po odwołaniu Antoniego Macierewicza. PiS obiecał Polakom wyjaśnienie sprawy smoleńskiej. Minister Macierewicz gwarantował swoją osobą troskę o to, że zostanie sprawa smoleńska wyjaśniona, a teraz nie usłyszeliśmy ani słowa. Pewnie na Kremlu panuje duża radość z tej decyzji – mówił Sakiewicz.

Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego - czytaj więcej

W ocenie dziennikarza Andrzej Duda bardzo wiele stracił nieodwracalnie. – Ciężko mi jest ustalić motywacje prezydenta. Nie można zbierać centrowego elektoratu, gdy się traci twardy, ponieważ centrowy przychodzi tylko do silnego. Decyzja ws. Macierewicza nie ma żadnego uzasadnienia. Jeśli w tak kluczowej sprawie jak MON i katastrofa smoleńska zmienia się przewodnika, to trzeba to wytłumaczyć. Prezydent się cieszył, że uratował skompromitowanego generała. Czy naprawdę sprawę smoleńską trzeba było poświęcać, nawet jak generał Kraszewski był tak ważny – pytał retorycznie gość Polskiego Radia 24.

Zmiany w resortach gospodarczych

Jak podkreślał Tomasz Wróblewski, minister finansów na pewno będzie dobrze zarządzała.  - Wybór minister Czerwińskiej jest wyborem osoby, która będzie dobrze pilnowała budżetu, ale nie będzie prowadziła oddzielnej polityki. Zwykle ministrowie finansów byli wicepremierami i twarzami zmian gospodarczych, nie sądzę, aby taką twarzą była minister Czerwińska. Osoby, które współpracowały z ministerstwem rozwoju wiedziały, że podziały były już wcześniej. Dla rynku będzie to sygnał, że jest stabilnie – wskazywał publicysta.

W opinii eksperta minister cyfryzacji Anna Streżyńska miała w czasie swojej pracy wiele niewypałów. – W polskim rządzie funkcjonują dwa oddzielne systemy administracji, które się nie widzą. Jednakże, udało się stworzyć ramy i formy dla 500 Plus, ale jest to ministerstwo, do którego wiele osób ma pretensje. Inne ministerstwa przerzucały całą odpowiedzialność za wcześniejsze zaniedbania na Ministerstwo Cyfryzacji, a potem były bardzo zniecierpliwione, że coś nie jest zrobione na czas. Żal mi trochę minister Streżyńskiej, ale taka jest praca na froncie – powiedział Wróblewski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 09.01.2018

Godzina emisji: 15:08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Antoni Macierewicz: obecność wojsk USA to element bezpieczeństwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 08:31
MON potwierdza, że szef resortu jeszcze w styczniu poleci do USA. Do wizyty ma dojść 17 stycznia. - Wzmocnienie flanki wschodniej jest przedmiotem tych rozmów, zgodnie z zaproszeniem. Chciałbym zobaczyć państwo i polityków, którzy są zdolni coś na Stanach Zjednoczonych wymusić. Polska nie musi nic wymuszać na USA, ponieważ nasze stosunki są bardzo dobre i Amerykanie chcą z nami rozmawiać na temat bezpieczeństwa – mówił w audycji 24 Pytania szef MON Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekonstrukcja rządu. Nowi ministrowie w gabinecie Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 12:37
We wtorek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego. Odwołani zostali między innymi: Antoni Macierewicz, Jan Szyszko, Witold Waszczykowski oraz Konstanty Radziwiłł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekonstrukcja rządu. „Wyraźny ruch w kierunku centrum”

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 14:08
Zakończyła się rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckeigo. Nowych szefów mają między innymi ministerstwa obrony, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, zdrowia, finansów i środowiska. O rekonstrukcji mówili w audycji Północ-Południe socjolog prof. Antoni Kamiński (Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk) i Agaton Koziński („Polski The Times”). O zmianach rządzie mówili tez w PR24 dr Bartosz Rydliński (politolog z UKSW) i prof. Jacek Zaleśny (Instytut Nauk Politycznych UW).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dymisja ministra Macierewicza. Publicysta: to zdumiewające

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 13:55
– Dymisja Antoniego Macierewicza nie jest zaskoczeniem. Miesiące (...) budowania fałszywego wizerunku ministra przyniosły efekty – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Mucha z Gazety Polskiej Codziennie. Na naszej antenie zmiany w rządzie komentowali również prof. Sławomir Sowiński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Dudek: Spodziewam się wzrostu poparcia dla PiS

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 15:07
– Odejście Antoniego Macierewicza z rządu pomoże PiS. Spodziewam się dalszego wzrostu notowań zarówno gabinetu premiera, jak i samej partii rządzącej – komentował w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na naszej antenie także rozmowa z dr Agnieszką Łukasik-Turecką z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Tomaszem Łysakowskim, ekspertem ds. wizerunku politycznego.
rozwiń zwiń