Bułgaria poprze Polskę ws. art. 7? „Rozsądne zachowanie”

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 15:35
– Spodziewałam się, że państwa naszego regionu będą stawały po stronie Polski, bo to rozsądne zachowanie – mówiła w Gorącym Temacie Jadwiga Wiśniewska, europosłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • 12.01.18 Bułgaria poprze Polskę ws. art. 7? Rozmowa z Jadwigą Wiśniewską
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Junker i premier Bułgarii Bojko Borisow
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Junker i premier Bułgarii Bojko BorisowFoto: PAP/EPA/VASSIL DONEV

Premier Bułgarii Bojko Borisow wyraził nadzieję, że procedura wynikająca z art. 7, prowadzona przeciwko Polsce, nie zajdzie tak daleko, by musiało się odbyć głosowanie unijnych przywódców. Władze Bułgarii nie zadeklarowały jednak wprost, jak zamierzają ewentualnie głosować.

– Spodziewałam się, że państwa naszego regionu będą stawały po stronie Polski, bo to rozsądne zachowanie – mówiła Jadwiga Wiśniewska. – Ta solidarność to nie tylko w kwestia rzekomego naruszenia praworządności (…). Chcemy wspólnie podejmować z państwami regionu ważne projekty infrastrukturalne, transgraniczne. Wszystkim stolicom powinno zależeć na dobrych relacjach – wskazywała europosłanka, zaznaczając, że Warszawa o poparcie będzie zabiegać nie tylko wśród państw regionu.

– Myślę, że będziemy rozmawiać ze wszystkimi stolicami państw członkowskich UE. Nie będziemy tu absolutnie nikogo pomijać, bo musimy to ziarno prawdy siać bardzo szeroko. Wiele zła zrobiła „totalna targowica”, obniżyła zaufanie do Polski – pointowała Jadwiga Wiśniewska.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Kościak.

Polskie Radio 24/PAP/zz

____________________ 

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.01.18

Godzina emisji: 15.08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Premier Beata Szydło w Bułgarii: chcemy jedności, UE musi być solidarna

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 11:17
Bułgaria jest państwem "godnym zaufania"; dla Polski jest oczywiste, że powinna być włączona do strefy Schengen - podkreśliła w Sofii premier Beata Szydło. Dodała, że Polska jest otwarta na współpracę i na to, by Unia Europejska się rozszerzała. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polsce grożą sankcje? „To bardziej niż wątpliwe”

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 16:45
– To, że dojdzie do nałożenia sankcji w ramach art. 7, jest bardziej niż wątpliwe – mówiła w Gorącym Temacie Aleksandra Rybińska z Sieci, odnosząc się do działań Komisji Europejskiej względem Polski. W Polskim Radiu 24 również komentarz dra Piotra Burgońskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Maria Jackowski: działania Komisji Europejskiej są nielegalne

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 08:19
- Zaognienie stosunków z Unią to wina totalnej opozycji. Opozycja umiędzynarodowiła konflikty wewnętrzne w Europie, czyli złożyła donosy na Polskę. To nie jest wygodna sytuacja dla Polski, że artykuł 7 został uruchomiony, ale jest to większy problem dla samej Komisji Europejskiej, która położyła na szali swój autorytet. Pełne zrealizowanie tego artykułu będzie niemożliwe. Te działania KE nie znajdują oparcia w traktatach – mówił w audycji 24 Pytania senator PiS Jan Maria Jackowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Gryglas: Polska ma prawo do własnych wyborów ws. reformy wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 17:51
W piątek premier Mateusz Morawiecki spotka się na kolacji z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Zdaniem rzeczniczki KE Miny Andreew głównym tematem, jaki Juncker chce poruszać z nowym szefem polskiego rządu, będzie kwestia praworządności. W audycji Jeden Na Jednego komentarz Zbigniewa Gryglasa - posła PiS i wiceszefa Porozumienia Jarosława Gowina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oficjalna inauguracja półrocznego przewodnictwa Bułgarii w UE

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 20:00
Władze Bułgarii oraz szefowie instytucji europejskich zainaugurowali w czwartek, oficjalnie, półroczne przewodnictwo tego kraju w Unii Europejskiej. O oczekiwaniach wobec Sofii, mówili w audycji Świat w Powiększeniu Jakub Pieńkowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, Beata Płomecka.
rozwiń zwiń