Mieczysław Baszko przechodzi z PSL do Porozumienia. "Tworzy się wiatr polityczny, który wieje w kierunku PiS"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 15:42
Poseł Mieczysław Baszko odszedł z PSL i dołączył do Porozumienia. O przejściu do obozu Zjednoczonej Prawicy poseł poinformował na wspólnej konferencji z wicepremierem Jarosławem Gowinem. O decyzji posła mówili w audycji Gorący Temat prof. Kazimierz Kik (politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) i Adrian Stankowski („Gazeta Polska Codziennie”).
Audio
  • 20.01.2018 prof. Kazimierz Kik i Adrian Stankowski o Mieczysławie Baszce i Stanisławie Kogucie.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prezes partii Porozumienie Jarosław Gowin (P), były już - podlaski poseł PSL Mieczysław Baszko (C) oraz Jacek Żalek (P) i Szczepan Barszczewski (2P) z Porozumienia podczas konferencji prasowej w Białymstoku
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prezes partii Porozumienie Jarosław Gowin (P), były już - podlaski poseł PSL Mieczysław Baszko (C) oraz Jacek Żalek (P) i Szczepan Barszczewski (2P) z Porozumienia podczas konferencji prasowej w BiałymstokuFoto: PAP/Artur Reszko

Według Adriana Stankowskiego brakuje jasnych komunikatów po stronie rządowej. – Pytanie jest o jakość osób przechodzących do Zjednoczonej Prawicy. Istnieje problem najwierniejszej bazy PiS, która została w ostatnim czasie zlekceważona. Z rezerwą patrzy ona na takie nowe nabytki, widząc w tym koniunkturalizm. PiS musi uważać na swój matecznik, bowiem bez niego nie uda się wygrać wyborów – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem prof. Kazimierza Kika koniunkturalizm w polityce nie jest złym zjawiskiem. – To nadaje dynamiki polityce. Jesteśmy przed wyborami samorządowymi i teraz tworzy się wiatr polityczny, który wieje w kierunku PiS. Ta forma koniunkturalizmu sprzyja zwycięstwu. Nie ma innej drogi przed PiS jak poszerzenie bazy wyborczej. Nieważne kto przechodzi, ważne, że opozycja się rozpada – mówił politolog.

Goście Polskiego Radia 24 komentowali również brak zgody Senatu na aresztowanie senatora PIS Stanisława Koguta. W ocenie Adriana Stankowskiego to głosowanie to powód do zmartwienia dla PiS. – PiS obiecywał, że będzie inaczej. Tej partii wolno mniej w tym zakresie, to poważna wtopa. Drugi to problem, to kwestia przywództwa Jarosława Kaczyńskiego. Trzeba zwrócić uwagę na niepokojącą metodę głosowania – wskazywał redaktor.

Jak podkreślał prof. Kazimierz Kika, to był przykład kolesiostwa w Senacie ponad podziałami. – Okazuje się, że w każdym zawodzie są kasty. W tym wypadku to korporacja senatorów. To nie ma nic wspólnego z demokracją, sprawiedliwości i praworządnością, to kolesiostwo, czyli choroba, która drąży polską demokrację – stwierdził gość Polskiego Radia 24,

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.01.2018

Godzina emisji: 15:08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa partia Jarosława Gowina. "Walczy o polityczną podmiotowość"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 22:00
Porozumienie to nowa nazwa partii Jarosława Gowina. Jesteśmy dobrym zespołem, który ma selekcjonera ze strategiczną wizją, ostrych napastników i solidną defensywę; ta drużyna jest otwarta na wszystkich, dołączcie - apelował Gowin podczas sobotniego kongresu ugrupowania. O politycznych szansach nowego projektu wicepremiera mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Sławomir Sowiński z UKSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta Piotr Nisztor o wzmacnianiu pozycji przez Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 12:33
Wicepremier Jarosław Gowin ogłosił podczas sobotniego kongresu powstanie nowej partii – „Porozumienie”, w skład której weszło jego dotychczasowe ugrupowanie - Polska Razem, Republikanie, a także inne stowarzyszenia o charakterze prawicowym. O nowej partii Jarosława Gowina mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor z „Gazeta Polska”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Andruszkiewicz: w Wolnych i Solidarnych będę mógł działać dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 16:33
– Gwarancją, że będę się dobrze czuł i działał dla Polski w Wolnych i Solidarnych jest legenda Kornela Morawieckiego oraz oficjalne wspieranie przez koło rządu przy wprowadzeniu zmian w państwie. Popieranie reform w Polsce to postawa patriotyczna – powiedział w Rozmowie PR24 o swoim przejściu do koła Wolnych i Solidarnych Adam Andruszkiewicz. Gościem programu był też europoseł Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej posłów w Kukiz’15. Komentarz publicystów

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 18:00
W ostatnich dniach klub Kukiz’15 opuścili dwaj posłowie – Sylwester Chruszcz i Adam Andruszkiewicz. Jeszcze wcześniej z ugrupowania odeszli m.in. Kornel Morawiecki i Piotr Liroy-Marzec. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o przyszłości formacji Pawła Kukiza mówili Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska i Jacek Ożóg z TV Republika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Zbigniew Gryglas o swojej politycznej drodze

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 08:26
- Nie przeszedłem żadnej metamorfozy. Zawsze sytuowałem się na skrajnym konserwatywnym skrzydle Nowoczesnej – powiedział w audycji 24 Pytania były poseł Nowoczesnej, obecnie poseł partii Porozumienie Zbigniew Gryglas. W Polskim Radiu 24 mówił m.in. o powodach przejścia do nowej partii Jarosława Gowina i kandydatach na prezydenta Warszawy.
rozwiń zwiń