„Mam nadzieję, że na »Łączce« powstanie panteon z prawdziwego zdarzenia”

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 21:15
Na Wojskowych Powązkach w Warszawie odbyła się uroczystość pożegnania szczątków ofiar komunistycznego reżimu, które odnaleziono w kwaterze Ł, tak zwanej „Łączce”. – Uroczystość była efektem walki, by szczątki bohaterów były wydobyte z ziemi i przeniesione. Pogrzeb odbędzie się po identyfikacji ofiar – powiedziała w audycji Historia Na Dziś Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji Łączka.
Audio
  • 17.07.2017 Beata Sławińska: Komunistom nie udało się ukryć szczątków bohaterów
Uroczyste wyprowadzenie szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, odnalezionych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych w Kwaterze Ł i ŁII Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. 17.07.2017
Uroczyste wyprowadzenie szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, odnalezionych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych w Kwaterze Ł i ŁII Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. 17.07.2017Foto: PAP/Marcin Obara

Jak podkreślała Beata Sławińska, w czasie III RP nie było woli politycznej do prowadzenia prac na „Łączce”. - Komunistom nie udało się ukryć szczątków bohaterów. W III RP przedstawiciele poprzedniego ustroju nie byli rozliczani za swoje działania. Powstanie Fundacji Łączka spowodowało, że temat ekshumacji pojawił się w przestrzeni publicznej, co doprowadziło do zmiany prawa i ustawy o IPN. Mam nadzieję, że na »Łączce« powstanie panteon z prawdziwego zdarzenia – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Na „Łączce" w latach 1948-1956 komunistyczna bezpieka pochowała ciała kilkuset osób skazanych na śmierć, którymi często byli żołnierze antykomunistycznego podziemia. Dotychczas wydobyto szczątki ponad dwustu osób. Wśród nich zidentyfikowano między innymi majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” i majora Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. Prace na Łączce były prowadzone przez IPN od 2012 roku.

Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji Łączka Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji Łączka

Więcej w całej audycji.    foto: PR24/TB

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/kk/IAR

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 20:36


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poszukiwania IPN na Lubelskiej Łączce

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 12:30
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął poszukiwania na Lubelskiej Łączce. Na cmentarzu przy Unickiej spoczywają szczątki ofiar egzekucji, które miały miejsce na lubelskim zamku w latach 1944-54. To jeden z tematów, które podjęliśmy w audycji Tym Żyje Kraj – Magazyn Reporterów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN wznawia prace na "Łączce". Historycy szukają szczątków m.in. Emila Fieldorfa „Nila”

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 17:00
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął we wtorek ostatni etap poszukiwań szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, pogrzebanych na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Prace archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone są w miejscu, gdzie w latach 40 i 50. XX wieku Urząd Bezpieczeństwa potajemnie grzebał żołnierzy Armii Krajowej, potrwają do końca czerwca. Prace na Łączce pozwolą na wydobycie wszystkich znajdujących się tam szczątków ofiar UB. O poszukiwania szczątków ofiar UB mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Szeląg wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stowarzyszenie Odra-Niemen. Kultywowanie pamięci o zapomnianych bohaterach

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 13:35
Stowarzyszenie Odra-Niemen zajmuje się akcjami pomocowymi i historycznymi. – Stowarzyszenie powstało z potrzeby wsparcia polskiego środowiska kombatantów na Białorusi. Zaczęło się niewinnie, od paczek na święta, a w związku z zainteresowaniem Polaków stowarzyszenie się szybko rozwinęło – powiedziała w Polskim Radiu 24 Ilona Gosiewska, prezes zarządu i współzałożycielka Stowarzyszenia Odra-Niemen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec prac poszukiwawczych na "Łączce"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 23:20
Zakończyły się prace poszukiwawcze szczątków polskich bohaterów – ofiar zbrodni komunistycznej – w Kwaterze Ł i ŁII na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Od 18 kwietnia wolontariusze i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej wydobywali tam szczątki polskich żołnierzy zamordowanych w więzieniu mokotowskim. W poniedziałek w południe odbędzie się uroczyste wyprowadzenie wydobytych szczątków z Cmentarza Powązkowskiego na Cmentarz Północny. Relację przygotowała Ewa Tylus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: uroczystość wyprowadzenia szczątków ofiar zbrodni komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 13:42
W poniedziałek z „Łączki” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wyprowadzono szczątki ofiar reżimu komunistycznego odnalezione przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w kwaterze Ł i Ł II Cmentarza Wojskowego. Przeniesiono je na Cmentarz Północny. Zostały odnalezione przez IPN podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych na tak zwanej „Łączce”. Uroczystość relacjonował reporter Polskiego Radia 24 Marcin Chmielnicki.
rozwiń zwiń