73. rocznica kapitulacji Powstania Warszawskiego. "Zwycięzca dyktuje warunki"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 21:00
Mija 73. rocznica kapitulacji Powstania Warszawskiego. Na Kopcu Powstania Warszawskiego na warszawskim Czerniakowie zgaśnie płomień pamięci. Od 1945 roku składano tam gruzy zniszczonych dzielnic Warszawy. O zniszczeniach w trakcie powstania i po nim, mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 2.10.17 Dr Patryk Pleskot o zniszczeniach Warszawy podczas Powstania Warszawskiego.
Żołnierze AK wzięci do niewoli.
Żołnierze AK wzięci do niewoli.Foto: wikipedia.org/public domain

Zniszczenia Warszawy w trakcie Powstania Warszawskiego były ogromne. Także po jego zakończeniu Niemcy rujnowali stolicę mimo że w akcie kapitulacji zobowiązali się, że zaprzestaną swoich działań.

Jak podkreślił dr Patryk Pleskot, "zwycięzca dyktuje warunki". - Niemcy zobowiązali się, że przestaną niszczyć Warszawę, ale nie zamierzali tych zobowiązań przestrzegać. Metodyczne niszczenie Warszawy faktycznie zaczęło się po zakończeniu powstania, jednak wcześniej było niszczone w ramach walk – zauważył.

Dr Pleskot zaznaczył także, że choć największe niszczenie miasta przypadło na jesień 1944, niszczenie polskiej stolicy zaczęło się już we wrześniu 1939 roku. - Miasto w ruinie to nie tylko przenośnia, to stan faktyczny – podkreślił.

Miasto było niszczone także w czasach PRL. Wyburzane były ocalałe kamienice w rejonie powstającego wówczas Pałacu Kultury i Nauki. Podobnie było podczas budowy MDM, czyli Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

Powstanie Warszawskie to także ogromne straty ludzkie. Podczas walk zginęło ok. 10 tys. żołnierzy, śmierć poniosło także 150 tys. cywilów, ok. 600 tys. osób zostało wypędzonych.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24

_____________________

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 2.10.17

Godzina emisji: 20:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Za chwilę może się okazać, że Niemcy zaczną fundować pomniki ku chwale Wehrmachtu"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 09:15
Lider Alternatywy dla Niemiec (AfD) w wyborach do Bundestagu Alexander Gauland uważa, że Niemcy mogą być dumni z osiągnięć swoich żołnierzy w obu wojnach światowych i nie powinni dłużej godzić się na wytykanie im zbrodni z czasów Trzeciej Rzeszy. O wypowiedzi lidera AfD mówili w audycji Debata Poranka Wojciech Korkuć (artysta-plastyk), Magdalena Piejko (Gazeta Polska Codziennie) i Agaton Koziński (Polska The Times).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Rząd niemiecki utrudnia odzyskiwanie dzieł sztuki zrabowanych podczas wojny”

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 14:05
Rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: Reparacje to nie tylko historia. Skutki II WŚ nadal odczuwalne

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 14:41
– II wojna światowa to nie jest zamierzchła przeszłość. Na nas wszystkich w dalszym ciągu odbijają się wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Ekonomista, odnosząc się do kwestii wypłaty Polsce przez Niemcy ewentualnych reparacji, podkreślał że największy konflikt w dziejach ludzkości w znaczącym stopniu osłabił nasz potencjał gospodarczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznany dokument ONZ. Przełom ws. reparacji?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 16:15
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk i Józef Menes, były doradca Lecha Kaczyńskiego, dotarli do nieznanego do tej pory dokumentu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak twierdzą, akt może być niezwykle istotny w kontekście podnoszonej przez Warszawę kwestii domagania się od Niemiec odszkodowania za II wojnę światową. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Michała Wróblewskiego z „Faktu” i Kamila Szewczyka z „Super Expressu”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówił w PR24 takżę historyk Piotr Dmitrowicz. 
rozwiń zwiń