„Inwestycje Gierka były kompletnie nietrafione. Inwestował w przemysł ciężki”

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 21:00
- Gierek postawił na złego konia. Zaczął inwestować w coś, co już w momencie inwestycji było przestarzałe. Władował mnóstwo zachodnich pieniędzy, które teoretycznie miały się zwrócić, w błoto – mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
Dworzec Centralny w Warszawie
Dworzec Centralny w WarszawieFoto: wikipedia.org/public domain/radek kołakowski

5 grudnia 1975 roku, z udziałem m.in. Edwarda Gierka, został otwarty Dworzec Centralny w Warszawie. – Dworzec był budowany na kredyt, za pieniądze zachodnie. To był prezent od Gierka, który musieliśmy spłacać aż do niedawna – zaznaczył dr Patryk Pleskot.

Gość wyjaśnił, że niektórzy Polacy uważają Edwarda Gierka za polskiego patriotę i bohatera, gdyż wiąże się to z mitem epoki gierkowskiej. - W porównaniu z siermiężną Gomułką, a potem ze smutnym i biednym czasem stanu wojennego, był to okres oazy, gdzie Polska wręcz socjalistycznym mlekiem i miodem spływała – mówił.

Dr Pleskot wyjaśnił, że moment otwarcia Dworca Centralnego do dziś budzi entuzjazm, „jest szczytem kapitalizmu gierkowskiego i szalonego rozwoju ówczesnej Polski”. - Twarde liczby pokazują jednak, że Gierek przeszarżował. Miał mglisty plan modernizacji Polski za kredyty zachodnie i choć inwestycje te miały się zwrócić, poniósł na tym polu klęskę. Jego inwestycje były kompletnie nietrafione, bo inwestował w przemysł ciężki, II sektor, a więc industrializację Polski. W latach 70. Europa Zachodnia przechodziła już w erę postindustrialną, erę usług, którą później nazwiemy rewolucja technologiczną – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 4.12.17

Godzina emisji: 20:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Przemysł wraca do Europy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 17:58
Przed laty wysokie koszty pracy, drogie surowce oraz restrykcyjne przepisy skłoniły wiele europejskich firm do przeniesienia produkcji przemysłowej do Azji. Obecnie, ze względu na wzrastającą presję, aby podwyższyć wynagrodzenie pracownikom w Chinach i Indiach, a także z uwagi na drożejący transport, sytuacja zaczyna się zmieniać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40. urodziny Dworca Centralnego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 22:05
W działania przy jego budowie zaangażowany był Edward Gierek oraz Wojsko Ludowe. Na samym otwarciu pojawił się Leonid Breżniew. 5 grudnia minęło 40 lat od dnia, w którym Dworzec Centralny został oddany do użytku. W Polskim Radiu 24 rozmawialiśmy o historii, a także o przyszłości obiektu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjskie nieruchomości w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 21:15
W czasach Edwarda Gierka Związek Radziecki dostał w dzierżawę kilkanaście atrakcyjnych nieruchomości w Warszawie. Kilka z nich udało się w ostatnich latach odzyskać, ale wielu - mimo starań Ministerstwa Spraw Zagranicznych - nie. O sprawie mówił w programie Kulisy Spraw dziennikarz i reportażysta Igor Miecik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato ’80 z perspektywy władz PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 15:00
Lato 1980 to nie tylko sierpniowe strajki, które doprowadziły do rejestracji NSZZ „Solidarność”. Robotnicy zaczęli protestować już w lipcu, w odpowiedzi na kolejne podwyżki cen żywności. W audycji „Pamiętaj, to Solidarność” prof. Jerzy Eisler, historyk, mówił o tym, jak na wydarzenia sprzed niemal czterdziestu lat patrzyła ówczesna władza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wywiad ekonomiczny PRL. „Miał zmniejszyć koszty modernizacji gospodarki”

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 15:54
Gościem Polskiego Radia 24 był dr Witold Bagieński. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o tym, jak polscy szpiedzy w czasie PRL wykradali na Zachodzie nowoczesne technologie, niedostępne w krajach demokracji ludowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponure realia PRL-u w neomilicyjnych powieściach Ryszarda Ćwirleja

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 18:00
Kryminalne powieści neomilicyjne – tak określa się twórczość Ryszarda Ćwirleja. Autor w swoich książkach cofa się do Polski lat  80., w PRL-owską rzeczywistość obskurnych komisariatów z jedną zdezelowaną maszyną do pisania i rozsypującą się Nyską, którą trzeba było ścigać przestępców. W Polskim Radiu 24 pisarz w szerszy sposób opowiedział o swoich książkach, m.in. o najnowszej z nich – „Milczenie jest srebrem”.
rozwiń zwiń