X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„Inwestycje Gierka były kompletnie nietrafione. Inwestował w przemysł ciężki”

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 21:00
- Gierek postawił na złego konia. Zaczął inwestować w coś, co już w momencie inwestycji było przestarzałe. Władował mnóstwo zachodnich pieniędzy, które teoretycznie miały się zwrócić, w błoto – mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
Dworzec Centralny w Warszawie
Dworzec Centralny w WarszawieFoto: wikipedia.org/public domain/radek kołakowski

5 grudnia 1975 roku, z udziałem m.in. Edwarda Gierka, został otwarty Dworzec Centralny w Warszawie. – Dworzec był budowany na kredyt, za pieniądze zachodnie. To był prezent od Gierka, który musieliśmy spłacać aż do niedawna – zaznaczył dr Patryk Pleskot.

Gość wyjaśnił, że niektórzy Polacy uważają Edwarda Gierka za polskiego patriotę i bohatera, gdyż wiąże się to z mitem epoki gierkowskiej. - W porównaniu z siermiężną Gomułką, a potem ze smutnym i biednym czasem stanu wojennego, był to okres oazy, gdzie Polska wręcz socjalistycznym mlekiem i miodem spływała – mówił.

Dr Pleskot wyjaśnił, że moment otwarcia Dworca Centralnego do dziś budzi entuzjazm, „jest szczytem kapitalizmu gierkowskiego i szalonego rozwoju ówczesnej Polski”. - Twarde liczby pokazują jednak, że Gierek przeszarżował. Miał mglisty plan modernizacji Polski za kredyty zachodnie i choć inwestycje te miały się zwrócić, poniósł na tym polu klęskę. Jego inwestycje były kompletnie nietrafione, bo inwestował w przemysł ciężki, II sektor, a więc industrializację Polski. W latach 70. Europa Zachodnia przechodziła już w erę postindustrialną, erę usług, którą później nazwiemy rewolucja technologiczną – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 4.12.17

Godzina emisji: 20:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Przemysł wraca do Europy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 17:58
Przed laty wysokie koszty pracy, drogie surowce oraz restrykcyjne przepisy skłoniły wiele europejskich firm do przeniesienia produkcji przemysłowej do Azji. Obecnie, ze względu na wzrastającą presję, aby podwyższyć wynagrodzenie pracownikom w Chinach i Indiach, a także z uwagi na drożejący transport, sytuacja zaczyna się zmieniać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40. urodziny Dworca Centralnego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 22:05
W działania przy jego budowie zaangażowany był Edward Gierek oraz Wojsko Ludowe. Na samym otwarciu pojawił się Leonid Breżniew. 5 grudnia minęło 40 lat od dnia, w którym Dworzec Centralny został oddany do użytku. W Polskim Radiu 24 rozmawialiśmy o historii, a także o przyszłości obiektu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjskie nieruchomości w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 21:15
W czasach Edwarda Gierka Związek Radziecki dostał w dzierżawę kilkanaście atrakcyjnych nieruchomości w Warszawie. Kilka z nich udało się w ostatnich latach odzyskać, ale wielu - mimo starań Ministerstwa Spraw Zagranicznych - nie. O sprawie mówił w programie Kulisy Spraw dziennikarz i reportażysta Igor Miecik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato ’80 z perspektywy władz PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 15:00
Lato 1980 to nie tylko sierpniowe strajki, które doprowadziły do rejestracji NSZZ „Solidarność”. Robotnicy zaczęli protestować już w lipcu, w odpowiedzi na kolejne podwyżki cen żywności. W audycji „Pamiętaj, to Solidarność” prof. Jerzy Eisler, historyk, mówił o tym, jak na wydarzenia sprzed niemal czterdziestu lat patrzyła ówczesna władza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wywiad ekonomiczny PRL. „Miał zmniejszyć koszty modernizacji gospodarki”

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 15:54
Gościem Polskiego Radia 24 był dr Witold Bagieński. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o tym, jak polscy szpiedzy w czasie PRL wykradali na Zachodzie nowoczesne technologie, niedostępne w krajach demokracji ludowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponure realia PRL-u w neomilicyjnych powieściach Ryszarda Ćwirleja

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 18:00
Kryminalne powieści neomilicyjne – tak określa się twórczość Ryszarda Ćwirleja. Autor w swoich książkach cofa się do Polski lat  80., w PRL-owską rzeczywistość obskurnych komisariatów z jedną zdezelowaną maszyną do pisania i rozsypującą się Nyską, którą trzeba było ścigać przestępców. W Polskim Radiu 24 pisarz w szerszy sposób opowiedział o swoich książkach, m.in. o najnowszej z nich – „Milczenie jest srebrem”.
rozwiń zwiń