Historia na Dziś: O Polakach ratujących Żydów w czasie Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 20:55
– Do uratowania jednej osoby potrzebny był cały łańcuszek ludzi – podkreślał w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Polskim Radiu 24 mówił o ratowaniu Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej.
Audio
  • 12.02.18 Historia na Dziś: O Polakach ratujących Żydów
Sala Imion w instytucie Yad Vashem - pomnik ofiar Holokaustu.
Sala Imion w instytucie Yad Vashem - pomnik ofiar Holokaustu.Foto: flickr/Adam Jones/CC BY-SA 2.0

55 lat temu, w 1963 roku, władze Izraela ustanowiły odznaczenie Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Wyróżnieni tytułem mogą być nie-Żydzi, którzy nieśli pomoc Żydom podczas Holokaustu. Dotychczas uhonorowano ponad 25 tysięcy osób. Najwięcej odznaczeń – ponad 6,5 tysiąca – trafiło do Polaków.

Jak oceniał jednak w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot, Polaków zaangażowanych w pomoc Żydom było znacznie więcej. – To nie było tak zerojedynkowo, że jedna osoba pomagała jednemu Żydowi. W pomoc dla jednego Żyda zaangażowanych było od kilku do kilkudziesięciu osób – dodawał ekspert.

– Liczbę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata można mnożyć wielokrotnie – wskazywał również na naszej antenie dr hab. Patryk Pleskot, zauważając że do nadania tytułu konieczne jest wypełnienie szeregu rygorystycznych warunków. – Trzeba wszytko udowodnić, notarialnie poświadczyć, sam uratowany musi wystąpić też z wnioskiem o nadanie odznaczenia – wyliczał gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.     

Polskie Radio 24/zz

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 12.02.18

Godzina emisji: 20.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GermanDeathCamps.info. Zgłoś kłamliwe określenie "polskie obozy śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 10:55
Serwis GermanDeathCamps.info portalu PolskieRadio.pl ma nową zakładkę. Dzięki niej można zgłaszać kłamliwe sformułowania "polskie obozy śmierci". - Specjalny przycisk odsyła do formularza, gdzie można powiadomić nas o takich przypadkach - wyjaśniał wicedyrektor portalu PolskieRadio.pl Krzysztof Kossowski, który był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Historia Józefa Walaszczyka

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:33
– Jeżeli ktokolwiek mówi źle, patrzę na niego z wielka dezaprobatą. Sam brałem udział w akcjach ratowniczych podczas okupacji. Wiem, jakie to było trudne, jakie były tego skutki – podkreślał w Polskim Radiu 24 Józef Walaszczyk. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata na naszej antenie mówił m.in. o tym, co czuje, kiedy słyszy słowa o tym, że Polacy uczestniczyli w Holokauście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Należy docenić Polaków, którzy ratowali Żydów i nie bali się donosu sąsiadów"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 21:08
– Należy docenić tych Polaków, którzy ratowali Żydów i nie bali się donosu swoich sąsiadów – powiedziała Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Polsce, którą z drugowojennej zagłady Żydów ocaliło polskie małżeństwo. W audycji opowiedziała o swojej historii, a także o wdzięczności za uratowane życie.
rozwiń zwiń