X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historyk: Uratowanie jednej osoby wymagało zaangażowania nawet kilkudziesięciu ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 20:55
– Do uratowania jednej osoby potrzebny był cały łańcuszek ludzi – powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej na naszej antenie mówił o ratowaniu Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej.
Audio
  • 12.02.18 Historia na Dziś: O Polakach ratujących Żydów
Sala Imion w instytucie Yad Vashem - pomnik ofiar Holokaustu
Sala Imion w instytucie Yad Vashem - pomnik ofiar HolokaustuFoto: flickr/Adam Jones/CC BY-SA 2.0

55 lat temu, w 1963 roku, władze Izraela ustanowiły odznaczenie Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Wyróżnieni tytułem mogą być nie-Żydzi, którzy nieśli pomoc Żydom podczas Holokaustu. Dotychczas uhonorowano ponad 25 tysięcy osób. Najwięcej odznaczeń – ponad 6,5 tysiąca – trafiło do Polaków. Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot, Polaków ocalających Żydów z Holocaustu było jednak znacznie więcej.

– To nie było tak, że jedna osoba pomagała jednemu Żydowi. W pomoc jednemu, ukrywającemu się Żydowi zaangażowanych było od kilku do nawet kilkudziesięciu osób. Zachowały się np. wspomnienia Hanny Krall [polskiej pisarki pochodzenia żydowskiego – przyp. red], która również była ukrywana przez Polaków – mówił historyk.

– Hanna Krall pisała w taki sposób: „Było mieszkanie u Szarkowskich, potem małe, ubogie mieszkanie pani Podhorskiej, potem kryjówka u pana Nowaka, potem wytworne mieszkanie państwa Łysakowskich, potem byli Czapscy (…) i pani Makowa. Potem były jeszcze inne mieszkania, inni ludzie. Łańcuch ryzyka, ludzi, miejsc. Przekazywano mnie sobie z rąk do rąk”. Rzeczywiście, żeby uratować jedną osobę, został wykorzystany cały łańcuszek postaci. Dlatego liczbę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata można mnożyć wielokrotnie – tłumaczył dr hab. Patryk Pleskot.

Polskie Radio 24

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.     

Polskie Radio 24/zz

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 12.02.18

Godzina emisji: 20.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Wrabianie Polaków w Holokaust miało miejsce od dawna"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 18:00
- Polska nie była współodpowiedzialna za Holokaust i nie pozwolimy używać frazy „polskie obozy śmierci”; popieram ustawę o IPN, ona nie ogranicza wolności słowa - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek w Markowej. Wyraził jednocześnie nadzieję, że relacje Polski i Izraela wkrótce się poprawią. O sporze Polski z Izraelem o ustawę o IPN mówili w audycji Debata Dnia Piotr Semka (Do Rzeczy), Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna) i Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny).
rozwiń zwiń

Czytaj także

GermanDeathCamps.info. Zgłoś kłamliwe określenie "polskie obozy śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 10:55
Serwis GermanDeathCamps.info portalu PolskieRadio.pl ma nową zakładkę. Dzięki niej można zgłaszać kłamliwe sformułowania "polskie obozy śmierci". - Specjalny przycisk odsyła do formularza, gdzie można powiadomić nas o takich przypadkach - wyjaśniał wicedyrektor portalu PolskieRadio.pl Krzysztof Kossowski, który był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Historia Józefa Walaszczyka

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:33
– Jeżeli ktokolwiek mówi źle, patrzę na niego z wielka dezaprobatą. Sam brałem udział w akcjach ratowniczych podczas okupacji. Wiem, jakie to było trudne, jakie były tego skutki – podkreślał w Polskim Radiu 24 Józef Walaszczyk. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata na naszej antenie mówił m.in. o tym, co czuje, kiedy słyszy słowa o tym, że Polacy uczestniczyli w Holokauście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Należy docenić Polaków, którzy ratowali Żydów i nie bali się donosu sąsiadów"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 21:08
– Należy docenić tych Polaków, którzy ratowali Żydów i nie bali się donosu swoich sąsiadów – powiedziała Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Polsce, którą z drugowojennej zagłady Żydów ocaliło polskie małżeństwo. W audycji opowiedziała o swojej historii, a także o wdzięczności za uratowane życie.
rozwiń zwiń