35 lat temu zdelegalizowano „Solidarność”. Rozmowa z historykiem

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 21:00
8 października 1982 roku Sejm PRL przyjął nową ustawę o związkach zawodowych. Przyjęcie dokumentu oznaczało formalną delegalizację NSZZ „Solidarność”. W audycji Pamiętaj, to „Solidarność” rozmowa z drem Tadeuszem Ruzikowskim, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 6.10.17 35 lat temu zdelegalizowano „Solidarność”. Rozmowa z historykiem.
Wprowadzenie stanu wojennego było początkiem procesu delegalizacji Solidarności.
Wprowadzenie stanu wojennego było początkiem procesu delegalizacji Solidarności.Foto: wikipedia.org/public domain

Jak podkreślał gość PR24, ustawa z 8 października 1982 roku uderzała we wszystkie powstałe przed wprowadzaniem stanu wojennego organizacje. – To miało charakter propagandowy. Chciano stworzyć wrażenie, że nie uderza się w „Solidarność”, a na nowo porządkuje działalność związkową – mówił na naszej antenie dr Tadeusz Ruzikowski. – Sam dokument rozwiązywał dotychczasowe związki zawodowe i umożliwiał jedynie tworzenie organizacji podporządkowanych władzom – dodawał ekspert.

Zawieszenie działalności „Solidarności”, już na początku stanu wojennego, a także późniejsze usankcjonowanie takiego stanu rzeczy, nie było zgodne z oczekiwaniami społeczeństwa, które protestowało w tej sprawie. – Manifestanci mieli nadzieję, że w ten sposób zostanie wymuszona na władzach decyzja o przywróceniu możliwość działalności „S”. Tak się jednak nie stało, zamiary władz były inne – pointował dr Tadeusz Ruzikowski, podkreślając, że związek, „pomimo formalnej niemożności działania, w kolejnych latach, w różnych formach, dawał o sobie znać”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24

Data emisji: 6.10.17

Godzina emisji: 20.35

_____________________

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Antoni Dudek: gen. Kiszczak ponosi odpowiedzialność za masakrę w kopalni "Wujek"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 20:01
16 grudnia 1981 doszło do masakry górników z Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach, strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji, w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO, zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Szyfrogram, umożliwiający użycie broni wobec strajkujących, miał napisać gen. Czesław Kiszczak. W audycji Kulisy Spraw mówił o tym prof. Antoni Dudek, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podziemne Radio „Solidarność”

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 22:00
Stan wojenny, wprowadzony w grudniu 1981 roku przywrócił całkowity monopol informacyjny władzom PRL. Jednak stosunkowo szybko przełamywać zaczęły go NSZZ „Solidarność”. Oprócz podziemnej prasy, literatury i ulotek po kilku miesiącach pojawiło się także niezależne radio. 12 kwietnia obchodzić będzie 35. rocznicę powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność" w stanie wojennym. Nowe warunki działania

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 22:15
– "Solidarność" została stłumiona siłą, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku – mówił w Polskim Radiu 24 dr Tadeusz Ruzikowski. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej opowiadał o działaniu związku przed i w trakcie stanu wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienia sierpniowe. "jeden z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 11:35
Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie NSZZ "Solidarności”  były jednym z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku systemu komunistycznego w Europie. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Andrzej Kaczorowski - autor monografii o Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I Zjazd Solidarności i Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 21:00
We wrześniu i w październiku 1981 roku odbył się I Zjazd Solidarności. Istotnym dokumentem, który odbił się szerokim echem w Moskwie, było "Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej". Podczas zjazdu przyjęto także Uchwałę programową o Samorządnej Rzeczpospolitej. O dokumentach rozmawiali w audycji Pamiętaj to Solidarność dr Bartosz Kaliski (Instytut Historii PAN) i dr Grzegorz Majchrzak (IPN).
rozwiń zwiń