„Gdańsk jest sercem »Solidarności«”

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 21:00
Jednym z najważniejszych zadań Instytutu Pamięci Narodowej jest niesienie pamięci, dokumentowanie jej i porządkowanie. O edukacji i roli Gdańska w powstaniu „Solidarności” mówiła w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” Justyna Skowronek, b. dyrektor Pionu Edukacji IPN.
Audio
  • 12.01.2018 Justyna Skowronek: Zmiana świadomości następuje w wyniku przemyślanych powtarzanych działań edukacyjnych
Pomnik Solidarności w Gdańsku
Pomnik Solidarności w GdańskuFoto: wikipedia.org/public domain

Według Justyny Skowronek Gdańsk jest kluczowy, jeśli chodzi o dzieje „Solidarności”. – Fakt, że „Solidarność” narodziła się w Gdańsku wiązał się z pamięcią Grudnia’70, działalnością Wolnych Związków Zawodowych i innych grup opozycyjnych. To w miejscowej stoczni została ogłoszona decyzja o powstaniu WZZ. W IPN było oczywiste, że badamy „Solidarność” w skali całego kraju, a Gdańsk jest sercem „Solidarności” – wskazywała pracowniczka IPN.

Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24 pamięć jest kwestią edukacji. – Zmiana świadomości następuje w wyniku przemyślanych powtarzanych działań edukacyjnych. To nie są tylko wydarzenia okolicznościowe, ale też przygotowywanie materiałów edukacyjnych, wolnych od propagandy. Trudno byłoby znaleźć miejsce w Gdańsku, gdzie „Solidarność” nie zaistniała – powiedziała Skowronek.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

___________________

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 

Data emisji: 12.01.2018

Godzina emisji: 20:36


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Porozumienia sierpniowe. "jeden z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 11:35
Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie NSZZ "Solidarności”  były jednym z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku systemu komunistycznego w Europie. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Andrzej Kaczorowski - autor monografii o Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I Zjazd Solidarności i Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 21:00
We wrześniu i w październiku 1981 roku odbył się I Zjazd Solidarności. Istotnym dokumentem, który odbił się szerokim echem w Moskwie, było "Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej". Podczas zjazdu przyjęto także Uchwałę programową o Samorządnej Rzeczpospolitej. O dokumentach rozmawiali w audycji Pamiętaj to Solidarność dr Bartosz Kaliski (Instytut Historii PAN) i dr Grzegorz Majchrzak (IPN).
rozwiń zwiń

Czytaj także

35 lat temu zdelegalizowano „Solidarność”. Rozmowa z historykiem

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 21:00
8 października 1982 roku Sejm PRL przyjął nową ustawę o związkach zawodowych. Przyjęcie dokumentu oznaczało formalną delegalizację NSZZ „Solidarność”. W audycji Pamiętaj, to „Solidarność” rozmowa z drem Tadeuszem Ruzikowskim, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

37 lat temu zarejestrowano „Solidarność”

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 21:00
Sierpień 1980 roku to symboliczny początek narodzin „Solidarności”. Sam związek oficjalnie zarejestrowany został jednak kilka tygodni później – 10 listopada. Właśnie mija 37 lat od tego wydarzenia. W audycji Pamiętaj, to „Solidarność” rozmowa z Tomaszem Kozłowskim, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń