X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„Gdańsk jest sercem »Solidarności«”

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 21:00
Jednym z najważniejszych zadań Instytutu Pamięci Narodowej jest niesienie pamięci, dokumentowanie jej i porządkowanie. O edukacji i roli Gdańska w powstaniu „Solidarności” mówiła w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” Justyna Skowronek, b. dyrektor Pionu Edukacji IPN.
Audio
  • 12.01.2018 Justyna Skowronek: Zmiana świadomości następuje w wyniku przemyślanych powtarzanych działań edukacyjnych
Pomnik Solidarności w Gdańsku
Pomnik Solidarności w GdańskuFoto: wikipedia.org/public domain

Według Justyny Skowronek Gdańsk jest kluczowy, jeśli chodzi o dzieje „Solidarności”. – Fakt, że „Solidarność” narodziła się w Gdańsku wiązał się z pamięcią Grudnia’70, działalnością Wolnych Związków Zawodowych i innych grup opozycyjnych. To w miejscowej stoczni została ogłoszona decyzja o powstaniu WZZ. W IPN było oczywiste, że badamy „Solidarność” w skali całego kraju, a Gdańsk jest sercem „Solidarności” – wskazywała pracowniczka IPN.

Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24 pamięć jest kwestią edukacji. – Zmiana świadomości następuje w wyniku przemyślanych powtarzanych działań edukacyjnych. To nie są tylko wydarzenia okolicznościowe, ale też przygotowywanie materiałów edukacyjnych, wolnych od propagandy. Trudno byłoby znaleźć miejsce w Gdańsku, gdzie „Solidarność” nie zaistniała – powiedziała Skowronek.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

___________________

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 

Data emisji: 12.01.2018

Godzina emisji: 20:36


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Porozumienia sierpniowe. "jeden z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 11:35
Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie NSZZ "Solidarności”  były jednym z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku systemu komunistycznego w Europie. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Andrzej Kaczorowski - autor monografii o Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I Zjazd Solidarności i Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 21:00
We wrześniu i w październiku 1981 roku odbył się I Zjazd Solidarności. Istotnym dokumentem, który odbił się szerokim echem w Moskwie, było "Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej". Podczas zjazdu przyjęto także Uchwałę programową o Samorządnej Rzeczpospolitej. O dokumentach rozmawiali w audycji Pamiętaj to Solidarność dr Bartosz Kaliski (Instytut Historii PAN) i dr Grzegorz Majchrzak (IPN).
rozwiń zwiń

Czytaj także

35 lat temu zdelegalizowano „Solidarność”. Rozmowa z historykiem

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 21:00
8 października 1982 roku Sejm PRL przyjął nową ustawę o związkach zawodowych. Przyjęcie dokumentu oznaczało formalną delegalizację NSZZ „Solidarność”. W audycji Pamiętaj, to „Solidarność” rozmowa z drem Tadeuszem Ruzikowskim, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

37 lat temu zarejestrowano „Solidarność”

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 21:00
Sierpień 1980 roku to symboliczny początek narodzin „Solidarności”. Sam związek oficjalnie zarejestrowany został jednak kilka tygodni później – 10 listopada. Właśnie mija 37 lat od tego wydarzenia. W audycji Pamiętaj, to „Solidarność” rozmowa z Tomaszem Kozłowskim, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń