Polska rotacyjnym członkiem w RB ONZ. „To zaliczka na duży sukces”

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 12:55
- Niewątpliwie wybór Polski na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest kolejnym certyfikatem, że propagandowa narracja jakoby została zniszczona nasza międzynarodowa pozycja jest kompletną bzdurą – powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy. Gośćmi audycji byli także Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie) i Wojciech Surmacz (Trójka Polskiego Radia).
Audio
  • 3.06.17 Rafał Ziemkiewicz, Adrian Stankowski i Wojciech Surmacz o wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w trakcie głosowania dot. wyboru niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19.
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w trakcie głosowania dot. wyboru niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Foto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Zdaniem Rafała Ziemkiewicza niewątpliwie jest to honor dla Polski. – Niewątpliwie jest to godnościowe aczkolwiek wymienia się 180 państw jako niestałych członków Rady Bezpieczeństwa. Razem z nami zostało członkiem Rady Wybrzeże Kości Słoniowej, więc nie jest tak, że zalicza się nas do mocarstw w ten sposób – stwierdził gość.

Jak podkreślił z kolei Adrian Stankowski, od Polski zależy to, „czy uda się nam wyciągnąć z tego jakieś zyski”. - To zaliczka na duży sukces, bo to jest nowy instrument, który posiada Polska i która wcześniej go nie posiadała. Jesteśmy w pewnym gremium, które decyduje o ważnych sprawach na świecie i wiele krajów będzie miało interes do Polski, będzie chciało mieć dobre relacje z Polską – tłumaczył gość.

Zdaniem Wojciecha Surmacza, „jest to kropka nad i tego, co się dzieje od półtora roku”. - Mieliśmy ostatnio do czynienia z sekwencją wydarzeń, która pokazała, że narracja opozycji o izolacji Polski za granicą kompletnie się rozsypała – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/pr

__________________

Data emisji: 03.06.17

Godzina emisji: 11:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Etiopia poprze Polskę w staraniach o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 11:30
Etiopia poprze Polskę w staraniach o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Poinformował o tym prezydent tego kraju Mulatu Teshome po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Addis Abebie. Chodzi o kandydaturę Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa w latach 2018-2019. Zapowiedź komentował w Polskim Radiu 24 dr Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w Radzie Bezpieczeństwa? "Nasz głos miały swoją wagę"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 12:00
Polska zostanie w piątek prawdopodobnie wybrana na rotacyjnego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na lata 2018-2019. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nasz kraj jest jedynym kandydatem. O znaczeniu członkostwa mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Tarnogórski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historyczny sukces polskiej dyplomacji". Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 20:10
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) ubiegającym się o to miejsce. Premier Beata Szydło powiedziała, że to historyczny sukces polskiej dyplomacji. O wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Irena Popiuk-Rysińska z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lewicki: Wynik głosowania w ONZ ogromnym sukcesem Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 21:00
Wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent Donald Trump zapowiedział wycofanie się z porozumienia klimatycznego z Paryża. To tematy, które komentowaliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w audycji Podsumowanie Dnia.
rozwiń zwiń