„Może się okazać, że prezydent gra na PiS”

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 13:02
W poniedziałek prezydent zawetował ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Decyzja poprzedzona była kilkudniowymi protestami opozycji w tej sprawie. Tymczasem lider PiS, Jarosław Kaczyński uważa, że zatrzymanie reformy sądownictwa było błędem i należy zastanowić się, jak z tego wyjść. O najważniejszych wydarzeniach w Podsumowaniu Tygodnia mówili Dawid Wildstein (TVP Info) i Maciej Gajek (Newsweek).
Audio
  • 29.07.2017 Dawid Wildstein (TVP Info) i Maciej Gajek (Newsweek) o najważniejszych wydarzeniach tygodnia.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: http://www.prezydent.pl/

W ocenie Dawida Wildsteina, sytuacja, gdy okazuje się, iż oprócz wrzasków o dyktaturze zaczyna się coś, co ma kształt jakiejś debaty systemowej, jest pozytywna. – Prezydent otworzył drogę do rozmowy, jedyne co pozostaje mi konstatować, że opozycja nie jest w stanie wykroczyć poza histerię, bełkotliwe, paranoiczne ataki – mówił.

Maciej Gajek wskazywał, że prezydent przez chwilę zapewne myślał o budowie swojego obozu politycznego, co byłoby całkiem sensowne. – Budowa obozu centroprawicowego, pozbawionego lewicowej agendy być może miałaby sens, to byłaby polska wersja Macrona, to był dobry moment, by taki ruch wykonać – wyjaśniał. Dodał, że może jednak zdarzyć się tak, iż prezydent będzie „sobie gadał z opozycją, a potem okaże się, że gra na PiS”. – Nie należy tego wykluczać. Biorę pod uwagę też to, że się dogadają – podkreślił.

Dawid Wildstein zaznaczył, że nie doceniamy po prostu czynnika ludzkiego. – Myślę, że sposób potraktowania przez PiS prezydenta doprowadził do tego. To, co teraz widzimy nosi znamiona czynnika ludzkiego, podbitego sytuacją polityczną – przekonywał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Piotr Pałka.

Polskie Radio 24/ip

Podsumowanie Tygodnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 29.07.2017

Godzina emisji: 11:15


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozłam w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości? „PiS może podzielić los AWS”

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 20:35
Prezydent Andrzej Duda w specjalnym orędziu powiedział, że wielu Polaków ma ogromne poczucie niesprawiedliwości w związku z działaniem sądownictwa. Wyjaśnił, że zawetował ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, gdyż były niezgodne z Konstytucją. Przemówienie w poniedziałkowy wieczór wygłosiła również premier. Beata Szydło podkreśla, że Polacy chcą reformy sądownictwa i oczekują jej od lat. Zapewniła, że Prawo i Sprawiedliwość nie zrezygnuje z postulatu zmian w sądownictwie. Sytuację komentował dziennikarz Tadeusz Płużański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści o relacjach między PiS a prezydentem. „Atmosfera gęstnieje”

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 14:51
Andrzej Duda zdecydował, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Politycy partii rządzącej nie ukrywali zdziwienia w związku z taką decyzją. Czy można zatem mówić o konflikcie między rządem a głową państwa? O tym w rozmowie z Krzysztofem Loszem z Naszego Dziennika i Łukaszem Kobeszką, publicystą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata poranka. „Prezydent nie zdradził swojego obozu”

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 09:44
- Platforma Obywatelska podczas swojej drugiej kadencji stała się dla młodych ludzi śmieszna, obciachowa, stała się obiektem ich krytyki. To samo wydarzyło się teraz w PiS. Ta przegięta propaganda, nazywanie młodych ludzi komunistycznymi złogami, obrażanie przeciwników itd. - to wszystko obróciło się przeciwko PiS, który ma dziś przeciwko sobie młodych ludzi. To mocny sygnał, że Jarosław Kaczyński się zapędził – powiedział w Debacie Poranka Jan Śpiewak (Wolne Miasto Warszawa). Gościem Polskiego Radia 24 był także Tomasz Sakiewicz z Gazety Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"PiS przyjął strategię uciekania do przodu przed protestami"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 18:07
W czwartkowej wypowiedzi telewizyjnej prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że dwa weta prezydenta były „błędem, ale nie jego winą”. Kaczyński zaapelował też, by „tego kryzysu nie pogłębiać i cofnąć jego skutki”. O wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego i dalszych losach reformy sądownictwa mówili w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl) i Radosław Gruca (dziennik „Fakt”).
rozwiń zwiń