Minister Rolnictwa: nie boję się rywalizacji między naszymi producentami a kanadyjskimi

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 18:20
- Opozycja przesadza, wprowadzając w sprawie CETA opinię publiczną w błąd. W 2014 roku ówczesny rząd PO-PSL pozwolił Komisji Europejskiej podpisać umowę CETA. Nie uważam, że istnieje takie zagrożenie, o którym mówią partie opozycyjne, dlatego, że jest warunek odnośnie sprowadzanych towarów, które muszą spełniać wymagania Unii Europejskiej – mówił w audycji Rozmowa PR 24 Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.
Audio
  • 17.02.2017 Krzysztof Jurgiel: nie ma powodów, by uchylać mi immunitet
Krzysztof Jurgiel; foto: PR24MR
Krzysztof Jurgiel; foto: PR24/MR

Minister Jurgiel przybliżał plany rozwoju wsi zapisane w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. - Wyrównanie ekonomicznej, społecznej i regionalnej sytuacji między obszarami wiejskimi i miejskimi wiąże się z projektami Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Polscy rolnicy będą mieli stworzone jeszcze lepsze warunki by być konkurencyjnym na rynkach europejskich, ponieważ mamy tyle żywności, że możemy część eksportować. Dziś skierowałem do rządu projekt ustawy o spółdzielniach rolników, która ma skonsolidować naszą branżę, by była bardziej konkurencyjna – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Krzysztof Jurgiel mówił także o eksporcie polskich jabłek na rynki zagraniczne. - W obecności prezydentów Chin i Polski podpisałem porozumienie w sprawie eksportu polskich jabłek. Perspektywy są bardzo dobre, polskie sadownictwo nastawia się na rynek chiński, co wiąże się ze sposobem produkcji. Otwarty został rynek Indii, czekamy na Stany Zjednoczone - dywersyfikacja łagodzi blokadę rynku rosyjskiego. Negocjację z Rosją prowadzi Komisja Europejska – mówił minister.

Gość Polskiego Radia 24 wspominał też o wniosku o uchylenie immunitetu, który trafi pod obrady Sejmu. Sprawa dotyczy pozwu, który przeciwko ministrowi złożył Marek Trela - były szef stadniny koni w Janowie Podlaskim. - Jest złożony wniosek przez oskarżyciela prywatnego, pełnomocnika pana Treli. Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych większością głosów 10 do 2 negatywnie zaopiniowała ten wniosek, więc jest duża szansa, że Sejm tego wniosku nie przyjmie. Przedstawiłem na komisji rolnictwa ocenę swojej sytuacji, jeśli chodzi o spółkę w Janowie, gdzie były kontrole ANR, NIK i CBA, które wskazywały na możliwość nadużyć. To co się działo, to były nieprawidłowości noszące znamiona złodziejstwa, nie odnosiłem się jednak do konkretnej osoby – stwierdził Jurgiel.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/kk

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 17.02.2017

Godzina emisji: 16:18

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Umowa CETA. Bilans zysków i strat

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 15:07
Podpisane porozumienie o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą czeka na ratyfikację w poszczególnych parlamentach europejskich. Jednak jeszcze przed ratyfikacją znaczna jego część wejdzie w życie. O CETA mówiła w Gospodarczym Temacie Dnia Maria Świetlik z Fundacji Akcja Demokracja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PE przegłosował ratyfikację umowy CETA

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 15:50
– Zastrzeżenia wobec CETA budziło to, że nasz rynek może być zasypany produktami importowanymi z Kanady. Natomiast jeśli popatrzymy na nasze obroty z Kanadą, to mamy dodatni bilans i dajemy sobie z tym świetnie radę – tak komentowała prof. Katarzyna Żukrowska (Instytut Studiów Międzynarodowych, Szkoła Główna Handlowa) poparcie przez Parlament Europejski dla umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europosłanka PiS: CETA podkreśla związki transatlantyckie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 09:00
Parlament Europejski poparł w głosowaniu umowę gospodarczo-handlową między Unia Europejską i Kanadą - CETA. Skutkiem porozumienia będzie między innymi zniesie ceł na większość towarów i usług. –W obecnych układach strumienie handlu świadczą o dalekosiężnych związkach. Ta umowa podkreśla związki transatlantyckie – mówiła w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Anna Fotyga, europosłanka PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puls Gospodarki: nadwyżka w polskim handlu zagranicznym

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 11:06
W 2016 roku Polska sprzedała więcej towarów za granicę, niż sprowadziła. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku eksport wzrósł o 6 procent, a import o 4,9 procent, w porównaniu z 2015 rokiem. O wyniku mówili goście Pulsu Gospodarki: Adam Czerniak (Polityka Insight), Maciej Stańczuk (Pracodawcy RP) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego).
rozwiń zwiń