Minister kultury: nie ma zgody na to, by Donald Tusk ingerował w sprawy wewnętrzne Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:55
Unijni przywódcy decydują w Brukseli o wyborze szefa Rady Europejskiej. O pozostanie na tym stanowisku ubiega się Donald Tusk, choć polski rząd chce, by funkcję tę objął Jacek Saryusz-Wolski. – Nie ma zgody na to, by przewodniczący Rady w sposób łamiący zasadę neutralności politycznej, ingerował w wewnętrzne sprawy państwa i atakował demokratycznie wybrany rząd – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Audio
  • 09.03.2017 Wicepremier Piotr Gliński o wyborze szefa Rady Europejskiej
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr GlińskiFoto: PR24/JW

Wicepremier wyjaśniał, że poparcie dla Donalda Tuska lub jego brak był dyskutowany od wielu miesięcy. – Nasze stanowisko nie było sprecyzowane, wszystko było możliwe. Tusk nie dał nam szansy na inną decyzję, angażując się w sposób momentami bulwersujący w sprawy wewnętrzne – podkreślił.

W Brukseli Polska złożyła wniosek o przełożenie głosowania w sprawie wyboru szefa Rady Europejskiej. Wniosek ten został jednak odrzucony.

Jak ocenił minister Piotr Gliński, „jesteśmy dużym, stabilnym i demokratycznym krajem, więc nie wyobraża sobie, by były jakieś reperkusje, że wyrażamy nasz wolny głos”.  – Opozycja ma pewne wyobrażenia, że polska pozycja zależy od tego, jak będziemy się zgadzać na realizację interesów dużych graczy w Europie. Ten duży spór toczy się też o zakres naszej suwerenności. Współczesny świat to gra interesów i Polska uważa, że my powinniśmy swój interes także bardziej jasno artykułować – zaznaczył.

Prace nad poborem abonamentu rtv

Minister kultury mówił także o abonamencie radiowo-telewizyjnym, którego nie płaci co najmniej 50 proc. Polaków. Resort przygotowuje dwie ustawy, które mają to zmienić. Najwcześniej 1 stycznia 2018 roku wejdzie w życie duża ustawa medialna, która wymaga notyfikacji UE. Poprzedzi ją mała ustawa, która ma być abolicją dla tych, którzy zdecydują się płacić abonament. Wybaczamy tym, którzy rozpoczną przy nowym układzie opłaty abonamentu. To także uproszczenie rejestracji odbiorników – tłumaczył wicepremier Gliński. Jak mówił, koszt się nie zmieni, jednak nowością będzie przymus przekazywania przez operatorów kablowych i satelitarnych części informacji z ich baz danych do Poczty Polskiej, by było wiadomo, kto posiada odbiorniki radiowe i telewizyjne.

Wicepremier Piotr Gliński pogratulował także wyboru nowemu prezesowi Polskiego Radia Jackowi Sobali, a odwołanej prezes Barbarze Stanisławczyk podziękował za dotychczasową pracę. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Wszystkie rozmowy Adriana Klarenbacha w Polskim Radiu 24


Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 09.03.2017

Godzina emisji: 16:18


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Tusk czy Jacek Saryusz-Wolski. Kto będzie lepszym szefem RE?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 13:42
Polskie Radio 24 co czwartek publikuje nowy sondaż, który przygotowuje dla nas KANTAR Public. Co tydzień wyniki badania komentują na naszej antenie zaproszeni goście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy szef RE. "Warszawa jest bardzo osamotniona"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 13:41
- Kandydatura Jacka Saryusza-Wolskiego została przyjęta z zaskoczeniem. Z tego co wiem Warszawa nie prowadziła przez ostatnie miesiące żadnych działań dyplomatycznych, nie ostrzegła żadnych państw, że będzie zgłaszała taką kandydaturę, nie dała państwom unijnym czasu na przygotowanie się na taki krok, a to nie jest mile widziane w tego typu polityce – powiedział w programie Świat w Południe Krzysztof Kokoszczyński z EurActiv.pl. Gość odniósł się także do propozycji rządu Polski dotyczącej przełożenia decyzji odnośnie wyboru szefa Rady Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijny szczyt w Brukseli. Rada Europejska wybierze nowego przewodniczącego

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 14:00
"Nic bez nas, bez naszej zgody" - tak o ewentualnym ponownym wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej mówiła w Brukseli premier Beata Szydło. Około godziny 16.00 rozpoczął się w czwartek szczyt Unii Europejskiej. Pierwszym punktem obrad jest decyzja o wyborze szefa Rady. Sytuację komentowali w audycji Gorący Temat Agaton Koziński (Polska The Times) i Wojciech Biedroń (wPolityce.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Wybór szefa Rady Europejskiej drugoplanowy z punktu widzenia UE”

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:18
Unijni dyplomaci w Brukseli - pytani o krytyczny wobec Donalda Tuska list premier Beaty Szydło - odpowiadają, że jest to potwierdzenie stanowiska Warszawy, które już znają. Premier Beata Szydło w liście do unijnych liderów skrytykowała Donalda Tuska za wspieranie opozycji i tłumaczyła powody poparcia dla Jacka Saryusz-Wolskiego. Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń