Izabela Kloc: multikulti prowadzi do napięć w Europie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 16:31
Wybory w Holandii odbywają się pod znakiem napięcia na linii Amsterdam-Ankara. Czy konflikt może zaszkodzić relacjom całej Unii Europejskiej z Turcją? O tym m.in. w Rozmowie PR24 mówiła Izabela Kloc, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, przewodnicząca komisji ds. Unii Europejskiej.
Audio
  • 15.03.17 Izabela Kloc: „Multikulti” prowadzi do wielu napięć w Europie
Izabela Klocfot.PR24MS
Izabela Kloc/fot.PR24/MS

Jak wskazywała na naszej antenie Izabela Kloc, konflikt między Turcją a Holandią może oddziaływać na Unię Europejskiej i jej kontakty z Turkami.

– Rozumiem reakcję holenderskich władz, partii rządzącej głosy odbiera m.in. Partia Wolności Wildersa. Rozumiem, że działania dotyczące tureckich ministrów w dużej mierze były nastawione na politykę wewnątrzkrajową – komentowała gość Polskiego Radia 24. – Trzeba jednak myśleć również o kwestiach geopolitycznych i bezpieczeństwie w Europie. Nie można zapominać o problemach migracyjnych – dodawała polityk PiS-u.

Podobnie jak w kilku innych europejskich krajach, także w Holandii tureckie władze w ostatnich dniach chciały zorganizować wiece poparcia dla prezydenta Recepa Erdogana. W połowie kwietnia Turcy mają w referendum zdecydować, czy dać prezydentowi większe niż dotąd uprawnienia.

Władze Rotterdamu nie zezwoliły jednak na wiec z obaw o bezpieczeństwo. Mimo zakazu w drodze do Holandii był turecki minister spraw zagranicznych, ale jego samolot nie dostał zgody na lądowanie. Na spotkanie nie dotarła też turecka minister rodziny.

Izabela Kloc w kontekście konfliktu turecko-holenderskiego zwróciła również uwagę na problemy związane z asymilacją tureckiej mniejszości. – Od lat jeżdżę do Holandii, tam jest bardzo duża mniejszość turecka. Zawsze też były napięcia. To pokazuje też, że multikulti prowadzi do wielu napięć w Europie – pointowała gość PR24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/mp

_________________

Data emisji: 15.03.17

Godzina emisji: 16.18

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Jurek o kryzysie migracyjnym: polska opinia publiczna wykazała ogromną dojrzałość

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 08:30
- Nagle okazuje się, że Holandia społecznie graniczy z Turcją, a mniejszość turecka w Holandii zachowuje się przede wszystkim jak obywatele tureccy, którzy żądają możliwości realizowania swojej polityki tureckiej na terenie Holandii. To pokazuje dramatyczną sytuację, w którą zabrnęła Europa Zachodnia – powiedział w programie 24 Pytania europoseł Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek. Gość odniósł się w ten sposób do konfliktu na linii Turcja – Holandia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt UE-Turcja. "Brak zrozumienia po obu stronach"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 16:45
Kolejne europejskie kraje zaostrzają stanowisko wobec Turcji. Dwóch niemieckich ministrów opowiada się za całkowitym zakazem tureckich manifestacji w ich kraju, a Dania odwołała wizytę premiera Turcji w Kopenhadze. O europejskim konflikcie z perspektywy Ankary mówił w Polskim Radiu 24 Władysław Chilmon, turkolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Wyzwania Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 10:30
Brexit w kontekście wyborów w ważnych krajach Unii Europejskiej – w Niemczech, Francji i Holandii. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o wyzwaniach, przed którymi stoi Wspólnota, mówili Magdalena Skajewska (Polskie Radio), Krzysztof Kokoszczyński (portal „EurActiv.pl”) i dr Dominika Blachnicka-Ciacek, socjolog z Uniwersytetu Londyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Holandia z otwartego kraju, stała się krajem niechętnym wobec dużej liczby obcych”

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 13:35
Oczy Europy skierowane są na Holandię gdzie trwają wybory parlamentarnr. Ostatnie sondaże wskazywały, że władzę najprawdopodobniej utrzyma Partia Ludowa premiera Marka Rutte, która być może będzie musiała mieć nawet czterech koalicjantów by utworzyć rząd. Z badań wynika również, że bardzo dobry wynik może odnotować Partia Wolności Geerta Wildersa. O tym, czy dobry wynik Wildersa może świadczyć o tym, że Holandia zwraca się w stronę polityków, którym projekt europejski przestaje się podobać, mówiła w programie Świat w Południe dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Populizm a wybory w Holandii. "Pękły wszystkie tabu"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 15:08
Premier Holandii Mark Rutte ostrzegł, że nacjonalistyczna, populistyczna i antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa ma szansę na wygraną w środowych wyborach parlamentarnych. O tym, czy populizm jest wyrazem potrzeb społecznych, a także czy wybory w Holandii rzeczywiście mogą wpłynąć na kształt Unii Europejskiej, mówili w Polskim Radiu 24 politolog Piotr Andrzejewski (Instytut Studiów Politycznych PAN), prof. Sławomir Magala (Rotterdam School of Management) i Paweł Musiałek (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).
rozwiń zwiń