Piotr Zientarski: ustawa o komisji weryfikacyjnej jest sprzeczna z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 17:29
- Jestem za tym, aby nieprawidłowości były rozliczone, ale nie może tego robić komisja składająca się z laików w kwestii prawa - mówił o powołaniu komisji weryfikacyjnej senator Platformy Obywatelskiej Piotr Zientarski.
Audio
  • 17.05.17 Piotr Zientarski: kwestie prawne powinni rozstrzygać niezawiśli sędziowie
Piotr Zientarski, Platforma Obywatelska
Piotr Zientarski, Platforma ObywatelskaFoto: PR24/MR

Na początku maja weszła w życie ustawa powołująca komisję weryfikacyjną do tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Przewodniczyć jej będzie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Piotr Zientarski tłumaczył, żw tzw. złodziejska reprywatycja nie może być zmieciona pod dywan. - Jestem jednak człowiekiem, który uznaje autorytety: profesorskie, Sądu Najwyższego, czy wybitnych konstytucjonalistów, którzy jednoznacznie twierdzą, że ta ustawa jest sprzeczna z konstytucją, zasadą trójpodziału władz, czy niezależności sądownictwa – podkreślił gość audycji.

Komisja ma na celu usuwanie skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. W skład komisji, oprócz wiceministra Jakiego, wejdzie także 8 członków w randze sekretarza stanu, powoływanych i odwoływanych przez Sejm. 

- Czy cel jaki przyświeca komisji nie byłyby szybciej osiągnięty przez modyfikacje obecnie obowiązujących rozwiązań prawnych, zwłaszcza w zakresie postępowania sądowo-administracyjnego? Nie można tworzyć komisji, która będzie rozstrzygać kwestie prawne i ustanawiać przewodniczącym człowieka, bez znajomości prawa i administracji – dodał polityk.


Zdaniem Piotra Zientarskiego rozwiązaniem byłaby specjalna ustawa, która byłaby określona szybkimi terminami, a kwestie prawne powinni rozstrzygać  niezawiśli sędziowie.

Więcej w nagraniu. Senator Piotr Zieliński mówił też m.in. o problemie uchodźców.

Gospodarzem audycji był Adrian Klaranbach.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 17.05.17

Godzina emisji: 16.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Warchoł o powołaniu komisji ds. reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 17:10
– Będziemy wracać do spraw z przeszłości, będziemy naprawiać szkody – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Dziś Sejm uchwalił ustawę powołującą komisję weryfikacyjną, która zajmie się kwestią reprywatyzacji w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patryk Jaki szefem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 12:31
- Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji to ciało polityczne, które jednocześnie jest ciałem wykonawczym - ma zastępować organ administracji publicznej - ale też daleko wkracza w kompetencje sądów powszechnych. To bardzo dziwny twór – powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Maciej Górski z Instytutu Badań nad Prawem Nieruchomości. Odniósł się w ten sposób do komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie, na której czele stanął wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
rozwiń zwiń