Marek Jakubiak o problemie uchodźców: wojna światów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 19:37
Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie Unii do wywiązania się z zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. W rezolucji powołuje się na porozumienie z 2015 roku o przeniesieniu do państw członkowskich w sumie 160 tysięcy uchodźców z Grecji i Włoch. – To wojna światów chrześcijańskiego i muzułmańskiego, nikt tego nie chce zauważyć. Jeśli Europa się nie obudzi, Sobieski niepotrzebnie się szarpał pod Wiedniem – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Jakubiak z Kukiz’15.
Audio
  • 19.05.2017 Marek Jakubiak: „Logika w UE jest skorodowana”
Marek Jakubiak, poseł Kukiz15
Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15Foto: PR24/MS

Gość zauważył, że od jakiegoś czasu Polska jest "chłopcem do bicia", jednak cieszy się, że unijni urzędnicy wyraźnie czują opór, a rząd polski nie podkulił ogona po wypowiedzi "jakiegoś tam urzędnika Komisji Europejskiej w kwestii uchodźców".

Wskazywał, że imigranci, to zupełnie inna cywilizacja, w której ważniejsza jest rodzina niż paszport, dlatego Niemcy i Francja będą miały kłopoty. – Oni nie przyjechali się asymilować, przyjechali dalej być muzułmanami. Niech nie szukają rozwiązania w Polsce, tylko u siebie, to ich problem – zaznaczył.

W ocenie Marka Jakubiaka, Komisja Europejska nie nałoży na Polskę kar, "może tylko pohuczeć". –Musimy na to pragmatycznie spojrzeć. UE wtedy, gdy wykupuje długi swoich państw, to wszystko w porządku, to setki miliardów i nikt wtedy o Polsce nie myśli, by ją oddłużyć. Tam, gdzie jest biznes, solidarności nie ma. Tam gdzie mają problem to jej żądają, niech jaśnie państwo ze starej Europy zastanowią się nad tym – podkreślił.

Zdaniem gościa, nawet jeśli imigranci przyjadą do Polski, następnego dnia wyjadą. – Logika w UE jest już skorodowana i odchodzi w niebyt. Trzeba zdefiniować problem, znaleźć rozwiązania, nie poprzez dywersyfikację zagrożenia, tylko likwidację – przekonywał. Przypomniał, że gdy Polska wchodziła do Unii, Polacy długo nie mogli pracować w krajach starej Europy, bo patrzono na nas "jak na dzikusów ze wschodu". – Nagle miliony muzułmanów przyjeżdżają, Unia daje im 500 euro, co się stało po drodze? Chory liberalizm. Trzeba szykować mieszkania dla Niemców, Szwedów i innych nacji, które u siebie w kraju już żyć nie mogą – tłumaczył.

Marek Jakubiak mówił także o propozycji Nowoczesnej, by zmienić kodeks wyborczy. Chodzi o to, by wybory nie mogły być organizowane w dniach, które wypadają w święta państwowe i kościelne. – Zbieg wszystkiego na 11 listopada 2018 roku jest niekorzystny, jednak powinno być to rozłożone. To 100-lecie niepodległości, nie powinniśmy tego bagatelizować, wybory powinny zostać przełożone, referendum też rozdzielne, to powinno być święto demokracji – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/ip

____________________ 

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 16:15Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Brak współpracy ws. uchodźców wzmacnia UE dwóch prędkości"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 19:15
-  Nie ma w tej chwili możliwości, aby do Polski byli przyjmowani uchodźcy - powiedziała premier Beata Szydło. Szefowa rządu podkreśliła też, że nie ma zgody na przymusowe narzucanie kwot migrantów krajom członkowskim Unii Europejskiej. Komisja Europejska zagroziła Polsce, Austrii i Węgrom postępowaniami za odmowę przyjęcia uchodźców. O problemie relokacji uchodźców mówili w Debacie Dnia Aleksander Majewski (tygodnik wSieci i portal wpolityce.pl) i Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Krasnodębski o Tusku: walka przeciwko własnemu krajowi jest hańbiąca

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 15:00
W Brukseli odbędzie się dziś narada poświęcona reformie prawa azylowego. Będą o niej dyskutować ministrowie spraw wewnętrzych Wspólnoty. Polska jest za odsyłaniem uchodźców do ich ojczyzn. Zdaniem premier Beaty Szydło, nie ma w tej chwili możliwości, aby do Polski byli przyjmowani uchodźcy. Stanowisko rządu w tej sprawie skrytykował szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego zdaniem, to złamanie europejskiej solidarności. - Tusk to polityk pragmatyczny, ale wykonujący wszystko, czego oczekują centra decyzyjne UE - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem uchodźców. "Nie tylko Polska jest na celowniku UE"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 13:05
Polska podtrzymuje swój sprzeciw wobec relokacji uchodźców. Nie zgadza się też, by w nowym unijnym prawie azylowym znalazł się zapis o automatycznym i obowiązkowym ich przyjmowaniu. Mówił o tym w Brukseli minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Do sprawy odniósł się w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki : ściągnięcie kilku tysięcy kobiet i dzieci nie zagraża bezpieczeństwu Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 09:00
"Stanowisko PSL ws. uchodźców jest stałe. Przyjmijmy sieroty. Mężczyźni niech walczą o wolność swoich krajów" – zapowiedział szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiak-Kamysz. Jego słowa komentował w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Bochenek o polityce Polski ws. uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 16:30
- Poziom realizacji decyzji związanych z relokacjami uchodźców w państwach członkowskich UE jest realizowany na poziomie ok. 10 proc. To pokazuje, że ta polityka jest nieskuteczna i nieakceptowana przez państwa członkowskie – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 rzecznik rządu Rafał Bochenek. Odniósł się także do słów szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
rozwiń zwiń