Posłowie o reformie Sądu Najwyższego. „Dużo trzeba zmienić”

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 19:00
W Sejmie trwa debata dotycząca złożonego przez Prawo i Sprawiedliwość projektu zmian w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego. W Rozmowie PR24 komentarz Marcina Horały (PiS), Michała Szczerby (PO), Jerzego Jachnika (Kukiz’15) i Piotra Zgorzelskiego (PSL).
Audio
  • 18.07.17 Posłowie o reformie SN. „Dużo trzeba zmienić”
Posłowie na sali plenarnej przed rozpoczęciem posiedzenia. Sejm zajął się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym
Posłowie na sali plenarnej przed rozpoczęciem posiedzenia. Sejm zajął się nowelizacją ustawy o Sądzie NajwyższymFoto: PAP/Marcin Obara

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Piotr Zgorzelski, diagnoza stawiana przez partię rządzącą jest słuszna, ale sposób, w jaki mają dokonać się zmiany, nie jest właściwy. – Wymiar sprawiedliwości trzeba zreformować. Jednak na zmianach proponowanych przez PiS nie skorzystają obywatele (…). Sądy zostaną upartyjnione, będziemy mieli politycznych nominatów – komentował poseł PSL.

– Dużo trzeba zmienić w kontekście sądownictwa. W Polsce wydano tysiące wyroków z naruszeniem prawa – dodawał na naszej antenie Jerzy Jachnik, oceniając przy tym, że projekt forsowany przez Prawo i Sprawiedliwość nie wprowadza realnych zmian, poprawiających działanie sądownictwa. – Jeżeli dochodzi do sytuacji, w której prokurator z pięcioletnim stażem może zostać sędzią Sądu Najwyższego, to jest to żart – mówił poseł Kukiz’15.

Michał Szczerba zapowiedział w PR24, że Platforma Obywatelska będzie dążyła do zastopowania zmian w wymiarze sprawiedliwości. – Zgłosimy poprawki, które zatrzymają haniebny marsz PiS, w celu przejęcia niezależnego sądownictwa. To, co robi PiS, to łamanie konstytucji i naruszanie praw obywatelskich, m.in. prawa do bezstronnego wymiaru sprawiedliwości – wskazywał polityk PO.

Z kolei Marcin Horała zarzucił posłowi Platformy brak konsekwencji. – To zabawne, że opozycja tak wybiórczo traktuje kwestię trójpodziału władzy. Sama przecież chce ingerować w prace władzy ustawodawczej za pomocą opinii władzy sądowniczej – podkreślał gość PR24. 

Więcej o sejmowej debacie dotyczącej projektu zmian w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego w całej rozmowie, a także tutaj.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/mp

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 18.07.17

Godzina emisji: 16.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm: spotkanie opozycji w związku z projektem ustawy o SN

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:55
Przed południem w Sejmie na zaproszenie Nowoczesnej spotkali się przedstawiciele klubów opozycyjnych: PO, PSL oraz UED. Na spotkanie, które ma związek z projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym, nie przybyli posłowie Kukiz'15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Największym koszmarem polskiego wymiaru sprawiedliwości jest jego niewydolność”

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 16:03
- Reforma sądownictwa jest konieczna. Nie jestem przekonany, że reforma powinna się zaczynać od góry, czyli od Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Wolałbym, by najpierw uproszczono postępowania przygotowawcze i wprowadzono instytucję tzw. sędziów pokoju – powiedział o reformie sądownictwa w audycji Gorący Temat mecenas prof. Piotr Kruszyński. Gościem programu był także Maciej Chudnkiewicz z tygodnika „Solidarność”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Ustawa o Sądzie Najwyższym to przykład krańcowego upartyjnienia sądów”

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 16:59
- Reformy w sądownictwie to zbyt poważne zmiany, których nie można wrzucać o północy, bez żadnych konsultacji społecznych. Bocznymi drzwiami próbuje się dokonać zmiany ustroju w Polsce. Sądy muszą być niezależne - ta ustawa powoduje, że politycy zyskują nadzór nad sądownictwem. Sąd Najwyższy to ostatnia instancja sądownictwa, więc musi być poza wpływami polityków – powiedział w audycji Rozmowa PR24 poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przerwa w obradach Sejmu. Dziś głosowanie ws. ustawy o Sądzie Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 00:35
Sejm w środę po północy przerwał obrady, które zostaną wznowione o godz. 9:45. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie podpiszę ustawy o SN, jeśli mój projekt o KRS nie zostanie uchwalony"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 18:59
Prezydent Andrzej Duda oświadczył we wtorek, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Proponuje, by członków KRS Sejm wybierał większością trzech piątych głosów. Prezydent zaznaczył, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli Sejm nie uchwali jego poprawki o KRS. O oświadczeniu prezydenta i reformie sądownictwa dyskutowali w Debacie Dnia Anita Gargas (Magazyn Śledczy TVP) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska). Zmiany w sądownictwie komentował też radca prawny Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń