Jakub Kulesza: Dyskusja o Polsce powinna toczyć się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 16:30
– Nie należy przejmować się wypowiedziami europejskich komisarzy, straszeniem Polski ewentualnymi karami – mówił w Rozmowie PR24 Jakub Kulesza. Poseł Kukiz’15 w Polskim Radiu 24 odniósł się do słów wiceszefa Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa. 
Audio
  • 26.07.17 Jakub Kulesza: Dyskusja o Polsce powinna się toczyć w Polsce
Jakub Kulesza
Jakub KuleszaFoto: PR24/MR

Jak wskazywał Timmermans, opublikowanie ustawy o ustroju sądów powszechnych, podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, będzie uzasadniało wszczęcie wobec Polski procedury o naruszenie praworządności. Komisja dała też Warszawie miesiąc na "rozwiązanie wszystkich zidentyfikowanych problemów w sprawie sądownictwa". Oprócz tego, wiceszef KE powiedział, że w przypadku odwołania sędziów Sądu Najwyższego lub przeniesienia ich w stan spoczynku, KE jest gotowa uruchomić art. 7 traktatu unijnego, dopuszczający sankcje.

W opinii Jakuba Kuleszy, nie należy przejmować się słowami przedstawicieli Komisji Europejskiej, a Polsce, w związku z reformowaniem wymiaru sprawiedliwości, nie grożą żadne sankcje. – Dopóki nie zmienimy traktatów, dopóki w Unii Europejskiej jest chociaż jeden uczciwy kraj, żadne sankcje nam nie grożą. Nadal obowiązuje prawo weta. Węgry już zapowiadał, ze zablokują potencjalne kary wobec Polski – wskazywał rzecznik prasowy Kukiz’15. 

Zdaniem gościa PR24, Bruksela nie powinna ingerować w wewnętrzne sprawy Polski. – Prowadzimy debatę wewnątrzkrajową, jak widać, komisarze nie znają polskich realiów, naszej sytuacji prawnej. Swoją wiedzę opierają na relacjach polskich polityków, jeżdżących do Brukseli na skargę – komentował Jakub Kulesza. – Dyskusja o Polsce powinna się toczyć w Polsce – pointował poseł.

Gospodarzem Rozmowy PR24 był Adrian Klarenbach.  

Polskie Radio 24/PAP

_____________________

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha - wszystkie audycje

Data emisji: 26.07.17

Godzina emisji: 16.12


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

F.Timmermans: wystosowano nowe rekomendacje dla Polski ws. wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 10:18
Unijni komisarze zdecydowali o wysłaniu do Warszawy nowych rekomendacji w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Poinformował o tym pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans na konferencji prasowej w Brukseli. Jak mówił, ustawy przyjęte przez polski parlament miałyby bardzo zły wpływ na niezależność wymiaru sprawiedliwości i zwiększyłyby zagrożenie dla litery prawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wawrzyk: Wszczęcie procedury wobec Polski będzie kompromitacją KE

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 14:31
– Ostatnie działania Komisji Europejskiej mają charakter polityczny, a nie prawny – oceniał w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego. Wiceszef KE poinformował, że opublikowanie ustawy o ustroju sądów powszechnych będzie uzasadniało wszczęcie wobec Polski procedury o naruszenie praworządności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: Komisja Europejska zachowuję się instytucja inkwizytorska

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 15:38
– To jeden wielki skandal – tak słowa Fransa Timmermansa komentował w Gorącym Temacie Paweł Lisicki z Do Rzeczy. Wiceszef Komisji Europejskiej powiedział, że KE chce, aby polskie władze rozwiązały wszystkie zidentyfikowane problemy w sprawie sądownictwa w ciągu miesiąca. W Polskim Radiu 24 o sprawie mówił również dr Ryszard Żółtaniecki, socjolog polityki.
rozwiń zwiń