Roman Staniewski o udziale w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 21:53
– Najwspanialszą chwilą Powstania Warszawskiego był sam jego wybuch. To był moment, kiedy wreszcie mogliśmy chodzić z bronią na wierzchu – wspominał w Rozmowie PR24 Roman Staniewski ps. „Stanisław Kwiatkowski”, żołnierz zgrupowania „Radosław”, batalionu „Miotła”.  
Audio
  • 10.08.17 Roman Staniewski o udziale w Powstaniu Warszawskim
Roman Staniewski
Roman Staniewski Foto: PR24

Jak wspominał w Polskim Radiu 24 Roman Staniewski, podczas Powstania Warszawskiego „było wiele tragicznych chwil”. – To m.in. przebijanie się z Woli na Stare Miasto (…). Ten bój rozgrał się na rogu ul. Stawki i ul. Dzikiej. Sporo nas tam wtedy zginęło – mówił były żołnierz Armii Krajowej.

73. rocznica Powstania Warszawskiego - czytaj więcej

Podczas Powstania Warszawskiego Roman Staniewski został ranny. Była to rana postrzałowa podudzia. – Zostałem ranny 15 września, w trakcji obrony budynku – relacjonował gość PR24. Żołnierz wspominał również przejście przez kanały. – Przejście przez kanały było spowodowane tym, że Stare Miasto padało i było wiadomo, że ono padnie, a Niemcy zaczną mordować – mówił. – Cały czas walczyłem, od samego początku byłem z bronią ręku – pointował swój udział w Powstaniu Warszawskim Roman Staniewski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24

___________________

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha - wszystkie audycje

Data emisji: 10.08.17

Godzina emisji: 16.12


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Wielu żołnierzy Armii Krajowej zapłaciło najwyższą cenę za miłość do ojczyzny”

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 08:13
- Powstańcy warszawscy, żołnierze najpiękniejszej polskiej armii jaką była Armia Krajowa, marzyli o wolnej Polsce. Chcieli być politykami, dziennikarzami i artystami, niestety nie było im to dane. Najpierw była hekatomba powstania warszawskiego, wymordowane i zrujnowane miasto, potem obozy jenieckie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kalendarium Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu 24

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 07:45
Heroiczna walka o Warszawę doczekała się dokumentalnego wydawnictwa innego niż wszystkie. Autorami Powstańczego Kalendarium są Edyta Poźniak i Witold Banach, którzy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyli 66 niepowtarzalnych, dwuminutowych audycji. Będziemy je emitować w PR24 codziennie o godz. 9:06.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Co dla nas dziś znaczy?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 19:16
- Powstanie Warszawskie jest dla mnie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a także tego miasta i ludzi, dla których to było przeżycie zarówno bohaterskie, jak i tragiczne. W takich aspektach je rozpatruję - mówił w Czwórce Igor Niewiadomski, wolontariusz z Muzeum Powstania Warszawskiego.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie: Wspomnienia uczestników

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 11:59
Co roku 1 sierpnia na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach Powstańcy oddają hołd swoim kolegom, którzy polegli w walkach podczas Powstania Warszawskiego. Tych, którzy mogą uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami wybuchu Powstania, z każdym rokiem jest coraz mniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica Rzezi Woli. „Konsekwencja obłąkańczego rozkazu”

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 11:35
Warszawa wspomina ofiary Rzezi Woli – masowej zbrodni popełnionej przez Niemców w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. W audycji Nos Kleopatry o tym wydarzeniu rozmawiali prof. Grzegorz Nowik z Polskiej Akademii Nauk i Maciej Janaszek-Seydlitz, prezes Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.
rozwiń zwiń