Włodzimierz Wiśniewski "Szczerba" o udziale w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 17:38
Gościem Rozmowy PR24 był Włodzimierz Wiśniewski, ps. "Szczerba". Żołnierz Armii Krajowej mówił o swojej konspiracyjnej działalności w czasie II wojny światowej, m.in. podczas Powstania Warszawskiego.
Audio
  • 18.08.17 Włodzimierz Wiśniewski „Szczerba” o udziale w Poswataniu
Żołnierze  Armii Krajowej biorący udział w Powstaniu Warszawskim
Żołnierze Armii Krajowej biorący udział w Powstaniu WarszawskimFoto: Domena publiczna

Włodzimierz Wiśniewski brał udział w Powstaniu Warszawskim w batalionie "Chrobry". Na początku niepodległościowego zrywu  należał do "butelkarzy". Jego zadanie polegało na rzucaniu butelek z płynem zapalającym na niemieckie czołgi.

Brał tez udział w licznych akcjach, m.in. w ataku na Bank Gospodarstwa Krajowego, na rogu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu, a także natarciu na Halę Mirowską, pod koniec sierpnia 1944 roku.

W rozmowie również o tym, jak Włodzimierz Wiśniewski po Powstaniu Warszawskim trafił do niemieckich obozów, a później do armii gen. Andersa.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24

__________________

Data emisji: 18.08.17

Godzina emisji: 16.10


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kalendarium Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu 24

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 07:45
Heroiczna walka o Warszawę doczekała się dokumentalnego wydawnictwa innego niż wszystkie. Autorami Powstańczego Kalendarium są Edyta Poźniak i Witold Banach, którzy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyli 66 niepowtarzalnych, dwuminutowych audycji. Będziemy je emitować w PR24 codziennie o godz. 9:06.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnaleziono tablicę upamiętniającą ofiary Rzezi Woli

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 13:00
Upamiętnia 6 tysięcy zamordowanych warszawiaków, ale jeszcze do niedawna była zapomniana. Kilka dni temu Marcin Czapliński, warszawski społecznik, przypadkiem odkrył to miejsce w dawnej Fabryce Franaszka i postanowił działać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były ambasador: Węgrzy salutowali powstańcom warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 16:12
Kiedy 1 sierpnia 1944 r. w Warszawie rozpoczęły się walki polskiej armii podziemnej z Niemcami, wobec braku innych wojsk, Niemcy próbowali zrobić kordon wokół Warszawy z wojsk węgierskich, by odgrodzić powstańczą Warszawę od partyzantów stacjonujących w kompleksach leśnych wokół polskiej stolicy. O stanowisku Węgier wobec Powstania Warszawskiego mówił w Polskim Radiu 24 Akoś Engelmayer, były ambasador Węgier w Polsce.
rozwiń zwiń