"Prezydent Andrzej Duda realizuje zmiany, które są w interesie Polski"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 16:33
- W świetle polskiej konstytucji prezydent ma prawo skierować ustawę do ponownego rozpatrzenia przez Sejm, gdy dopatruje się uzasadnienia takiej decyzji. Prezydent miał podstawy, by zawetować ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zarówno prezydent RP, obywatele, jak i polski rząd są zdeterminowani, by dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości - powiedział w audycji Rozmowa PR24 Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.
Audio
  • 07.09.2017 Paweł Mucha: „Polacy bezsprzecznie mają rację, że potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości”.

Według Pawła Muchy musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość, by poznać efekty prac nad ustawami o KRS i SN. - Prezydent wyraźnie mówił o tym, że termin dwumiesięczny wystarczy do przygotowania projektu, który zyska aprobatę Polaków oraz rządu. Polacy bezsprzecznie mają rację, że potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości. Nie może być tak, że o awansie zawodowym decydują sędziowie. Nie można tworzyć quasi-korporacji sędziowskiej, która jest hermetyczna – wymiar sprawiedliwości jest służbą – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta komentował też informacje o udziale w pracach nad reformą sądownictwa prof. Michała Królikowskiego. Jak podkreślał Paweł Mucha, do momentu zakończenia prac Kancelaria nie będzie udzielać informacji co do składu zespołu, pracującego nad ustawami. – Jakość stanowionego prawa jest tutaj kluczowa. Prezydent Andrzej Duda realizuje zmiany, które są w interesie Polski. Nikt ze składu Sądu Najwyższego nie jest zaangażowany w prace nad projektami ustaw ws. reformy sądownictwa – zaznaczał prezydencki minister.

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się również do głosów (m.in. marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego), które domagały się ustąpienia ze stanowiska rzecznika prezydenta Krzysztofa Łapińskiego. Zdaniem Muchy rzecznik bardzo sprawnie wykonuje swoje obowiązki. – Oceny wszystkich ministrów Kancelarii dokonuje prezydent RP. Andrzej Duda podejmuje decyzje jaki zespół współpracowników z nim współdziała, to on dobiera ministrów prezydenckich. Żaden komunikat czy ośiwadczenie  ws. odwołania ministra Łapińskiego do mnie nie trafiło – mówił zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach

Polskie Radio 24/PAP

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 07.09.2017

Godzina emisji: 16:12


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozłam w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości? „PiS może podzielić los AWS”

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 20:35
Prezydent Andrzej Duda w specjalnym orędziu powiedział, że wielu Polaków ma ogromne poczucie niesprawiedliwości w związku z działaniem sądownictwa. Wyjaśnił, że zawetował ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, gdyż były niezgodne z Konstytucją. Przemówienie w poniedziałkowy wieczór wygłosiła również premier. Beata Szydło podkreśla, że Polacy chcą reformy sądownictwa i oczekują jej od lat. Zapewniła, że Prawo i Sprawiedliwość nie zrezygnuje z postulatu zmian w sądownictwie. Sytuację komentował dziennikarz Tadeusz Płużański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Może się okazać, że prezydent gra na PiS”

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 13:02
W poniedziałek prezydent zawetował ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Decyzja poprzedzona była kilkudniowymi protestami opozycji w tej sprawie. Tymczasem lider PiS, Jarosław Kaczyński uważa, że zatrzymanie reformy sądownictwa było błędem i należy zastanowić się, jak z tego wyjść. O najważniejszych wydarzeniach w Podsumowaniu Tygodnia mówili Dawid Wildstein (TVP Info) i Maciej Gajek (Newsweek).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłanka Nowoczesnej: Weta prezydenta nie dają gwarancji, że z brzydkiego kaczątka wyrośnie łabędź

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 09:50
Gościem audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka była Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Klubu Poselskiego Nowoczesnej. W Polskim Radiu 24 parlamentarzystka m.in. oceniła dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent chce dymisji szefa MON? Komentarz publicystów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 18:40
Gośćmi Debaty Dnia Polskiego Radia 24 byli Piotr Gabryel z „Do Rzeczy” i Mateusz Baczyński z portalu „Onet.pl”. Publicyści na naszej antenie komentowali m.in. sprawę medialnych doniesień dotyczących ewentualnych oczekiwań prezydenta Andrzeja Dudy ws. dymisji ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Polskiemu sądownictwu potrzebna jest głęboka reforma”

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 15:59
W środę prof. Michał Królikowski, b. wiceminister sprawiedliwości w rządach PO, przyznał w rozmowie z RMF FM, że bierze udział w pracach nad prezydenckimi propozycjami reformy sądownictwa. Wyraził pogląd, że o ile konstytucja pozwala na „radykalne reformy w wymiarze sprawiedliwości”, to jednocześnie „mrozi pewne wartości, jak niezawisłość, niezależność sądów”. O reformie sądownictwa mówił w audycji Gorący Temat radca prawny Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń