Będą kary za niewstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej? Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 16:33
Komisja Europejska wystąpiła o nałożenie kar okresowych na Polskę za niewypełnienie postanowienia ws. wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Jak dodała, polskie władze naruszyły tymczasowe postanowienie o zakazie wycinki. Gośćmi Rozmowy Polskiego Radia 24 byli Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15) i Jan Mosiński (PiS).
Audio
  • 11.09.17 Agnieszka Ścigaj i Jan Mosiński o nałożeniu kar okresowych na Polskę przez Komisję Europejską ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Jak stwierdził Jan Mosiński, "Komisja Europejska chce udowadniać opinii europejskiej, że Ziemia jest płaska, zaś Polska mówi, że Ziemia płaska nie jest". - W przypadku Puszczy Białowieskiej Komisja Europejska nie przedstawiła nam do końca konkretnych dowodów na to, że wycinka jest sprzeczna z dyrektywą unijną. Dlatego też decyzje, które podejmuje się w zakresie ochrony siedlisk i chroniąc pozostały drzewostan przed kornikiem drukarzem są zasadne – stwierdził poseł.

- Uważam, że powinni nas zostawić w świętym spokoju i nie ingerować w to, na czym od 100 lat polscy leśnicy znają się lepiej niż unijni komisarze, którzy są dopiero kilkanaście lat na swoich stanowiskach – tłumaczył swoje stanowisko Mosiński.

Z kolei Agnieszka Ścigaj odniosła się do odpowiedzi ministra Szyszko do Komisji Europejskiej, której treść była niejawna dla opinii publicznej. - Jaki był powód utajnienia argumentów i odpowiedzi pana ministra Szyszko do Komisji Europejskiej, do Trybunału Sprawiedliwości? – pytała.

Jak twierdzi minister Szyszko, "Polska całkowicie podporządkowała się postanowieniu o nakazie wstrzymania wycinki, a działania dotyczyły jedynie zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego”.

W audycji mowa była także o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. badania prawidłowości powołania przez prezydenta prezesa TK i pracach sejmowej komisji ds. Amber Gold.


Agnieszka Ścigaj i Jan Mosiński/fot.PR24 Agnieszka Ścigaj i Jan Mosiński/fot.PR24

Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24

_____________________

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha - wszystkie audycje

Data emisji: 11.09.17

Godzina emisji: 16:10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej. "Nie możemy stawiać tylko na ochronę bierną"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 13:00
W poniedziałek minister środowiska Jan Szyszko wystąpi przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.  W Polskim Radiu 24 o ochronie Puszczy mówił prof. Jacek Hilszczański z Instytutu Badawczego Leśnictwa.
rozwiń zwiń