Ksiądz Stanisław Małkowski: Jerzy Popiełuszko był męczennikiem, oddał życie za wiarę

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 18:40
70 lat temu urodził się duszpasterz ludzi pracy, błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wspominał go w Rozmowie Polskiego Radia 24 kapelan "Solidarności", ks. Stanisław Małkowski.
Audio
  • 14.09.17 Ks. Stanisław Małkowski o ks. Jerzym Popiełuszce

Ksiądz Stanisław Małkowski, poznał ks. Jerzego Popiełuszkę podczas studiów, w seminarium. – Ks. Jerzy Popiełuszko wrócił wtedy z wojska. Miał opinię człowieka ciętego, odważnego, z charakterem, a przy tym był bardzo prosty i zwyczajny w kontakcie z kolegami – wspominał gość.

Dodał, że księdza Jerzego Popiełuszkę "chciano uciszyć, wyeliminować, zniszczyć". - Chciano zniszczyć jego kapłańską postawę, przesłanie i odniesienie ewangelii zarówno do spraw osobistych jak i społecznych, publicznych politycznych, państwowych, narodowych. To wtedy było rzadkie w kaznodziejstwie katolickim w Polsce. Księża spraw publicznych jako politycznych raczej unikali w swojej pracy – zauważył gość.

Nie ma wątpliwości, że to SB zabiła księdza Jerzego Popiełuszkę. Istnieją wątpliwości, kto wydał wyrok, dał przyzwolenie. - Prokurator Andrzej Witkowski był bliski postawienia zarzutów Czesławowi Kiszczakowi i Wojciechowi Jaruzelskiemu. Wiesław Chrzanowski odebrał mu śledztwo. Potem śledztwo przywrócono na krótko, a Witold Kulesza ponownie je odebrał, gdy było blisko ustaleń - mówił gość Polskiego Radia 24. 

Ks. Małkowski wspominał także śmierć ks. Popiełuszki. - Ksiądz był maltretowany i to długo. Być może na początku stawiano mu jakieś propozycje, ale kiedy obrażenia były już tak duże, że nie dało się ich ukryć, było to po prostu okrutne znęcanie się nad człowiekiem znienawidzonym – mówił.

Jego zdaniem ks. Jerzy Popiełuszko był "więcej niż niezłomnym". - Być niezłomnym to bohaterstwo, a ks. Jerzy był męczennikiem. Co więcej, oddał życie za wiarę – podkreślił gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24

_________________

Data emisji: 14.09.17

Godzina emisji: 16:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Między prawdą a prawdą" – Patrycja Gruszyńska-Ruman i Waldemar Kasperczak

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 21:00
Audycja otrzymała Nagrodę Specjalną w Konkursie o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia 2014.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Jerzy Popiełuszko – męczennik za wiarę

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 19:55
– Ksiądz Jerzy był sumieniem Kościoła i całego polskiego narodu – powiedziała Ewa Czaczkowska, współautorka książki "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego". W ostatnich dwóch dniach trwały uroczystości upamiętniające 70. rocznicę urodzin błogosławionego kapelana "Solidarności". W audycji "Życie z duszą, czy bez" rozmowa o posłudze kapłańskiej jednej z najbardziej charyzmatycznych postaci Kościoła w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biografia matki ks. Popiełuszki. "Od razu wybaczyła mordercom syna"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 11:53
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się we wsi Okopy na Podlasiu 14 września 1947 roku. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. Został zamordowany w 1984 roku przez SB. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 roku. O rodzinie księdza mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka Milena Kindziuk, autorka książki „Matka świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cud w rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 14:55
70 lat temu urodził się duszpasterz ludzi pracy i legendarny kapelan "Solidarności" bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Kim jest dla współczesnych i co nowego wiemy o nim dziś? Gościem Polskiego Radia 24 był Tomasz Wiścicki, współautor najnowszej książki o bł. ks. Jerzym: "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego".
rozwiń zwiń