Rzecznik rządu: idziemy w tym samym kierunku, co rezydenci

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 16:30
– To kuriozalne. Spieramy się o wspólne postulaty – mówił w Rozmowie PR24 Rafał Bochenek. Rzecznik prasowy rządu premier Beaty Szydło na naszej antenie odniósł się do trwającego sporu między Radą Ministrów a lekarzami rezydentami. Młodzi medycy domagają się m.in. zwiększenia nakładów na system opieki zdrowotnej.
Audio
  • 12.10.17 Rzecznik rządu: idziemy w tym samym kierunku, co rezydenci
  • 12.10.2017 Sejmowa debata na temat protestu rezydentów. Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
Rafał Bochenek
Rafał BochenekFoto: PR24/MR

– Idziemy w tym samym kierunku, w którym chcą iść rezydenci – podkreślał w Polskim Radiu 24 Rafał Bochenek. Młodzi lekarze chcą zwiększenia finansowania służby zdrowia do poziomu 6,8 procent PKB w ciągu trzech lat. Rząd planuje natomiast, że w 2025 roku na ten cel będzie wydawanych 6 proc. PKB. – To, o czym mówią rezydenci, to postulaty programowe Prawa i Sprawiedliwości. Problem w tym, że aby dojść do wydatków na opiekę zdrowotną na poziomie 6 proc. PKB potrzeba czasu – wskazywał gość PR24, zaznaczając przy tym, że już teraz stopniowo finansowanie systemu jest zwiększane. 

Rafał Bochenek namawiał także protestujących lekarzy do podjęcia dialogu z rządem. – Rozmawiajmy o służbie zdrowia. Nie da się rozwiązać problemów, jeżeli się nie rozmawia. Potrzebny jest dialog, zachęcamy młodych lekarzy, by usiedli obok przedstawicieli innych związków zawodowych, działających w służbie zdrowia, i pochylili się nad całościowym programem finansowania ochrony zdrowia – mówił rzecznik rządu.

Gość PR24 podkreślił również, że sytuacja młodych lekarzy to pokłosie wieloletnich zaniedbań. – Chcemy, aby młodzi lekarze pracowali w Polsce, by po studiach nie wyjeżdżali z kraju. Polscy medycy są dobrze przygotowani do wykonywania swojego zawodu, ale ten system, który do tej pory funkcjonował, nie gwarantował im godnego życia i płacy na odpowiednim poziomie – pointował Rafał Bochenek.

W czwartek, w Sejmie, minister Radziwiłł podkreślił, że każdy lekarz rezydent w Polsce może liczyć na stopniowe podwyżki. W 2021 roku wynagrodzenie młodych lekarzy mają być nie mniejsze niż 5250 złotych. Dziś ta kwota jest o 2000 złotych niższa.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24

_____________________

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha - wszystkie audycje

Data emisji: 12.10.17

Godzina emisji: 16.13Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Premier: złożyłam protestującym rezydentom konkretną propozycję

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 17:09
Do czwartku protestujący rezydenci mają podjąć decyzję czy wezmą udział w pracach zespołu do prac nad ich postulatami. - To bardzo dobra oferta rządu, nie zapraszaliśmy innych grup zawodowych do takich rozmów - oświadczyła premier Beata Szydło po spotkaniu z lekarzami-rezydentami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rezydenci: wznawiamy głodówkę, czekamy na wiążące decyzje rządu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 22:00
„Złożyłam protestującym rezydentom propozycję powołania wspólnego zespołu do prac nad ich postulatami” - oświadczyła po spotkaniu z lekarzami premier Beata Szydło. Protestujący oświadczyli, że premier nie spełniła żadnego z ich postulatów: podwyżki wynagrodzeń, szybkiej ścieżki dojścia do finansowania służby zdrowia na poziomie przekraczającym 6 procent oraz likwidacji kolejek. O proteście lekarzy rezydentów mówił w audycji Północ-Południe dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głodówka trwa. Czego domagają się lekarze - rezydenci?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 17:39
Lekarze rezydenci kontynuują protest głodowy. Według przedstawicieli Porozumienia Rezydentów OZZL „rozmowy z premier Beatą Szydło nie przyniosły oczekiwanych skutków”. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest głodowy lekarzy rezydentów. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:11
Każdy rezydent może liczyć na stopniowe podwyżki - mówił w Sejmie minister zdrowia. Zapewnił, że pod koniec 2021 roku będą oni zarabiać o ponad 2 tysięcy złotych więcej niż obecna pensja minimalna, na jaką może liczyć rezydent. W czwartek Konstanty Radziwiłł przedstawia informację w sprawie protestu głodowego lekarzy rezydentów, trwającego od 2 października. O proteście rezydentów mówili w Polskim Radiu 24 publicysta „Sieci” Marek Król, dr Jerzy Gryglewicz ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego i Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rezydenci nadal protestują. „To nasz krzyk rozpaczy”

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 15:30
– To nasz krzyk rozpaczy i determinacji w drodze do pozytywnych zmian – mówił w Gorącym Temacie Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL. Lekarze rezydenci kontynuują protest głodowy, nie zgadzając się na propozycje rządu, dotyczące realizacji ich postulatów.
rozwiń zwiń