Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś: system losowego przydzielania spraw gwarancją bezstronności

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 16:30
– Istniało mnóstwo mechanizmów manipulacji, które pozwalały na przydzielenie konkretnej sprawy wybranemu sędziemu – mówił w Rozmowie PR24 Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. Właśnie ruszył – w trzech sądach – pilotażowy program losowego przydzielania sędziom spraw, który ma w sposób niewzbudzający podejrzeń decydować o tym, kto będzie prowadził konkretne postępowanie.
Audio
  • 16.10.17 Michał Woś o systemie losowego przydzielania spraw sędziom

Jak przekonywał minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, nowy system przede wszystkim gwarantować będzie bezstronność sądowych postępowań. Michał Woś podkreślał w PR24, że program wykluczy możliwość ręcznego dobierania spraw do sędziego.

– To komputerowy, losowy system przydzielania spraw, oparty na algorytmie matematycznym. Teraz ten program będzie decydował, zamiast przewodniczących wydziałów i prezesów, która sprawa trafi do danego sędziego – wskazywał wiceszef resortu sprawiedliwości. – Dotychczas funkcjonowało to w taki sposób, że przewodniczący wydziału, prezes, prowadził alfabetyczną listę sędziów. Istniało mnóstwo mechanizmów manipulacji, które pozwalały na przydzielenie konkretnej sprawy wybranemu sędziemu – dodawał Michał Woś.

Wiceminister sprawiedliwości zwraca także uwagę, że poza gwarancją bezstronności, jest jeszcze jedna bardzo ważna zaleta nowego systemu: równomierne rozłożenie spraw pomiędzy poszczególnych sędziów. Podkreślał, że nie będzie tak, że jeden sędzia jest przygniatany ciężarem bardzo wielu spraw, a drugi sędzia tych spraw trochę albo dużo mniej.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach. 

Polskie Radio 24/IAR

_____________________

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha - wszystkie audycje

Data emisji: 16.10.17

Godzina emisji: 16.13


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Sądy testują system losowego przydziału spraw. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 15:38
Ruszył pilotażowy program losowego przydzielania sędziom spraw. Jak na razie w trzech sądach – w Warszawie, Gliwicach i Suwałkach. Od nowego roku system ma objąć cały kraj. W Polskim Radiu 24 komentarz Adama Tomczyńskiego, byłego sędziego, a także dra Jacka Sokołowskiego z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń