X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„Poprzednie rządy traktowały służbę zdrowia jako coś niechcianego”

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 17:21
Minister zdrowia spotyka się w piątek (od godz. 17.30) w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta z grupą rezydentów. Część lekarzy, domagając się zwiększenia nakładów na system opieki zdrowotnej, wypowiedziało klauzule opt-out. W Rozmowie PR24 – o sytuacji w ochronie zdrowia – mówili Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Jarosław Sachajko z Kukiz’15.
Audio
  • 5.01.18 Urszula Pasławska i Jarosław Sachajko o kłopotach w systemie opieki zdrowotnej

Około 3,5 tysiąca lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out, która pozwala na pracę w wymiarze większym niż 48 godzin. To spowodowało trudności w zagwarantowaniu obsady dyżurów w niektórych placówkach, ale resort zdrowia zapewnia, że bezpieczeństwo pacjentów nie jest zagrożone.

Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko, problemy w systemie opieki zdrowotnej to efekt wieloletnich zaniedbań. – Jesteśmy na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem wielkości PKB, którą przeznaczamy na ochronę zdrowia – mówił, wskazując przy tym jednocześnie na kłopoty kadrowe w polskim systemie, spowodowane wyjazdami lekarzy zagranicę. – To danina krwi, jaką Polska płaci Europie – komentował.

– Poprzednie rządy traktowały służbę zdrowia jako coś niechcianego, bo i tak „niewiele można zrobić”, nie da się przeprowadzić żadnych spektakularnych działań. To przez te paskudne zaniedbania nasi rodzice, dziadkowie żyją o kilka lat której niż ich rówieńscy z Europy Zachodniej – dodawał Jarosław Sachajko.

Urszula Pasławska z kolei przekonywała, że obecne problemy można rozwiązać za pomocą lepszego gospodarowania budżetem. – Słyszymy od premiera Morawieckiego, wcześniej wicepremiera, jak duże mamy nadwyżki w budżecie. Składamy propozycje dot. przesunięć tych środków na wsparcie systemu opieki zdrowej – mówiła polityk, zaznaczając że stan służby zdrowia wymaga natychmiastowej interwencji wszystkich środowisk. – Sytuacja w ochronie zdrowia powinna być poza politycznym sporem. Ten problem narasta od lat, należy stawić mu czoła – pointowała Urszula Pasławska.

Niedawno weszła w życie nowelizacja, na mocy której nakłady na opiekę zdrowotną mają stopniowo rosnąć, do 6 proc. PKB w 2025 roku. Protestujący lekarze chcą gwarancji finansowania systemu na poziomie 6,8 proc. PKB już w 2021 roku.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.   

Polskie Radio 24/IAR/zz

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 5.01.18

Godzina emisji: 16.12


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Minister Radziwiłł do dymisji? „Nie widzę powodów”

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 16:35
Opozycja chce odwołania ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła. Jak oceniała w Rozmowie PR24 Paulina Hennig-Kloska, „szef resortu nie odpowiedniej siły przebicia”, by wywalczyć odpowiedniej wysokości środki na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. – Nie widzę powodów, by minister podawał się do dymisji – komentowała natomiast Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Radziwiłł spotka się z lekarzami rezydentami

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 13:31
W piątek o godz. 17 ma się rozpocząć spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z protestującymi lekarzami-rezydentami. O tym, czy jest szansa na porozumienie, mówił w audycji Północ Południe dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o klauzulach opt-out. „Problem nabrzmiewał przez wiele lat”

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 14:11
Część lekarzy wypowiedziała klauzule opt-out, które pozwalają im pracować w większym wymiarze niż 48 godzin w tygodniu. Co to oznacza dla funkcjonowania szpitali, a także samych pacjentów? O tym w audycji Społeczny Punkt Widzenia mówił Krzysztof Żochowski, dyrektor szpitala w Garwolinie i wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.
rozwiń zwiń