„Poprzednie rządy traktowały służbę zdrowia jako coś niechcianego”

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 17:21
Minister zdrowia spotyka się w piątek (od godz. 17.30) w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta z grupą rezydentów. Część lekarzy, domagając się zwiększenia nakładów na system opieki zdrowotnej, wypowiedziało klauzule opt-out. W Rozmowie PR24 – o sytuacji w ochronie zdrowia – mówili Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Jarosław Sachajko z Kukiz’15.
Audio
  • 5.01.18 Urszula Pasławska i Jarosław Sachajko o kłopotach w systemie opieki zdrowotnej

Około 3,5 tysiąca lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out, która pozwala na pracę w wymiarze większym niż 48 godzin. To spowodowało trudności w zagwarantowaniu obsady dyżurów w niektórych placówkach, ale resort zdrowia zapewnia, że bezpieczeństwo pacjentów nie jest zagrożone.

Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko, problemy w systemie opieki zdrowotnej to efekt wieloletnich zaniedbań. – Jesteśmy na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem wielkości PKB, którą przeznaczamy na ochronę zdrowia – mówił, wskazując przy tym jednocześnie na kłopoty kadrowe w polskim systemie, spowodowane wyjazdami lekarzy zagranicę. – To danina krwi, jaką Polska płaci Europie – komentował.

– Poprzednie rządy traktowały służbę zdrowia jako coś niechcianego, bo i tak „niewiele można zrobić”, nie da się przeprowadzić żadnych spektakularnych działań. To przez te paskudne zaniedbania nasi rodzice, dziadkowie żyją o kilka lat której niż ich rówieńscy z Europy Zachodniej – dodawał Jarosław Sachajko.

Urszula Pasławska z kolei przekonywała, że obecne problemy można rozwiązać za pomocą lepszego gospodarowania budżetem. – Słyszymy od premiera Morawieckiego, wcześniej wicepremiera, jak duże mamy nadwyżki w budżecie. Składamy propozycje dot. przesunięć tych środków na wsparcie systemu opieki zdrowej – mówiła polityk, zaznaczając że stan służby zdrowia wymaga natychmiastowej interwencji wszystkich środowisk. – Sytuacja w ochronie zdrowia powinna być poza politycznym sporem. Ten problem narasta od lat, należy stawić mu czoła – pointowała Urszula Pasławska.

Niedawno weszła w życie nowelizacja, na mocy której nakłady na opiekę zdrowotną mają stopniowo rosnąć, do 6 proc. PKB w 2025 roku. Protestujący lekarze chcą gwarancji finansowania systemu na poziomie 6,8 proc. PKB już w 2021 roku.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.   

Polskie Radio 24/IAR/zz

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 5.01.18

Godzina emisji: 16.12


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Minister Radziwiłł do dymisji? „Nie widzę powodów”

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 16:35
Opozycja chce odwołania ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła. Jak oceniała w Rozmowie PR24 Paulina Hennig-Kloska, „szef resortu nie odpowiedniej siły przebicia”, by wywalczyć odpowiedniej wysokości środki na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. – Nie widzę powodów, by minister podawał się do dymisji – komentowała natomiast Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Radziwiłł spotka się z lekarzami rezydentami

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 13:31
W piątek o godz. 17 ma się rozpocząć spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z protestującymi lekarzami-rezydentami. O tym, czy jest szansa na porozumienie, mówił w audycji Północ Południe dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o klauzulach opt-out. „Problem nabrzmiewał przez wiele lat”

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 14:11
Część lekarzy wypowiedziała klauzule opt-out, które pozwalają im pracować w większym wymiarze niż 48 godzin w tygodniu. Co to oznacza dla funkcjonowania szpitali, a także samych pacjentów? O tym w audycji Społeczny Punkt Widzenia mówił Krzysztof Żochowski, dyrektor szpitala w Garwolinie i wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.
rozwiń zwiń