Jacek Żalek: władza uważała, że jest od tego, by służyć miliarderom

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 17:07
– Mieliśmy władzę, która była na postronku służb i baronów tych służb – mówił w Rozmowie PR24 Jacek Żalek z Porozumienia. Polityk w taki sposób komentował m.in. zatrzymania w sprawie nieprawidłowości przy prywatyzowaniu spółki Ciech. Jednym z zatrzymanych jest były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL.
Audio
  • 12.02.18 Jacek Żalek: Władza uważała, że jest od tego, by służyć miliarderom

Prywatyzacja spółki miała miejsce w 2014 roku. Pakiet kontrolny akcji od skarbu państwa kupiła spółka KI Chemistry z grupy Kulczyk. W sprawie nieprawidłowości wokół prywatyzacji Ciechu CBA zatrzymało sześć osób. Wśród nich są były wiceminister skarbu Paweł T., radca ministra, Michał M. oraz dyrektor i specjalista Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Tomasz Z. i Jakub W. Zatrzymano również dwóch przedstawicieli spółki doradczej ING Securities, którzy brali udział w prywatyzacji spółki Ciech.

– Dotychczas cały aparat państwa „drżał”, żeby tylko łaskawie jakiś miliarder zwrócił uwagę na jednego czy drugiego. Wtedy taka osoba zyskiwała w oczach władzy; władza uważała, że jest od tego, by służyć tym miliarderom, a nie Polsce. To było przerażające – komentował w Polskim Radiu 24 Jacek Żalek.

Polityk Porozumienia odniósł się również m.in. do informacji "Gazety Polskiej Codziennie", która poinformowała że spółka założona przez Bartłomieja Sienkiewicza (byłego szefa MSW) w ciągu ostatnich sześciu lat zarobiła dzięki współpracy z PKN Orlen ponad 4 mln zł; nie wiadomo, czy nowy prezes koncernu będzie chciał kontynuować z nią współpracę.

– To przykład korupcji politycznej. Z punktu widzenia formalno-prawnego zapewne jest wszystko w porządku, ale jest inaczej z perspektywy przyzwoitości – oceniał Jacek Żalek.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.    

Polskie Radio 24/PAP/IAR/zz

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 12.02.18

Godzina emisji: 16.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicyści o zatrzymaniach ws. prywatyzacji Ciechu. „Sprzedaż spółki odbyła się po cenach hurtowych”

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 15:00
Sześć osób, w tym były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL Paweł T. i były prezes Giełdy Papierów Wartościowych, zostało zatrzymanych w sprawie prywatyzacji Ciechu - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. O nieprawidłowościach podczas prywatyzacji spółki Ciech, lidera polskiego rynku chemicznego i jednej z największych polskich firm o międzynarodowym zasięgu, mówili w Debacie Poranka Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie) oraz Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Gmyz: Tak naprawdę Jan Kulczyk dostał Ciech za darmo

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 13:50
Trwają przesłuchania osób zatrzymanych w związku z nieprawidłowościami przy prywatyzacji spółki Ciech. Mają oni usłyszeć zarzuty przekroczenia uprawnień, korupcji i poświadczania nieprawdy w dokumentach. W Polskim Radiu 24 komentarz Cezarego Gmyza z Telewizji Polskiej, dziennikarza śledczego.
rozwiń zwiń