Sebastian Kaleta: polityka zagraniczna to nie tylko pasmo przyjemnych bankietów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 16:30
- Od dwóch lat nasz rząd konsekwentnie formułuje nowe cele polityki zagranicznej. To m.in. pilnowanie polskiej racji stanu i nieuciekanie się tylko do pustych gestów, jak klepanie po plecach, ale realna walka o interesy Polski. To trudne, ale nikt nie mówił, że polityka zagraniczna to pasmo przyjemnych bankietów – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 Sebastian Kaleta. Expose ministra Jacka Czaputowicza komentowali także Iwona Michałek (Porozumienie) i Paweł Kobyliński (Nowoczesna).
Audio
  • 21.03.18 Iwona Michałek, Paweł Kobyliński i Sebastian Kaleta o wystąpieniu ministra Jacka Czaputowicza.

"Trudno się zgodzić z zarzutem, że prowadzimy politykę konfliktu ze wszystkimi. Celem Polski jest współpraca, ale czasami nasze interesy się różnią i następuje ich zderzenie" – powiedział w środę podczas swojego expose szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Dodał, że celem Polski jest silna Unia Europejska. "Kwestią fundamentalną dla jej skuteczności jest zdolność uzyskania rzeczywistego mandatu demokratycznego do działania. Unia silna, to Unia ciesząca się poparciem wchodzących w jej skład państw i narodów" – mówił szef polskiej dyplomacji.

Zdaniem Iwony Michałek, prof. Czaputowicz wygłosił bardzo dobre przemówienie. - Minister pokazał się z merytorycznej strony. Mówił o wszystkim co trzeba, o najważniejszych rzeczach, o sojuszach, które mamy zawiązane i które chcemy wspierać i rozwijać. Mówił też o Sojuszu Transatlantyckim, o Trójmorzu i Trójkącie Weimarskim, o bezpieczeństwie – wyliczała.

Według Pawła Kobylińskiego, mówienie o tym, że Unia Europejska jest w kryzysie nie pokrywa się z rzeczywistością. – Ten kryzys w Unii, o którym mówił minister Czaputowicz tak ma się do rzeczywistości, że cała nasza koniunktura gospodarcza oparta jest właśnie na tym, że panuje koniunktura w Unii Europejskiej. Jesteśmy zapleczem produkcyjnym UE i nie chciałbym by się ziściło uderzanie w Unię i mówienie, że jest słaba i zaraz się rozpadnie – tłumaczył gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/pr

__________________

Rozmowa PR24 w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 21.03.18

Godzina emisji: 16:10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Sejmowe expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 11:00
Pozycja międzynarodowa Polski wynika z silnej pozycji, jaką posiada ona w Europie - powiedział szef MSZ przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku. Wystąpienie ministra transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. W PR24 można też było wysłuchać komentarza prezydenta Andrzeja Dudy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Czaputowicz o priorytetach polskiej dyplomacji. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 11:59
Szef MSZ przedstawił dziś w Sejmie priorytety polskiej dyplomacji w 2018 roku. Najważniejszymi elementami jego wystąpienia były bezpieczeństwo, działania globalne i Unia Europejska. Minister Czputowicz wiele mówił też o wschodnich sąsiadach Polski – Ukrainie, Rosji i Białorusi. Expose ministra komentowali w Polskim Radiu 24 były dyplomata dr Ryszard Żółtaniecki, prof. Andrzej Gil (Katolicki Uniwersytet Lubelski), prof. Maciej Drzonek (Uniwersytet Szczeciński), Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita), Maciej Kożuszek (Gazeta Polska Codziennie) i Wojciech Jakóbik (red. nacz. BiznesAlert.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Expose szefa MSZ Jacka Czaputowicza. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 15:33
- Minister Jacek Czaputowicz nie jest celebrytą, który wygłasza kontrowersyjne tezy, który próbuje się popisywać tym, co chciałby zrobić. To dyplomata, naukowiec, profesor i takie było jego wystąpienie – konkretne – powiedział w audycji Gorący Temat Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność. Wystąpienie szefa polskiej dyplomacji komentowała także dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń