"Pokój chocimski" Marcella Bacciarellego zyska nowy blask

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 13:51
"Pokój chocimski" pędzla Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta, przedstawia historyczną scenę zawarcia traktatu pokojowego między Polską a Imperium Osmańskim w Chocimiu 9 listopada 1621 roku. Obiekt wymaga kompleksowych prac konserwatorskich, które mają powstrzymać procesy niszczenia, a także wydobyć wszystkie jego walory artystyczne, historyczne i estetyczne. O „Pokoju chocimskim” mówił w audycji Utracone, Odzyskane Ziemowit Koźmiński, zastępca dyrektora ds. marketingu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Audio
  • 09.09.2017 Ziemowit Koźmiński: całość prac konserwatorskich i badawczych będzie finansowana przez stronę turecką
Traktat chocimski, obraz Marcello Bacciarelli
Traktat chocimski, obraz Marcello BacciarelliFoto: wikipedia / domena publiczna

Prace konserwatorskie prowadzone będą na terenie Zamku Królewskiego do marca przyszłego roku. Konserwację sfinansuje Ambasada Turcji - w związku z rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zdaniem Ziemowita Koźmińskiego wiele skradzionych przez Niemców obiektów wróciło do Polski jeszcze w latach 40.

- Obrazy z Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego zostały ukryte w podziemiach Muzeum Narodowego w Warszawie. Zostały potem przejęte przez Niemców, ale jeszcze przed 1947 rokiem wróciły do Polski. Po odbudowie Zamku płótna wróciły na miejsca w Sali Rycerskiej, do których zostały namalowane. „Pokój chocimski” to jeden z sześciu wielkich obrazów Marcela Bacciarellego i w tym miesiącu rozpoczynamy jego gruntowną konserwacje – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta ambasadzie Turcji spodobał się pomysł renowacji obrazu. – Pokój chocimski, zawarty między Rzeczpospolita a Imperium Osmańskim, był uważany przez króla Stanisława Augusta za wydarzeniem, które zasługiwało na szczególne podkreślenie. W renowację obrazu zaangażowała się ambasada Turcji – całość prac konserwatorskich i badawczych będzie finansowana przez stronę turecką. 26 września zdejmujemy obraz ze ściany, zbadana zostanie struktura obrazu, a płótno zostanie poddane renowacji. Po pięciu miesiącach obraz wróci na Zamek, gdzie na oczach publiczności będą wykonywane ostatnie prace – mówił Koźmiński.

Obraz o wymiarach 340 x 276 cm na stałe znajduje się w Sali Rycerskiej, wchodzącej w skład Apartamentu Wielkiego króla Stanisława Augusta na I piętrze Zamku Królewskiego

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 09.09.2017

Godzina emisji: 13:07

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zrabowane dzieła wracają do Polski. Pomogła Magdalena Ogórek

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 15:40
Do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie trafiły trzy cenne dzieła skradzione w czasie II Wojny Światowej. Przekazał je Horst Wachter, syn funkcjonariusza SS z Generalnej Guberni Otto Wachtera. O sukcesie mówiła w programie Gorący Temat autorka magazynu "Utracone, odzyskane" dr Magdalena Ogórek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aplikacja ArtSherlock. Każdy może odnaleźć utracone dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 19:47
ArtSherlock pozwala sprawdzić czy dane dzieło, które oglądamy w muzeum znajduje na liście dzieł utraconych w wojennej zawierusze. O aplikacji opowiadał w programie Utracone, Odzyskane jej współtwórca Mariusz Pilus (Fundacja Communi Hereditate).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakup kolekcji Czartoryskich. „Jedno z największych wydarzeń w kulturze polskiej”

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 13:51
– To kolekcja przyćmiewająca niektóre kolekcje zagraniczne i światowe. Trudno to zrozumieć, jeśli się nie usłyszy tej liczby, czyli ponad 300 tysięcy przedmiotów. To była ogromna praca, by wszystkie te przedmioty skatalogować, by móc je potem powierzyć narodowi polskiemu – mówił w audycji Utracone, Odzyskane Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Lubomirskich i Czartoryskich, który pomagał przy sprzedaży kolekcji Czartoryskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ministerstwo kultury realizuje polską rację stanu"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 13:55
Zaginiony w czasie drugiej wojny światowej obraz Simona de Vliegera "Wzburzone morze z okrętami" wrócił do Muzeum Narodowego. To nie jedyny w ostatnich miesiącach sukces polskich władz w kontekście restytucji dzieł sztuki. – Nie ma takiego drugiego ministra kultury, jak Piotr Gliński, który w tak krótkim czasie miałby tyle sukcesów – mówiła w audycji Utracone, Odzyskane Joanna Lichocka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utracone, odzyskane: Tropem obrazu "Wzburzone morze z okrętami"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 13:47
Zaginiony w czasie drugiej wojny światowej obraz Simona de Vliegera, "Wzburzone morze z okrętami", w ostatnich dniach wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. W audycji Utracone, Odzyskane Magdy Ogórek o losach dzieła holenderskiego malarza mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.
rozwiń zwiń