Ekspert: Podczas II wojny światowej Polskę grabili nie tylko Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 13:57
Nie tylko Niemcy podczas II wojny światowej zajmowali się grabieżą polskich dzieł sztuki. Jak wskazywał w audycji Utracone, Odzyskane dr Robert Kudelski, ekspert ds. strat wojennych w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki, większość specjalistów zajmujących się „zabezpieczaniem” będących w Polsce dzieł sztuki była Austriakami.
Audio
  • 30.09.17 Ekspert: Podczas II wojny światowej Polskę grabili nie tylko Niemcy
Wystawa  Najcenniejsze . Kolekcja Książąt Czartoryskich prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich. Kraków 06.04.2017
Wystawa " Najcenniejsze . Kolekcja Książąt Czartoryskich" prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich. Kraków 06.04.2017Foto: Jan Graczynski / East News

Robert Kudelski zauważył na naszej antenie, że po II wojnie światowej Austria była traktowana jako kraj, który był ofiarą nazizmu. Gość PR24 zaznaczył przy tym, że o ile mieszkańcy tego kraju rzeczywiście mogli odczuć negatywne skutki wojny, to znaczna część specjalistów, zajmujących się dziełami sztuki, bardzo dobrze wkomponowała się machinę państwową III Rzeszy.

– Specjaliści, konserwatorzy zabytków, muzealnicy czy historycy sztuki, którzy „zabezpieczali” znajdujące się w Polsce zabytki, w trzech czwartych byli Austriakami – wskazywał Robert Kudelski. – Tamtejsi eksperci współpracowali z nazistowskimi komórkami, prowadzącymi akcję grabieży dzieł sztuki – dodawał.

W kontekście „pracy” austriackich specjalistów przy „zabezpieczaniu” polskich dzieł sztuki, nie może dziwić, że obecnie w Austrii niekiedy „wypływają” zrabowane w czasie II wojny światowej eksponaty. Gospodarz audycji – Magdalena Ogórek – przypomniała sprawę z 2007 roku, kiedy to na śmietniku w miejscowości Zell am See odnaleziono wysadzany rubinami krzyż pasyjny, który – jak się okazało – pochodził z kolekcji Czartoryskich.

Więcej w całej audycji.

Polskie Radio 24

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 30.09.17

Godzina emisji: 13.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zrabowane dzieła wracają do Polski. Pomogła Magdalena Ogórek

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 15:40
Do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie trafiły trzy cenne dzieła skradzione w czasie II Wojny Światowej. Przekazał je Horst Wachter, syn funkcjonariusza SS z Generalnej Guberni Otto Wachtera. O sukcesie mówiła w programie Gorący Temat autorka magazynu "Utracone, odzyskane" dr Magdalena Ogórek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grabież na wielką skalę w czasie Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 18:35
– Pierwsze impulsy dzikiej grabieży prywatnej niemieckich żołnierzy odbywały się już od pierwszego dnia Powstania Warszawskiego. Na przykład żołnierze codziennie rano odwozili z Pałacu Brühla pakunki, które przesyłali do Niemiec do swoich rodzinnych miejscowości – mówił w audycji dr Mariusz Klarecki – historyk sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utracone, odzyskane: Tropem obrazu "Wzburzone morze z okrętami"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 13:47
Zaginiony w czasie drugiej wojny światowej obraz Simona de Vliegera, "Wzburzone morze z okrętami", w ostatnich dniach wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. W audycji Utracone, Odzyskane Magdy Ogórek o losach dzieła holenderskiego malarza mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojenne straty Polaków. "To było metodyczne szabrowanie"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 13:55
W ostatnim czasie rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Rząd niemiecki utrudnia odzyskiwanie dzieł sztuki zrabowanych podczas wojny”

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 14:05
Rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
rozwiń zwiń