Utracony obraz Siemiradzkiego wystawiony na aukcji w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 14:49
Utracony w czasie wojny obraz Henryka Siemiradzkiego - arcydzieło zaliczone do polskich strat wojennych - zostało wystawione na aukcji obrazów w Londynie – ustaliła "Rzeczpospolita". Mówił o tym w audycji Utracone Odzyskane redaktor Marek Kozubal z "Rzeczpospolitej".
Audio
  • 18.11.17 Marek Kozubal o obrazie Siemiradzkiego wystawionym na aukcji w Londynie.
Henryk Siemiradzki
Henryk SiemiradzkiFoto: Domena publiczna

Obraz Henryka Siemiradzkiego „Taniec wśród mieczów" znalazł się w katalogu domu aukcyjnego Sotheby's wśród dzieł sztuki rosyjskiej, których sprzedaż planowana jest na 28 listopada. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło działania, które mają na celu wycofanie obrazu z aukcji.

Jak podkreślił Marek Kozubal, prywatny właściciel niemiecki nabył obraz w latach 60. od kogoś z rodziny. - Wydawać by się mogło, że sprawa jest prosta, ale nie jest. Dom aukcyjny Sotheby's już dwukrotnie odrzucił bowiem propozycję polskiego ministra kultury, by zdjąć obraz z aukcji. Istnieje więc zagrożenie, że za kilkanaście dni obraz zostanie sprzedany – mówił gość.


Taniec wśród mieczów, 1880
Taniec wśród mieczów, 1880 r., fot: domena publiczna

Jego zdaniem, „Polska ma zbyt słabe służby, które nie są w stanie podjąć walki o obraz".

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/pr

Wiecej w audycji z cyklu Utracone Odzyskane

___________________

Data emisji: 18.11.17

Godzina emisji: 13:15

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Portret młodzieńca” – najcenniejsze dzieło utracone podczas II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 19:30
Zaginiony podczas II wojny światowej „Portret młodzieńca” Rafaela Santi rozpala wyobraźnię nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ślad po dziele - które trafiło do polskich zbiorów za sprawą Izabeli z Flemingów Czartoryskiej - urwał się w 1945 roku. Mówił o tym w audycji Magdaleny Ogórek "Utracone, Odzyskane" dr Robert Kudelski, autor pracy „Zaginiony Rafael”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grabież polskich dóbr w czasie II wojny światowej. "Najtrudniej odzyskać przedmioty z Niemiec i Austrii"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 13:31
Prawo w Niemczech mówi o 30-letniej karencji, która powoduje, że syn czy córka nie musi tłumaczyć się z tego, w jakich okolicznościach rodzice nabyli dane obrazy. Dokąd trafiały zagrabione z Warszawy w czasie II wojny światowej zabytki i jak je odzyskiwać? O tym w audycji "Utracone, odzyskane" mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrabowane obrazy Picassa i Chagalla odkryte 70 lat po wojnie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:40
Niemiecka policja w 2012 roku zabezpieczyła w prywatnym mieszkaniu w Monachium kolekcję ponad 1300 obrazów, zrabowanych rodzinom żydowskim. Służby zarekwirowały m.in. obrazy Picassa, Chagalla, Liebermanna. Właścicielem tego bezcennego zbioru okazał się Cornelius Gurlitt, syn Hildebrandta Gurlitta, marchanda Adolfa Hitlera. O kolekcji Gurlitta mówił w audycji Utracone Odzyskane dr Robert Kudelski, historyk sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwe losy obrazu "Dama z Gronostajem" Leonarda da Vinci

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 14:29
„Dama z gronostajem" to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. Jest jednym z zaledwie kilkunastu namalowanych przez Leonarda da Vinci obrazów. Od 19 maja prezentowany jest w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. O losach obrazu w audycji Utracone, Odzyskane mówił Marek Kozubal z Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utracone, Odzyskane. "To największa strata od czasu potopu szwedzkiego"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 14:11
– Podczas II wojny światowej Archiwum Akt Nowych straciło niemal wszystkie zasoby. Po powstaniu warszawskim spłonęło 95 procent dokumentów – mówił w audycji Utracone, Odzyskane Mariusz Olczak z AAN. Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, znaczne straty poniosło także Archiwum Główne Akt Dawnych.
rozwiń zwiń