"Szklane negatywy" – digitalizacja unikatowej kolekcji w gdańskim muzeum

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 13:48
Muzeum Narodowe w Gdańsku przeprowadziło digitalizację 700 szklanych negatywów, wykonanych przed II wojną światową. Stanowią one część unikatowej kolekcji, dokumentującej m.in. dawne zbiory gdańskiego Muzeum Miejskiego. O projekcie mówiła w audycji Utracone, Odzyskane autorka Projektu Magdalena Podgórzak.
Audio
  • 17.03.2018 Magdalena Podgórzak: „Zabezpieczamy obiekty, które są zabytkiem”.
Projekt obejmował digitalizację 1000 szklanych negatywów i ich bezpłatne udostępnienie w internetowym katalogu zbiorów Muzeum.
Projekt obejmował digitalizację 1000 szklanych negatywów i ich bezpłatne udostępnienie w internetowym katalogu zbiorów Muzeum.Foto: http://szklanenegatywy-mng.pl

Utrwalone na szkle fotografie ukazują m.in. obiekty ze zbiorów Muzeum Miejskiego, widoki Gdańska i okolic, zabytki z kościołów, szkice, rysunki i plany architektoniczne, jak również reprodukcje z albumów o sztuce.

Według Magdaleny Podgórzak digitalizacja dostarczyła wielu ciekawych materiałów badawczych. – "Szklane negatywy" to fotografie i ich negatywy utrwalone na szkle, które powstały w latach 1919-1942. Przedstawiają one zarówno obiekty z dawnej kolekcji muzeum, jak i widoki oraz zabytki Gdańska. Dzięki digitalizacji otrzymujemy fotografie w formie pozytywu i możemy im się dokładnie przyjrzeć. Zabezpieczamy obiekty, które są zabytkiem. Wiemy, że tych negatywów było 10 tys., przeprowadziliśmy dotychczas digitalizację 1700 fotografii, a na terenie muzeum znajduje się łącznie 2700 negatywów. Pozostałe zostały wywiezione podczas wojny, część z nich na pewno została zniszczona – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Efekty projektu zostały opublikowane na stronie: szklanenegatywy-mng.pl. W kolejnych latach Muzeum Narodowe w Gdańsku ma w planach dalsze prace związane z badaniem strat wojennych, w tym digitalizację przedwojennych klisz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_______________________

Data emisji: 17.03.2018

Godzina emisji: 13:16


Zobacz więcej na temat: fotografia Gdańsk Trójmiasto
Czytaj także

"Paderewski" w Muzeum Narodowym. Opowieść o niezwykłym człowieku

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 15:13
Obrazy, rysunki, zdjęcia i inne zabytki przekazane w darze przez Ignacego Jana Paderewskiego dla Muzeum Narodowego w Warszawie, ukazują niezwykłe zaangażowanie muzyka i męża stanu w propagowanie sprawy niepodległości Polski na całym świecie i późniejszą jego karierę polityczną - m.in. piastowanie funkcji premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej. O wystawie "Paderewski" mówiła w audycji Utracone Odzyskane jej kuratorka dr Magdalena Pinker.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnicza kolekcja Corneliusa Gurlitta

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 14:06
Kolekcja Corneliusa Gurlitta wydawała się bezpowrotnie utracona. Dziś uważa się ją za odzyskaną, ale czy do końca? O wartości i znaczeniu dla polskich zbiorów kolekcji Corneliusa Gurlitta mówiła w audycji Utracone, Odzyskane dr Izabela Galicka, historyk sztuki.
rozwiń zwiń