Wiceminister kultury: pomysł na niezależność dziennikarską dogorywa na naszych oczach

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 18:01
– Prowadzimy analizy ws. repolonizacji mediów, projekt w tej sprawie możliwy jest jesienią – informowała w audycji Dwoje na Jednego wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.
Audio
  • 19.03.17 Wanda Zwinogrodzka: "Kinematografia nie może być bezpośrednio podległa czynnikom politycznym"
Wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka
Wiceminister kultury Wanda ZwinogrodzkaFoto: PR24/Jakub Wacławski

Mark Dekan, szef niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego Ringier Axel Springer, wysłał list do pracowników firmy w Polsce, którego fragmenty opublikowały "Wiadomości" TVP. Szef medialnego giganta napisał, że ostatni szczyt UE "razem z Tuskiem wygrali Polacy – wszyscy ci, którzy są dumni z przynależności do Unii Europejskiej". Dekan sprecyzował również swoje wymagania wobec dziennikarzy.

Jak zwracała uwagę Wanda Zwinogrodzka, sprawa ma dwa aspekty. – Jeden to kwestia samego działania wydawcy, który próbuje narzucić, a przynajmniej nakreślić interpretację faktów politycznych i proponuje to zatrudnionym u siebie dziennikarzom. To nie jest tak, że takich praktyk nie było wcześniej, owszem pojawiały się. Można powiedzieć, że pomysł na niezależność dziennikarską i obiektywizm w zakresie informacji rozwijał się w historii prasy przez dziesięciolecia i chyba właśnie dogorywa na naszych oczach. Trzeba też jasno powiedzieć, że proces też dotyczy nie tylko Polski, ale również prasy europejskiej i amerykańskiej. Tak mniej więcej wygląda świat prasy - powiedziała.

Wiceminister kultury podkreśliła również, że w Polsce jesteśmy w szczególnie sytuacji na tle Europy Zachodniej, ponieważ duża część naszej prasy jest kontrolowana przez kapitał niemiecki. - Gdyby to był obcy, zróżnicowany kapitał to można byłoby mówić o większym pluralizmie.  Natomiast my mamy wyraźną dominację niemieckiego kapitału. Moim zdaniem nie jest to korzystna sytuacja i trzeba ją poprawić - tłumaczyła wiceminister kultury.

Zwinogrodzka przyznała, że w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzone są prace nad rozwiązaniami tej kwestii. Nie wykluczyła, że projekt w tej sprawie pojawi na jesieni.

Więcej w nagraniu audycji. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego mówiła m.in. o finansowaniu mediów publicznych i stanie kinematografii, w tym o planach polskiej superprodukcji historycznej.  Skomentowała również decyzję stołecznych radnych o dofinansowaniu Teatru Powszechnego w Warszawie.

Polskie Radio 24/dds

Dwóch na Jednego - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 19.03.2017

Godzina emisji: 16:33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Sellin: w sprawie "Klątwy" powinny zareagować władze Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 08:22
Nie milkną kontrowersje ws. wystawianego w stołecznym Teatrze Powszechnym spektaklu "Klątwa".  W przedstawieniu miały znaleźć się m.in. sceny seksu z figurą Jana Pawła II i profanacji krzyża. – Zachęcałbym, by żądać reakcji ze strony właściciela, czyli m.st. Warszawy. To Hanna Gronkiewicz-Waltz daje pieniądze na ten teatr – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jarosław Sellin, wiceminister kultury.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klątwa" w Teatrze Powszechnym. "To wsadzanie palca w oko"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 13:28
Wystawiany w Teatrze Powszechnym w Warszawie spektakl "Klątwa” ma znamiona bluźnierstwa - napisał w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W przedstawieniu znalazły się m.in. sceny seksu z figurą Jana Pawła II i profanacji krzyża. O kontrowersjach wokół "Klątwy" mówili goście Debaty Poranka: Witold Mrozek (Krytyka Polityczna/Gazeta Wyborcza), Wojciech Stanisławski (historyk i publicysta) i Piotr Semka (Do Rzeczy).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klątwa” w kontekście wartości chrześcijańskich. "Krytyka Kościoła, na której się opiera jest łatwa do odrzucenia"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 19:30
– Religia powinna być pod pewną ochroną – powiedział Piotr Zaremba publicysta tygodnika "wSieci". W audycji "Życie z duszą, czy bez" rozmowa dotycząca głośno komentowanego i budzącego kontrowersje spektaklu. Jak mocno przedstawienie w reżyserii Olivera Frljića narusza uczucia religijne katolików? W jaki sposób współczesna sztuka walczy z chrześcijaństwem?
rozwiń zwiń