Prof. Jan Żaryn: w tej kadencji nie będzie otwartej przestrzeni dla zmian konstytucyjnych

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 17:39
– Każda konstytucja, nawet najlepsza, musi ulegać zmianom. Senat powinien pozostać izbą refleksji, ale może należy jej nadać jakiegoś innego charakteru – mówił w audycji Dwóch na Jednego prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • 02.04.17 Prof. Jan Żaryn w audycji Dwóch na Jednego
prof. Jan Żaryn
prof. Jan ŻarynFoto: PR24/MR

Mija 20 lat od uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe Konstytucji RP. Obowiązująca Konstytucja Rzeczypospolitej Polski została uchwalona 2 kwietnia 1997 r. Jak mówił gość audycji Dwóch na Jendeog, w tej kadencji nie będzie otwartej przestrzeni dla zmian konstytucyjnych, jednak zasadniczo pewne zmiany należy wprowadzać.

– Wydaje mi się, że system kanclerski jest praktyczniejszy, choć nie wiem jaki powinien być zakres kompetencji miedzy Sejmem a Senatem – powiedział prof. Jan Żaryn.

Gość Polskiego Radia 24 skomentował również spotkanie prezydenta z szefem MON.

– Nie widzę podrzędności prezydenta Andrzeja Dudy wobec ministra Antoniego Macierewicza – podkreślał prof. Żaryn. - Prezydent ma prawo wziąć na dywanik każdego ministra i dopytywać o zakres jego praktycznej działalności zgodnie z odpowiedzialnością danego resortu – dodał.

Prof. Jan Żaryn odniósł się też do zbliżającej się rocznicy katastrofy smoleńskiej.

– Wiemy dziś na pewno, że strona rosyjska nas okłamywała, a strona polska, a więc komisja Millera i polski rząd, podawała fałszywe informacje. To tworzy potworny dyskomfort jeśli chodzi o społeczną potrzebę wiedzy na temat tego, co tam się wydarzyło – mówił senator.

Całość audycji do odsłuchania w nagraniu. Prof. Jan Żaryn mówił również o 12. rocznicy śmierci Jana Pawła II. 

Dwóch na Jednego - wszystkie audycje

Program Dwóch na Jednego prowadzili Jerzy Jachowicz i Agaton Koziński.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 02.04.2017

Godzina emisji: 16.40


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie Duda-Macierewicz. "Prezydent poczuł, że może nadać ton polityce obronnej"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 22:00
Zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. Jak poinformował Andrzej Duda, "dyskusja dotyczyła spraw bieżących, tych kwestii, które on, jako prezydent, uznał w obecnej perspektywie za najważniejsze". Sprawę komentowali w Debacie Dnia Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Łukasz Polinceusz (Fundacja Pułaskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Konstytucja zostawia szeroki margines działań dla prezydenta i szefa MON"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 11:25
Ponad dwie godziny trwało spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem i dowódcami wojskowymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. O ustaleniach rozmowy mówili w audycji Cafe Armia Michał Likowski ("Raport") i Juliusz Sabak (Defence24).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Echa sporu na linii Andrzej Duda – Antonii Macierewicz

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 10:52
W połowie marca prezydent wysłał do szefa MON dwa listy, w których domagał się wyjaśnień nt. braku obsady stanowisk attaché m.in. w USA i Wielkiej Brytanii oraz informacji o tworzeniu wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu. Odpowiedzi Antoniego Macierewicz nie były satysfakcjonujące i w piątek doszło do spotkania, po którym Andrzej Duda stwierdził, że jest zadowolony z jego wyników. Polityczne wydarzenia tygodnia komentowali w Polskim Radiu 24 Bogumił Kolmasiak, publicysta i bloger oraz Jan Chmielewski, prawnik z Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń